השופט שאמר ש"יש בנות שנהנות מאונס" הודיע כי יפרוש מתפקידו

נסים ישעיה הודיע למנהל בתי המשפט כי יהיה נכון לדעתו לסיים את תפקידו כיושב ראש ועדת ערר. לבני וגרוניס: "השופט הביע צער על האמירה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

שרת המשפטים, ציפי לבני, ונשיא בית המשפט העליון, אשר גרוניס, הודיעו הערב (רביעי) כי נסים ישעיה, השופט שאמר בדיון כי "יש בנות שנהנות מאונס" הודיע להם שיפרוש מתפקידו. בפגישה שהתקיימה אחרי הצהריים בין מנהל בתי המשפט, השופט מיכאל שפיצר, לבין השופט ישעיה, הביע האחרון את רצונו לסיים לאלתר את כהונתו כיו"ר ועדת ערר, ואמר כי "בשל הנסיבות שנוצרו נכון יהיה לדעתו לסיים את תפקידו". בנוסף בהודעה שפורסמה על ידי לבני וגרוניס צוין כי "השופט בדימוס ישעיה הביע צערו פעם נוספת על האמירה, שלא היתה בה כוונה לפגוע או להביע דעה".

ישעיה, שופט בדימוס ששימש בעבר כשופט בית המשפט המחוזי בתל אביב אמר השבוע במהלך דיון כי "יש בנות שנהנות מאונס". הוא עמד בראשות ועדת ערר של הביטוח הלאומי שדנה בערעור צעירה, כיום בת 19, שנאנסה לפני שש שנים על ידי ארבעה צעירים פלסטינים סמוך למחסום חיזמה. הצעירה ערערה על החלטת מערכת הביטחון שלא להכיר בה כנפגעת פעולת איבה. ההתבטאות נחשפה הבוקר בגלי צה"ל.

השופט ניסים ישעיה פרש מכס השיפוט ב-2009, בגיל 65, לאחר ששימש כשופט מחוזי בתל אביב כ-20 שנה. בין השאר דן בתיק רצח נהג המונית דרק רוט ובמשפט הדיבה נגד העיתונאית אילה חסון בפרשת בר און-חברון. מאז פרישתו שימש כיו"ר ועדת הפיקוח על הבחירות של יו"ר הליכוד וכן היה מועמד לתפקיד נשיא בית הדין של הליכוד. על אף שפרש, מנהל בתי המשפט נוהג לשבץ גם שופטים בדימוס לוועדות ערר על החלטות של משרד הביטחון. דיונים אלה חסויים ומתנהלים בדלתיים סגורות. שני החברים הנוספים בוועדת ערר אינם שופטים.

השופט בדימוס נסים ישעיהצילום: דודו בכר

השרה לבני התייחסה להתבטאות ואמרה: "השופט הודיע על פרישתו וזהו הדבר הנכון והראוי במקרה חמור זה. רק כך יוחזר אמון הציבור במערכת המשפט". לדבריה, "לא מדובר בביטוי בלבד, אלא בתפיסה פסולה ומעוותת שנשים נאבקו בה במשך שנים, אשר מטילה על קורבן האונס את האשמה. אמירה כזו מפי שופט עלולה, גם אם לא התכוון לכך, לתת למוחות מעוותים הכשר לאונס". לבני ציינה כי "כל שופט צריך לדעת שהוא נבחן, ובצדק, תחת זכוכית מגדלת ציבורית ומוסרית ועליו להתנהל באופן הראוי למי שמופקד על החוק והצדק וקובע גורלות של אחרים" .עורכת-הדין רוני סדובניק שייצגה את המערערת אמרה לגלי צה"ל ש"בלהט הדיון הוא פתאום אמר בקול רם לאזני הנוכחים: 'יש בנות שנהנות מאונס'. השתרר שקט באולם. גם החברים להרכב שם שתקו לכמה דקות. הוא אפילו לא הבין מה הוא אמר. הוא לא הבין למה כולם שותקים". סדובניק הוסיפה כי "אין לי ספק שלא נאמרו כאן דברים מכוונת זדון או רוע, הבעיה היא הלך הרוח, זאת המחשבה, זאת הדעה הקדומה שיש כלפי נפגעות תקיפה מינית. אנחנו נתקלים בקצה הקרחון כשהשופטים נופלים בלשונם ונותנים ביטוי למה שבליבם".

מוקדם יותר היום, קראה ראשת מרצ, זהבה גלאון, לנשיא בית המשפט העליון, השופט גרוניס להשעות מיידית את השופט ישעיה מכס השיפוט ולפעול לאלתר לעקירת תפיסות שוביניסטיות נתעבות כאלו ממערכת המשפט, כפי שנשמעו לאחרונה מפי שופטים שונים. לדברי גלאון: ״לא ייתכן ששופטים במערכת המשפט שאמורה להגן על הקורבנות, ינהלו אותה באופן חשוך, חסר בושה וחסר אחריות. התנצלות במקרה כזה אינה מספיקה ויש לפעול להדחתו של השופט ישעיה פן יפגעו נשים נוספות מתפיסותיו החשוכות. אני מציעה לראשי מערכת המשפט בישראל, לא להקל ראש במקרים אלו, ולבצע ניקוי יסודי של המערכת מדעות ומשופטים שסורחים. שופטים אינם חסינים מפני החוק - ניתן ואף רצוי להגיש נגדו קובלנה משמעתית, ולסלקו במהרה מהמערכת".

כמו כן, ראש הממשלה ויו"ר הליכוד, בנימין נתניהו, הסיר את תמיכתו במועמדותו של ישעיה לתפקיד אב בית הדין של הליכוד, בעקבות הפרסום על דבריו. נתניהו הגדיר את אמירת השופט "אומללה" וקבע כי אדם שחושב כך ומתבטא כך אינו ראוי לעמוד בראש המוסד השיפוטי של תנועת הליכוד.

עד הבוקר, היה השופט בדימוס ישעיה מועמדו של נתניהו לתפקיד אב בית הדין של הליכוד. בחירת ראשי המוסדות של הליכוד, כולל אב בית הדין, תהיה עד סוף החודש, על פי החלטת בית המשפט המחוזי בתל אביב מתחילת השבוע. כעת נתניהו יאלץ בלוח זמנים קצר, למצוא מועמד חדש לתפקיד הבכיר.

מוקדם יותר היום, טרם הודיע על פרישתו, מסר השופט ישעיה באמצעות דוברות מערכת בתי המשפט ש"מדובר בדיון שנערך במסגרת ערר על החלטת ועדת הערעורים לפי חוק התגמולים לנפגעי פעולות איבה. במהלך הדיון התעוררה שאלת הוכחת הקשר הסיבתי ובלהט הדיון נאמרו דברים ברוח זו. לא היתה בדברים כוונה לפגוע או לזלזל חלילה בנפגעות מעשה אונס. השופט מתנצל על הדברים". מהנהלת בתי המשפט נמסר: "הנהלת בתי המשפט תבחן את המקרה והשופט בדימוס יזומן לבירור בימים הקרובים".

שרת המשפטים ונשיא בית המשפט העליון יידרשו בימים הקרובים לקבל הכרעה גם בעניינו של השופט החשוד שהיכה את ילדיו, לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, החליט שלא להגיש נגדו כתב אישום פלילי. בהחלטה נכתב כי השיקול המרכזי שלא להגיש נגדו כתב אישום היה החשש שייגרם נזק נפשי לילדיו של השופט שייאלצו להעיד נגד אביהם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ