ביניש: המדינה צריכה להביא בחשבון זכויות חברתיות בתקציב

בראיון הראשון מאז פרישתה, למגזין האוניברסיטה הפתוחה, מתחה נשיאת העליון לשעבר ביקורת על התקציב, והביעה תמיכה בכינון חוקה

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל

יותר משנה לאחר שפרשה מנשיאות בית המשפט העליון, מתראיינת דורית ביניש לראשונה ל”עדכן”, מגזין האוניברסיטה הפתוחה, לרגל כניסתה השבוע לתפקיד נגידת האוניברסיטה. בראיון לעיתונאי אבנר הופשטיין, שיתפרסם בעוד כשלושה שבועות, מתייחסת ביניש לתקציב המדינה ומותחת ביקורת על המדיניות הכלכלית של הממשלה הנוכחית.

“חשוב מאוד שהמדינה תפנים שבנושאים חברתיים היא לא עושה עם הציבור חסד”, אמרה ביניש. “זכויות חברתיות הן חלק מהחובות שהיא צריכה להביא בחשבון בתקציב, כי אין לנו סיכוי אחר חוץ מפיתוח של חינוך ורווחה. אני זוכרת שהיו לנו הישגים עצומים בחינוך בתקופה שהייתה מדינה מאוד ענייה, וההישגים האלה לא הגיעו בגלל שילדים השתתפו בחוגים פרטיים. הממסד החינוכי נתן לתלמידים דברים שהיום לא נותנים. זאת היתה מדינה מאוד דלה, ובכל זאת, השירותים האלה היו מובנים מאליהם. כל זה נעלם היום”. עוד אמרה: “אין לי יסודות מתאימים לקבוע במובן הכלכלי אם הדרך שבה בחרו לחלק את התקציב הנוכחי היא נכונה או לא, אבל כך או כך, הדרך הזאת כואבת”.

ביניש הביעה תמיכה בכינון חוקה נוכח חוסר היציבות הפוליטית בישראל. “צריך חוקה”, אמרה. “בית המשפט העליון של האבות המייסדים הכניס את כל הזכויות הפוליטיות והאזרחיות בפסיקתו בלי חוקה, אבל המשמעות היתה שהכנסת יכולה לבטל בחוק את מה שפסק בית המשפט, בעוד שבית המשפט לא יכול היה לבטל את חוק הכנסת, לכן אי אפשר לסמוך על זה שלא תהיה חוקה”.

דורית בינישצילום: מוטי מילרוד

לדברי ביניש, “יש גלגולים ביציבות הפוליטית שלנו ואין לדעת מה יהיה חוסנה של הדמוקרטיה בנסיבות האלה, ולכן אני בעד חוקה, או לפחות חוקי יסוד במתכונת רחבה הרבה יותר. הבעיה המרכזית שלנו היא שאם חוקה תלויה בהרבה מאוד פשרות פוליטיות, לפעמים יוצא שכרה בהפסדה”.

ביניש חזרה והביעה את התנגדותה לקיום שימועים לשופטים ולשינוי שיטת הסניוריטי בנשיאות בית המשפט. “שופט עלול לשאת חן בעיני מישהו בפסק הדין שייתן וזה יהיה סוף הדרך”, הסבירה. “הדבר שהכי מפחיד אותי הוא ששופט יהיה מחויב לפוליטיקאי שבחר בו”.

ביניש התייחסה גם למעמד הנשים בחברה ולטיפול באלימות כלפיהן, ואמרה כי הייתה רוצה שיוגשו יותר כתבי אישום בגין אלימות במשפחה. “יש צורך באכיפה”, הבהירה. “יש טרור כלפי נשים בתוך המשפחות. אחד הדברים העצובים הוא שלפעמים מגישים כתבי אישום ומגיעים להסדר טיעון מאוד קל, ומי שמוותר זאת האשה המסכימה להסדר. כי זה חלק מהמצוקה שלה במשפחה – אם היא לא נפרדת מהבעל, היא חוזרת לבית אתו, הרבה בעיות ופחדים. זה נושא מאוד גדול כשלעצמו ומחייב טיפול נפרד”. בנוגע לסוגיית נשות הכותל, אמרה ביניש כי ניתן להגיע להסדר שיאפשר להן להתפלל על פי רצונן. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ