חוות דעת של הפרקליטות: הכרזה על תג מחיר כפעולת טרור לא תועיל

שרת המשפטים, בתמיכת המשטרה והשב"כ, מקדמת את ההכרזה, אך בפרקליטות טוענים כי לא ברור מה התועלת המעשית שתצמח מכך

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

חוות דעת פנימית בפרקליטות קובעת שההכרזה על מבצעי תג מחיר כארגון טרור לא תביא תועלת ממשית במאבק בפעולות אלה. בקרוב אמור ראש הממשלה להחליט אם לקבל את המלצת שרת המשפטים, התומכת בצעד זה.

מאז 1994, אז הוכרזו תנועות כך כארגוני טרור בעקבות הטבח במערכת המכפלה, לא הוכרזה על אף קבוצה יהודית כטרוריסטית. היוזמה להכריז על מבצעי תג מחיר כארגון טרור עלתה לראשונה בדצמבר 2011, לאחר האירועים בחטיבה מרחבית אפרים - בהם פרצו מתנחלים לבסיס שבכניסה לקדומים, במטרה למנוע פינוי מבנים במאחז סמוך, וחיבלו בכלי רכב צבאיים. בעקבות הסערה הציבורית, הציע אז השר לביטחון הפנים, יצחק אהרונוביץ’, יחד עם שר המשפטים הקודם, יעקב נאמן, לנקוט כמה צעדים, וביניהם הכרזה על המתפרעים כטרוריסטים. נתניהו דחה את ההצעה.

עם כניסתה של ציפי לבני לתפקיד שרת המשפטים, בד בבד עם העלייה בהיקף התופעה, חזרה ההצעה לסדר היום. שרת המשפטים מקדמת את ההכרזה, בתמיכה של המשטרה ושל שירות הביטחון הכללי. נכון לעכשיו, היתרונות והחסרונות שבהחלטה הוצגו לראש הממשלה, אך הוא עדיין לא הכריע בסוגיה.

עם זאת, מחוות דעת פנימית שגיבשו בפרקליטות המדינה, עולה כי לא ברור מה התועלת המעשית שתצמח מההכרזה. הבעיה העיקרית היא שתג מחיר אינו קבוצה, אלא רעיון. ראשיתו מיצהר, אבל דפוס הפעולה העברייני התפשט ברחבי קבוצות שונות בגדה ובחלקים נוספים בארץ.

בחוות הדעת נטען כי הפקודה למניעת טרור אמנם מעניקה כלים לטפל בארגון טרור - בכספים שלו ובמשרדיו. אלא שלמבצעי תג מחיר אין משרדים, ההשקעה הכספית שלהם מתמצית בכ-2 ליטר דלק ובמיכל ספריי, וככל הידוע אין מבנה היררכי שבמסגרתו ניתן להגדיר דמות כזו או אחרת כנושא משרה בארגון טרור.

תג מחיר בירושליםצילום: אי-אף-פי

הכלים שהכרזה כזו יכולה להעניק לשב”כ ולמשטרה הם בעיקר בתחום הסמכויות העודפות, שכן היא תאפשר להפעיל על מבצעי תג מחיר חוקים הנוגעים לחשודים לעבירות ביטחון. חוק השב”כ מעניק לראש השב”כ סמכויות לגבי חיפוש בבתים של אנשים בלי ידיעתם וכן האזנה לנתוני תקשורת, ללא אישור בית משפט. חוק המעצרים מאפשר לשב"כ למנוע מפגש עם עורך דין ולעכב הבאה בפני שופט.

עו”ד עדי קידר, היועץ המשפטי של עמותת חננו, המייצג עשרות פעילי ימין, לא מתרגש מהיוזמה של לבני. לדבריו, “מבחינה משפטית אין כל סיכוי שהצעה כזו תעבור. מדובר באוסף אמירות פוליטיות שבאות מתוך רצון לרצות את העולם ואין מאחוריהן דבר”. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ