מח"ש: הרוצח מבאר שבע ירה בבדואי, לא השוטרים

עומר ואליד, שנפצע באורח קשה במסע הרצח בבנק בב"ש, טען כי השוטרים הם אלה שירו בו. במח"ש טוענים בתום בדיקה שערכו כי אלון הוא שירה בו

הארץ
יניר יגנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
יניר יגנה

המשטרה קבעה כי עומר ואליד, הבדואי שנפצע באורח קשה במסע הרצח בבנק הפועלים בבאר שבע לפני כשבועיים, נורה בידי איתמר אלון – ולא בידי השוטרים שהגיעו למקום. בהודעה שפרסם אחר הצהריים (שלישי) משרד המשפטים, נכתב כי שלשום "התקבלה במח"ש (המחלקה לחקירות שוטרים) פניה בקשר לאירוע הרצח, שטענה כי הפצוע נפגע באירוע כתוצאה מירי השוטרים שהגיעו למקום ולא כתוצאה מהירי שביצע הרוצח".

עוד נכתב כי "בעקבות פניה זו ביצעה מח"ש בדיקה של חומר הראיות אשר נאסף בעקבות האירוע, ולא נמצא כל בסיס לטענה כי ואליד נורה על ידי שוטרים בזירה. הבדיקה העלתה באופן מובהק כי ואליד נפצע כתוצאה מהירי שביצע לעברו הרוצח איתמר אלון וכי כתוצאה מירי זה עידן סמרי, אשר היה אותה עת סמוך לוואליד, נורה למוות, וכל זאת טרם הגעת השוטרים למקום". עוד נמסר בהודעה כי "למען הסר ספק, לא נתקבלה כל תלונה נוספת במח"ש בקשר עם אירוע קשה זה".

ואליד עצמו פקח את עיניו בשבוע שעבר, לראשונה מאז האירוע, וסיפר שנורה בידי השוטרים שהגיעו לבנק - ולא בידי אלון. המתנתי יחד עם עידן סברי שעובד הבנק יפתח לנו חשבון, ואז היה ירי. הסתתרנו מתחת לשולחן עם בחור נוסף, עשיתי את עצמי מת כדי להינצל". לדבריו, "מישהי שעבדה בבנק ברחה אל מאחורי הכיסא ואז הוא (הרוצח) לקח אותה בשיער ומשך אותה אחורה. שמעתי משטרה והייתי בטוח שאנצל, ראיתי כבר איך אני קם והולך. השוטרים חשבו שזה אני עשיתי את זה. קשרו אותי מאחורה. המשטרה ירתה בי. באתי לצאת מהבנק והשוטרים ירו בי ואזקו אותי".

עומר ואליד בבית החולים סורוקהצילום: אליהו הרשקוביץ

במחוז דרום במשטרה הכחישו בשבוע שעבר את הדברים ואמרו כי מהממצאים עולה כי השוטרים לא ירו בפצוע בשום שלב". מקור בכיר במחוז הדרומי במשטרה ציין כי לפי דו"ח מז״פ, בזירה נמצאו שני תרמילים של תשעה מילימטר שנורו מנשקם של השוטרים: אחד לעבר עציץ בבנק, והשני לעבר דלת השירותים. יתר התרמילים והקליעים שנמצאו בזירה הם בקוטר 0.45 מ״מ ונורו על ידי הרוצח. את הנתונים הציג מפקד מחוז דרום במשטרה, ניצב יורם הלוי, בדיון בוועדת הפנים של הכנסת שעסק באירוע הירי בבנק לאחר המקרה. הלוי הכחיש שהשוטרים שאזקו את ואליד הכירו את מוצאו.

במשטרה אף הביעו זעם נוכח טענות ואליד ובני משפחתו, שהן, לדברי גורמים במשטרה, "חמורות, חסרות שחר ומשוללות כל יסוד". בכיר במשטרה אמר כי "האבסורד הוא שבמקום להוקיר תודה לשוטרים שהגיעו תוך דקות בודדות לזירה, הוציאו באומץ לב את הפצוע מהמקום והחישו אותו לבית החולים תוך טיפול רפואי, ובכך ככל הנראה הצילו את חייו, בוחר הפונה להשתלח במשטרה".

בתגובה להודעת משרד המשפטים היום, אמר הלוי כי "ראוי שכל מי שיצא פומבי וביניהם אישי ציבור ובעלי השפעה בקרב המגזר שהכפישו, פגעו וזלזלו בשוטרים שפעלו באומץ לב והסתערו והצילו חיים, שיעשו חשבון נפש עמוק ואמיתי. אנחנו משטרה שוויונית שנותנת שירותי משטרה אחידים לכולם ללא הבדל דת, מין וגזע וכך פעלנו בזירת הרצח כשהצלנו את חייו של עומר ואליד וכך נפעל גם בעתיד".

היימן ואלידצילום: אליהו הרשקוביץ

יום לאחר האירוע התברר כי ואליד הועבר לקבלת טיפול רפואי בבית החולים סורוקה כשהוא אזוק, וזאת על אף שהיה חסר הכרה. אחיו, היימן, טען גם אז, בשיחה עם "הארץ" כי עומר נורה על ידי השוטרים: "הם ירו עליו כי חשבו שהוא חשוד. הרופא אמר לנו שיש בגופו מספר קליעים שלא מאותו סוג. אני שואל: למה לא טיפלו בו כמו שצריך והביאו אותו עד לפה עם אזיקים? אנחנו מאוד כועסים, לא התייחסו אליו כמו לבן אדם". עם זאת, מדוברות בית החולים סורוקה נמסר באותו יום כי לא ידוע להם על סוגי קליעים שונים שהתגלו בגופו של ואליד.

לדברי היימן, אחיו ליווה את חברו עידן סברי, שהגיע לפתוח חשבון בבנק ונרצח. "אח שלי ניסה להציל את החיים של עידן ושל רמו (ועקנין, לקוח נוסף), והמשטרה ירתה עליו. הוא היה חשוד בעיניהם". הוא כעס על הפרסומים הראשוניים לפיהם האחראי למעשה הוא בדואי, ואמר כי "בינתיים מי ששוכב פה ועומד למות הוא בדואי".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ