בית המשפט העליון התיר לחברת בנייה להמשיך לפלוש לאדמה פלסטינית למשך שנה

השופטים פסקו שיש לאפשר את השימוש בדרך, שליד עלי זהב שבשומרון, כדי למנוע פגיעה בתושבים העתידיים, אך בעלת הקרקע תפוצה

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

בית המשפט העליון התיר שלשום (ראשון) לחברת בנייה הבונה הרחבה של ההתנחלות עלי זהב להמשיך לפלוש לאדמה פלסטינית פרטית למשך שנה, עד שיוסדר ציר גישה חלופי לאתר הבנייה. בגבעה סמוכה להתנחלות עלי זהב שבשומרון, מוקם כעת אחד ממיזמי הבנייה הגדולים בשטחים.

במקום יש תוכנית מתאר ישנה בת 700 יחידות דיור, שמתוכן ממומשים בימים אלה 150 יחידות המוקמות על ידי חברת "הרי זהב". לפני שנה וחצי התברר לשהארת אבו שריפה, תושבת הכפר א-דיק הסמוך, כי המשאיות הפועלות באתר הבנייה עוברות דרך שטח שבבעלותה. מבדיקה התברר הכביש אכן עובר בשטח פרטי ונכלל בטעות בתוכנית בניין עיר (תב"ע) שהנפיק המנהל האזרחי.

אבו שריפה עתרה לבג"ץ בנושא במאי אשתקד באמצעות עו"ד עלאא מחג'אנה ודרשה להפסיק את הפלישה לשטחה. תשובת המדינה היתה שבשל העובדה שאנשים פרטיים שרכשו את הדירות יכולים להיפגע, יש לאפשר את המשך השימוש בדרך הגישה עד לאישור כביש גישה חדש. נציגי המדינה הוסיפו כי בעלת הקרקע תפוצה.

אתמול ניתן פסק הדין בעתירה. השופטים, המשנה לנשיא מרים נאור, ניל הנדל וצבי זילברטל קיבלו את עמדת המדינה כי יש לאפשר את המשך השימוש בדרך למשך שנה. נאור כתבה כי "הגיעה השעה לעשות צו החלטי האוסר על השימוש בדרך העפר אולם על כך יש, לדעתנו, להורות בתחולה נדחית של שנה". השופטים ציינו כי "במקרה הנדון אכן מתבקש צו החלטי לשם שמירה על שלטון החוק. ואולם, לעניין עיתוי כניסת הצו לתוקף אנו מביאים בחשבון מספר גורמים: היעדר המחאה במשך שנים ארוכות מצד העותרת או אביה על עצם הקמת הדרך, את האינטרסים של רוכשי הדירות בשכונה, את הצורך בהקמת מסלול חלופי ואת הפעולות שיש עוד לבצע כדי להכשיר מסלול כזה". השופטים הורו עוד למדינה לשלם הוצאות משפט בסך 30,000 שקל, סכום גבוה בעתירות מסוג זה.

שביל גישה לאתר הבנייה ליד עלי זהב, ארכיוןצילום: מוטי מילרוד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ