וינשטיין הכריע: לא יוגש כתב אישום נגד השופט שנחשד בהכאת ילדיו

היועץ המשפטי לממשלה יעביר את החלטתו לעיונם של נשיא בית המשפט העליון ושרת המשפטים על מנת שישקלו האם השופט יוכל להמשיך לכהן בתפקידו

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, הודיע היום (חמישי) כי שופט בית משפט השלום שנחשד כי היכה את שלוש ילדיו, לא יועמד לדין פלילי.

הפרשה נחשפה לפני שלושה חודשים כשב'קול ישראל' דווח כי המשטרה ממתינה במשך שלוש שנים לאישור היועמ"ש לחקור את השופט. החשד נגדו התבסס בעיקר על עדויות שנגבו מהילדים. במשרד המשפטים טענו שההחלטה התעכבה בשל תקלה משרדית. עם פרסום הפרשה, יצא השופט לחופשה. משפחת השופט אמרה בתגובה להחלטה כי היא מבקשת לאפשר לה לחזור לשגרת חייה.

בהחלטתו, ציין היועץ כי שיקול מרכזי בעד סגירת התיק היה חוות דעת של חוקרת הילדים שחקרה את ילדי השופט והתנגדה לכך שיאלצו להעיד נגד אביהם במקרה שיוגש כתב אישום, מחשש שייגרם להם נזק נפשי. הוא הדגיש כי לא התקבלו תלונות בשנים האחרונות על אלימות מצד השופט וכי ככל הנראה תקופת המשבר בחיי המשפחה חלפה וחל שינוי לטובה.

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטייןצילום: ניר קידר

וינשטיין הוסיף כי "ההחלטה אם להעמיד אדם לדין פלילי צריכה להתקבל ללא קשר לרום מעמדו. הכל שווים בפני החוק. העובדה כי חשוד מכהן כשופט אינה מקנה לו חסינות מפני העמדה לדין, אך היא גם לא צריכה להיות גורם מחמיר בעת קבלת החלטה אם להעמידו לדין בנושא כגון זה, שאינו נוגע ישירות למילוי תפקידו". עוד כתב היועץ כי "הפרקליטות הדגישה בפני כי בנסיבות מעין אלה דנן, כל תיק אחר היה נגנז על ידה. העובדה כי החשוד בתיק זה מכהן כשופט אינה צריכה להוביל לתוצאה אחרת. עמדה זו מקובלת עלי לחלוטין. אשר על כן ייגנז תיק החקירה".

יחד עם זאת, ציין וינשטיין כי החליט להעביר את החלטתו לעיונם של נשיא בית המשפט העליון, אשר גרוניס, ושרת המשפטים ציפי לבני, על מנת שישקלו כיצד ואם לפעול נוכח הדברים. על אף שהיועץ הסיר מהשופט את הכתם הפלילי, הוא העביר ללבני וגרוניס את השאלה הערכית - האם יוכל להמשיך לכהן כשופט, נוכח הפרטים שעולים מהחלטתו של וינשטיין, לפיהם השופט היכה את ילדיו ואיבד את עשתונותיו.

בעיכוב רב, אישר וינשטיין בפברואר האחרון לחקור באזהרה את השופט, וזה נחקר פעמיים במהלך חודש מארס. בחקירתו הכחיש את החשדות נגדו וטען כי במהלך שנת 2008 התרחש משבר משפחתי עקב החלטתו להיפרד מרעייתו ולעזוב את בית המשפחה. לדבריו, הפרידה של בני הזוג הייתה חוויה קשה לילדים, שהגיבו באלימות זה כלפי זה, ולכן הוא נאלץ פעמים רבות להפריד ביניהם תוך שימוש בכוח. הוא הכחיש שהיכה את ילדיו באופן יזום, והסביר שיתכן שבחוויה הסובייקטיבית שלהם, הם חשו כי הוכו על ידו. בנוסף מסר כי פנה לקבלת יעוץ מקצועי על מנת להתמודד עם המצוקה הרגשית שחשו הילדים ועל מנת להשתפר בטיפול בהם.

בתום החקירה המליצה המשטרה להעמיד לדין את השופט, והתיק הועבר לבחינת פרקליטות מחוז תל אביב (פלילי) בראשות פרקליטת המחוז אריאלה סגל-אנטלר ומנהלת מחלקה בפרקליטות רות ארז, שהמליצו לסגור את התיק ולא להגיש כתב אישום. בעמדה מקצועית זו תמכו גם פרקליט המדינה משה לדור, המשנה לפרקליט המדינה שוקי ושני המשנים ליועץ המשפטי לממשלה, רז נזרי ושי ניצן.

החלטתו של וינשטיין:

על פי החלטתו של וינשטיין שפורסמה היום, בנובמבר 2010 נגבו עדויות משלושת ילדיו של השופט, מהם עולה כי לאחר פרידתו מאמם, האב השופט איבד עשתונותיו מספר פעמים, ונתן להם את מה שתואר בלשונם : כ"סטירות / פליקות / כאפות". כן סיפרו על בעיטה בישבן לאחד מהם. לגבי כמה אירועים אמרו הילדים ביטויים כגון: "לפעמים זה מוציא עצבים שנותנים סטירות, אבל... הוא מנסה שהן יהיו חלשות יותר"; אבא "קצת מרביץ", וכדו', אך לעתים לא אמרו מילות הסתייגות שכאלה. עוד ציינו הילדים כי האבא עושה עמם הרבה דברים טובים (כגון בילויים ופינוקים), וכי הוא "אחלה אדם", אך ציינו כי לעתים הוא מאבד עשתונותיו, ואז הוא מתפרץ, מרביץ וצועק.

בחומר הראיות נמצא סרטון שצולם ב- 2012 שבו נראה השופט מסייע לאחד מילדיו להכין שיעורי בית במתמטיקה ומתפרץ ותופס בזרועו כאשר אינו מצליח בהכנת השיעורים. בנוסף, מעדויותיהם של חברים בצוות המורים והמחנכים בבית הספר של אחד הילדים עלה כי הוא סיפר להם בזמנו על כך שאביו מתרגז ומרביץ לילדים לעתים, אך לא נראו עליהם כל סימנים או חבלות. אשתו לשעבר ואמם של הילדים נחקרה במשטרה אף היא במארס האחרון וטענה כי מעולם לא הייתה עדה לאלימות כלפי הילדים, אך הם סיפרו לה על אירועים בהם הוא התפרץ כלפיהם בזעם, ואף היכה אותם.

הפרקליטות לא קיבלה את גרסת השופט, אך ציינה כי יש קושי להגיש כתב אישום, שכן כל ילד מתאר אירועים שונים, תיאור התלונות של הילדים כפי שתואר על ידי המחנכות והיועצת שונה מתיאור הילדים עצמם, וכי חומר הראיות אינו מצוי ברף הגבוה של אלימות ולא ניתן לראות בהם "כמי שחיו באווירה של התאכזרות או התעללות". 

מאז התפוצצה הפרשה יצא השופט בקמפיין לטיהור שמו והודיע שבכוונתו להישאר בתפקיד. בני משפחתו שהתראיינו בעבר לתקשורת הדגישו כי בכוונתו להילחם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ