המשטרה הודיעה כי עצרה את האב החשוד ברצח בנותיו ואז חזרה בה

לאחר שהודיעו על מעצרו של חדד מטיראת באחד היישובים במרכז הארץ, בדוברות המשטרה סיפרו כי נעצר אדם אחר וכי מדובר ב"טעות בזיהוי"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניר יגנה

משטרת ישראל הודיעה הבוקר (שישי) על מעצרו של אביהן של שתי הבנות שנרצחו בשבוע שעבר ביישוב אל-פורעה, אך כעבור זמן קצר חזרה בה וטענה כי "מדובר בטעות בזיהוי". 

מוקדם יותר הבוקר טענו במשטרה כי חדד מטיראת, החשוד ברצח הילדות, נעצר באחד היישובים במרכז הארץ. בהודעת המשטרה המתוקנת נכתב: "היתה טעות בזיהוי ואין מדובר באביהן של הפעוטות. צר לנו על כך. פרטים בהמשך". 

בתחילת השבוע נעצרו אחיו של מטיראת, אברהים וחסן, בחשד שחטפו את הבנות מאמן והעבירו אותן לידי האב. בית משפט השלום בבאר שבע האריך את מעצרו של אברהים עד ליום ראשון ואילו חסן שוחרר ממעצר ביום רביעי.

מחקירת המשטרה עולה כי לפני כשנה ברחה האם עם שתי בנותיה ליישוב הפלסטיני אל עזריה שממזרח לירושלים. בתגובה, הגיעו החשודים וקרובי משפחה אחרים למקום כשהם חמושים, חטפו את אחיה של האם ככופר, עינו אותו וסחטו את האם עד שהעבירה את הילדות לידי אביהן באל פורעה בתמורה לשחרור אחיה, מה שהוביל למותן. המשטרה בודקת את עדות אחי האם מהשבוע האחרון, לפיה לפני יותר משנה הגיש תלונה במשטרת ירושלים וסיפר כי אבי הבנות מאיים על חייהן, כי הוא עצמו נחטף וכי משפחתו מאוימת על ידי משפחת האב.

במקביל, לאחר הדחתם של שלושת בכירי התחנה בערד בעקבות הטיפול הלקוי בפרשה, נשמעה בתחנה ביקורת על המהלך. המפכ"ל יוחנן דנינו החליט להעביר מתפקידם את השלושה - מפקד התחנה יוני זייטק, סגנו וראש משרד החקירות בתחנה - לאחר שהוועדה שבדקה את תפקוד התחנה בפרשת רצח הילדות קבעה כי "נפל כשל חמור בהתנהלות הגורמים הנוגעים בתחנת ערד בכל הנוגע לאופן הטיפול בתלונת האם, בהיבטי פיקוד, דיווח ומקצועיות". השלושה ממתינים כעת להחלטת צמרת המשטרה לגבי שיבוצם מחדש.

בתחילת השבוע טענו בתחנה כי ההדחה נעשתה בפזיזות ושלא בצדק. "בוודאי שהייתה תקלה חמורה בהתייחסות לתלונה של האם, אבל כנראה שחיפשו שעירים לעזאזל. ההתנהלות שלהם הייתה כדי למצוא חן בעיני התקשורת", אמר אחד השוטרים. "למה היו צריכים להדיח את כל הקצינים ולא הסתפקו רק במפקד התחנה? למה לא ציינו את המכתב של מפקד התחנה שבו הוא לוקח אחריות על המקרה? למה התחקיר הסתיים במהירות כזו?", תהה.

"היומנאי קיבל את התלונה והעביר אותה אל הקצין התורן ושם התלונה נתקעה", הסביר השוטר. "בוודאי שצריך לבדוק את ההתנהלות, אבל להגיד שכל מי שהם הדיחו היה אשם זה פשוט לא נכון, צריך להבין שבאותו הערב שבו הוגשה התלונה היו מספר תלונות של אלימות בתחנה וכולן טופלו, אז לא צריך למהר להסיק מסקנות".

מפקד המחוז הדרומי של המשטרה, ניצב יורם הלוי, העביר ביום ראשון את פעילותו לתחנה בערד כדי לחזק את השוטרים, וגם מפקד המרחב תנ"צ פרץ עמר הגיע למקום, שוחח עם השוטרים על תפקוד התחנה, ושמע מהם על רצונם לחזור לשגרה בהקדם. "למרות שאיבדנו היום שלושה קצינים טובים וחברים, צריך לשנס מותניים ולחזור במהירות לעבודה", אמר שוטר אחר.

אם הילדות, עביר דנדיס, אמרה בשבוע שעבר בשיחה עם "הארץ" מדירת המסתור בה היא שוהה כי אין די בהדחת מפקד תחנת ערד, וקראה לחקירה מקיפה של הרשלנות שגילתה לדבריה המשטרה בטיפול בפרשה. לדברי האם, לביקורה בתחנת ערד קדמה התעלמות מתמשכת מטענותיה בתחנת מעלה אדומים, שם לא אפשרו לה השוטרים להגיש תלונה מכיוון שאין ברשותה תעודת זהות כחולה והפנו אותה למשרד הקישור הפלסטיני.

שתי הבנות שנרצחו, אוסנאד בת השנתיים ורימאס בת השלוש וחצי

"בשנתיים האחרונות ניגשתי לפחות שש פעמים למשטרת מעלה אדומים והייתי מתלוננת על בעלי ועל החשש שיפגע בבנות, אבל אף אחד לא הקשיב לי. כבר בכניסה היו אומרים לי שאין מה לעשות", סיפרה האם. "באחת הפעמים שבאתי לתחנה, שוטר שכנראה הבין באיזו מצוקה אני נמצאת ניגש לומר לי שאין טעם לפנות למשטרה ושעדיף שאסיים את הפרשה בסולחה חמולתית".

האם הוסיפה כי גם ביום רביעי, בו התגלו גופות בנותיה, הגיעה לתחנת מעלה אדומים. "חברה טלפנה אלי וסיפרה ששתי גופות של ילדות התגלו בנגב. חששתי שמדובר בבנות שלי ומיהרתי לתחנה", אמרה. "אמרו לי שהילדות שנמצאו אינן הבנות שלי, אבל אחרי כמה שעות הודיעו לי שבנותיי מתו".

ממחוז ש”י במשטרה נמסר בתגובה לטענות האם כי "ועדת הבדיקה שמונתה לבדוק את התנהלות המשטרה בעניין זה אמרה את דברה והמלצותיה פורסמו".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ