נדחה ערעורו של הרב שהורשע בהעלבת הרב הצבאי הראשי

השופטים קבעו כי בכותבו על הרבצ"ר לשעבר שהוא שותף לרצח וגילוי עריות בשירות המשותף של חיילים וחיילות "חצה אליצור סגל את גבול ההתבטאות הלגיטימית"

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בית המשפט המחוזי בירושלים דחה את ערעורם של אליצור סגל והאגודה לזכויות האזרח על הרשעתו של הראשון בגין מאמר חריף שכתב נגד הרב הצבאי הראשי לשעבר, תא"ל (במיל') ישראל וייס.

במאמר, שפורסם באתר "מנהיגות יהודית" של ח"כ משה פייגלין בתקופה שקדמה להתנתקות, כתב סגל כי "בשל העובדה שהרב הראשי לא מתערב בהוראות המונעות פגיעה בחפים מפשע, הוא שותף לרצח; בשל העובדה שהוא לא מתערב בשירות חיילות לצד גברים הוא שותף לגילוי עריות; בשל העובדה שהוא לא מונע חילולי שבת שלא לצרכים מבצעיים הוא שותף לחילולי שבת; בשל שיתוף הפעולה שלו עם ההתנתקות הוא שותף לביטול מצוות יישוב הארץ; ובשל מצב הכשרות בבסיסים הוא שותף להאכלת מאות אלפי יהודים בטרפות". הוא הועמד לדין, והורשע בדצמבר האחרון (2012) בעבירה של העלבת עובד ציבור.

סגל ערער למחוזי, ובאופן חריג גם האגודה לזכויות האזרח ביקשה להצטרף להליך ולזכות אותו. בפסק הדין שניתן אתמול (שני) כתבו השופטים נאווה בן-אור, תמר בזק-רפפורט ורם וינוגרד כי "חלקים רבים במאמר, ונכון יותר - רובם ככולם, אינם חורגים לדעתנו מביטוי פוליטי ערכי מותר. אין ספק כי המערער רשאי גם רשאי להביע את דעתו על סמכות הרב הצבאי הראשי לפסוק הלכה בעניין כללי פתיחה באש; להביע דעתו כי היה על הרב הצבאי הראשי לפסוק הלכה בכל הנוגע לשירות משותף של נשים וגברים; וכי היה עליו לאסור על חילול שבת לצרכים מבצעים. אין ספק כי סגל היה רשאי להביע את דעתו כי הרב הצבאי נכשל בכל אלה". "סגל היה רשאי לנקוט לשון חריפה ואף בוטה על מנת להביע רעיונות אלה", מוסיף פסק הדין, "גם אם לשונו וסגנונו אינם נעימים לאוזן. אלא שהוא הלך צעד נוסף, ולדעתנו בכך חצה את גבול ההתבטאות הלגיטימית. קביעתו כי הרב הצבאי שותף לרצח, שותף לגילוי עריות, שותף לחילול שבת ושותף להאכלת מאות אלפי יהודים טרפות אינה רק פוגעת בליבת כבודו של הרב הצבאי הראשי כאדם, אלא פוגעת פגיעה מהותית וקשה בגרעין המוסרי-ערכי ממנו שואב עובד הציבור את מקור כוחו".

אליצור סגלצילום: אמיל סלמן

השופטים הוסיפו כי "משמעות הדברים פשוטה: רמיסה ברגל גסה של מעמדו המוסרי, הדתי והתורני של הרב הצבאי הראשי. לא רחוק מאיתנו ההרהור שמא יש בדברים אלה גם משום הסתה לאלימות... תוכן הפרסום פוגעני במיוחד. הדברים שנאמרו נוסחו בלשון שאינה משתמעת לשתי פנים והסגנון בוטה ומבזה. ההיגיון והשכל הישר מלמדים כי לפחות צעירים חסרי ניסיון יקשיבו לדברים אלו ויטמיעו אותם. פוטנציאל הפגיעה בתפקודה של הרבנות הצבאית כמי שאמורה להיות הפוסקת הראשית בענייני הלכה בצבא, ואשר חיילים אמורים לציית לפסיקותיה, גבוה. מידת האמון בה נשחקת עד דק. אם בראשה עומד מי שמייחסים לו שותפות לעבירות שאין חמורות מהן, האם החייל יציית לפסיקתו של הרב הצבאי?". עם זאת החליטו השופטים להקל עמו בעונש. עונש המאסר על תנאי קוצר מחצי שנה לחודש. העונש הכספי בסך של 4,000 שקלים פיצוי לרב וייס וקנס של 3,000 שקלים לאוצר המדינה - נותר על כנו.

עו"ד יצחק בם, בא כוחו של סגל, אמר בתגובה כי "מדובר בפסק דין צבוע ומתחסד, שאינו מפנים ואינו מיישם את הערכים המוצהרים של חופש הביטוי ונותן הכשר לאכיפה מפלה של איסור 'להעליב עובד ציבור'. בעוד שנגד אנשי ימין הוגשו בשנים האחרונות כתבי אישום על עבירה של העלבת עובד ציבור, היא אינה קיימת למעשה ביחס לעיתונאים ופעילי שמאל. למקרא פסק הדין ברור, כי שירי ההלל של בית המשפט העליון לחופש הביטוי שווים מעט מאוד הלכה למעשה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ