שופט במהלך דיון: "יש בנות שנהנות מאונס"

נסים ישעיה אמר את הדברים בדיון בערעורה של צעירה שנאנסה בגיל 13 על ידי 4 פלסטינים. הוא התנצל על הדברים ויזומן לבירור בהנהלת בתיהמ"ש

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

השופט בדימוס נסים ישעיה, ששימש בעבר שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, אמר השבוע במהלך דיון כי "יש בנות שנהנות מאונס". השופט ישעיה עמד בראשות ועדת ערר של הביטוח הלאומי שדנה בערעור צעירה, כיום בת 19, שנאנסה לפני שש שנים על ידי ארבעה צעירים פלסטינים סמוך למחסום חיזמה. הצעירה ערערה על החלטת מערכת הביטחון שלא להכיר בה כנפגעת פעולת איבה. ההתבטאות נחשפה הבוקר (רביעי) בגלי צה"ל.

עורכת-הדין רוני סדובניק שייצגה את המערערת אמרה לגלי צה"ל ש"בלהט הדיון הוא פתאום אמר בקול רם לאזני הנוכחים: 'יש בנות שנהנות מאונס'. השתרר שקט באולם. גם החברים להרכב שם שתקו לכמה דקות. הוא אפילו לא הבין מה הוא אמר. הוא לא הבין למה כולם שותקים". סדובניק הוסיפה כי "אין לי ספק שלא נאמרו כאן דברים מכוונת זדון או רוע, הבעיה היא הלך הרוח, זאת המחשבה, זאת הדעה הקדומה שיש כלפי נפגעות תקיפה מינית. אנחנו נתקלים בקצה הקרחון כשהשופטים נופלים בלשונם ונותנים ביטוי למה שבליבם".

השופט ניסים ישעיה פרש מכס השיפוט ב-2009, בגיל 65, לאחר ששימש כשופט מחוזי בתל אביב כ-20 שנה. בין השאר דן בתיק רצח נהג המונית דרק רוט ובמשפט הדיבה נגד העיתונאית אילה חסון בפרשת בר און-חברון. מאז פרישתו שימש כיו"ר ועדת הפיקוח על הבחירות של יו"ר הליכוד וכן היה מועמד לתפקיד נשיא בית הדין של הליכוד. על אף שפרש, מנהל בתי המשפט נוהג לשבץ גם שופטים בדימוס לוועדות ערר על החלטות של משרד הביטחון. דיונים אלה חסויים ומתנהלים בדלתיים סגורות. שני החברים הנוספים בוועדת ערר אינם שופטים.

השופט ישעיה מסר באמצעות דוברות מערכת בתי המשפט ש"מדובר בדיון שנערך במסגרת ערר על החלטת ועדת הערעורים לפי חוק התגמולים לנפגעי פעולות איבה. במהלך הדיון התעוררה שאלת הוכחת הקשר הסיבתי ובלהט הדיון נאמרו דברים ברוח זו. לא היתה בדברים כוונה לפגוע או לזלזל חלילה בנפגעות מעשה אונס. השופט מתנצל על הדברים". מהנהלת בתי המשפט נמסר: "הנהלת בתי המשפט תבחן את המקרה והשופט בדימוס יזומן לבירור בימים הקרובים". 

ראשת מרצ, זהבה גלאון, קראה לנשיא גרוניס להשעות מיידית את השופט ישעיה מכס השיפוט ולפעול לאלתר לעקירת תפיסות שוביניסטיות נתעבות כאלו ממערכת המשפט, כפי שנשמעו לאחרונה מפי שופטים שונים. לדברי גלאון: ״לא יתכן ששופטים במערכת המשפט שאמורה להגן על הקורבנות, ינהלו אותה באופן חשוך, חסר בושה וחסר אחריות. התנצלות במקרה כזה אינה מספיקה ויש לפעול להדחתו של השופט ישעיה פן יפגעו נשים נוספות מתפיסותיו החשוכות. אני מציעה לראשי מערכת המשפט בישראל, לא להקל ראש במקרים אלו, ולבצע ניקוי יסודי של המערכת מדעות ומשופטים שסורחים. שופטים אינם חסינים מפני החוק - ניתן ואף רצוי להגיש נגדו קובלנה משמעתית, ולסלקו במהרה מהמערכת".

יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה עליזה לביא תקפה את תגובת הנהלת בתי המשפט ואמרה ש"לא ייתכן ששופט שזוהי תפיסתו ישב בדין אפילו שעה אחת נוספת.
מטרידה לא פחות תגובת הנהלת בית המשפט, שמצאה לנכון לומר לכתבת גלי צה"ל 'כי לא היתה בדברים כוונה לפגוע או לזלזל חלילה בנפגעות מעשה אונס'. הנקודה אינה אם היתה לו כוונה לפגוע אלא איך ייתכן שזוהי תפיסתו של שופט. אנו מדברים כבר שנים על חינוך והסברה, ואז נחשפים להתבטאות מסמרת שיער דווקא מפיו של שופט מחוזי שאמור לקבוע נורמות התנהגות. אני קוראת לשרת המשפטים להדיח את השופט מיד, ולחייב את כל השופטים בישראל לעבור הכשרה בנושא תקיפות מיניות, הכשרה שהנהלת בתי המשפט מסרבת כבר שנים לחייב בה את השופטים".

יו"ר לשכת עורכי הדין בישראל, עו"ד דורון ברזילי מסר בתגובה לדברים כי "על-פניו הדברים נשמעים חמורים. אם האמירות המוזכרות אכן נאמרו, הרי שמדובר בהתבטאויות אומללות שמוטב שלא היו מועלות על דל שפתיו של איש, לא כל שכן בידי שופט במדינת ישראל. בכוונתנו להגיש תלונה נגד השופט ואנו מצפים כי הנהלת בתי המשפט תתייחס למקרה במלוא חומרת הדין".

אמירתו האומללה של השופט ישעיה אינה ההתבטאות הראשונה של שופטים בישראל שמייחסים לקורבן אונס הנאה מהאינוס. ב-2006 כתב סגן נשיא בית המשפט המחוזי בנצרת, השופט בדימוס אהרן אמינוף בהכרעת דין שהרשיעה אב שאנס וביצע מעשים מגונים בבתו החורגת פעמיים בשבוע או יותר, מאז שהיתה בת שש ועד שהגיעה לגיל 18 כי "ייתכן שבמשך השנים, משהיתה המתלוננת לנערה, נעמו לה מעשי הנאשם והיא חפצה בהם ולכן היא לא התחמקה ממנו וגם לא טרחה לספר על מעשיו ולגלותם". הנערה התלוננה במשטרה רק אחרי שסיפרה על הזוועה לגבר שאליו שודכה. על פסק הדין חתמו מבלי להבחין בשורה שתי שופטות אחרות בהרכב, נחמה מוניץ וגבריאלה דה-ליאו לוי.

בדיעבד טענו השופטות בבירור שנערך עמן כי הן ביקשו שהמשפט של השופט אמינוף זה יושמט מהנוסח הסופי של פסק הדין אך הדבר לא נעשה. "הפיסקה הזו נכללה בפסק הדין שלא על דעתנו, והיא נוגדת את השקפתנו המשפטית", כתבו מוניץ ודה-ליאו לוי למנהל בתי המשפט דאז השופט בועז אוקון. בעקבות פרסום הדברים נערך לאמינוף בירור אצל נשיא בית המשפט העליון דאז אהרן ברק ואולם אמינוף יצא לגימלאות ב- 2008 עם הגיעו לגיל הפרישה משיפוט.

לפני חודש פרש מתפקידו השופט נחשון אטינגר ששימש כשופט תעבורה ב-20 השנים האחרונות לאחר ששרת המשפטים, ציפי לבני, פנתה במכתב תלונה יחד עם הנשיא גרוניס לנציב תלונות השופטים לפתוח בבדיקת מקרה של התבטאות בלתי ראויה מצדו.

על פי התלונות שהוגשו נגדו, לאחר שתובעת משטרתית חיפשה תיק שנקבע לדיון הבא בפני השופט ולא מצאה, היא ביקשה מהשופט לדעת את שם משפחתו של הנאשם כדי לחפשו על פי שמו. השופט השיב לה שתחפש את התיק באות ז' – האות הראשונה בשם משפחתו של הנאשם. לפי גרסאות שונות, כשמצאה את התיק אמר לה השופט אמירה בסגנון: "יופי, אני רואה שז' את מוצאת מהר", או "שבז' את מתמצאת". לאחר שבאולם נשמעו צחקוקים, השופט ניסה להסביר את דבריו, אך ככל הנראה רק החמיר את הרושם, ובסופו של דבר התובעת עזבה את האולם.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ