חיפושים אחר רוצח שנמלט מביה"ח הפסיכיאטרי שער מנשה

ארנולד יזרעאלוב, שב-2007 דקר למוות נהג מונית בקריית ים, הוכרז לא כשיר לעמוד לדין ואושפז בבית החולים. היום הצליח לברוח במהלך פעילות שיקומית

דן אבן
אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן
אלי אשכנזי

המשטרה מחפשת אחר ארנולד יזרעאלוב, שרצח לפני כשש שנים נהג מונית ונמלט היום (רביעי) מבית החולים הפסיכיאטרי שער מנשה.

ב-2007 דקר יזרעאלוב את נהג המונית עימאד ח'ורי סמוך לתחנת המוניות בה עבד בקריית ים. לפני שמת מפצעיו הספיק ח'ורי לתאר בפני חוקרי המשטרה את הרוצח, מה שהביא למעצרו של יזרעאלוב. לאחר שכבר הוגש נגדו כתב אישום קבעה חוות דעת פסיכיאטרית כי אינו כשיר לעמוד לדין, והוא אושפז באגף לביטחון מירבי בבית החולים שער מנשה, המיועד לחולים פסיכיאטריים שהיו מעורבים בעבירות אלימות ואושפזו בצו בית משפט. מאז אשפוזו לא הותר לו לצאת לחופשות.

יזרעאלוב נעלם במהלך פעילות חברתית במרכז קהילתי הממוקם בתוך בית החולים, המהווה חלק מתהליך השיקום של המאושפזים. בשער מנשה אמרו היום כי "הצוות המלווה את החולים לפעילות הרגיש מיד בהיעלמותו ונקט בכל הצעדים המתבקשים. הודעה נמסרה לגורמים המתאימים תוך הקפדה על חיסיונו של החולה. ראוי לציין כי המטופל מאושפז מזה תקופה ארוכה ואינו מהווה סכנה". היום התמקדו החיפושים אחר יזרעאלוב באזור חדרה, הסמוך לבית החולים. מחר צפויים החיפושים להתרחב לאזור הקריות, בו חי עד למעצרו.

נהג המונית שנרצח, עימאד ח'וריצילום: מורן מעיין

בתחילת השבוע דווח על בריחה משותפת של שלושה חשודים בעבירות מבית החולים הפסיכיאטרי אברבנאל בבת ים, לאחר שאושפזו להסתכלות בצו בית משפט, שניים מהם בחשד לעבירות אלימות כלפי בני זוג ואחד בחשד לגניבת אופניים. השלושה ברחו לאחר ששברו חלון במחלקה בה אושפזו, ונתפסו בהמשך על ידי המשטרה והחזרו לסיום ההסתכלות.

בספטמבר 2009 דווח ב"הארץ" כי איגוד הפסיכיאטרים פנה להנהלת בתי המשפט במחאה על שליחת עצורים רבים להסתכלות פסיכיאטרית, באופן המעמיס על מחלקות האשפוז וממלא אותן בעצורים ללא רקע נפשי, כאשר לצוותי המחלקות אין המיומנות הנדרשת למנוע מהם בריחה מהמחלקות. 

לפי נתוני משרד הבריאות משנת 2000 חלה במשך שבע שנים עליה של 42% במספר העצורים שנשלחים להסתכלות מ-780 צווי הסתכלות ב-2000 ל-1,108 צווים ב-2007. מנתונים שרוכזו לאחרונה במועצה הלאומית לבריאות הנפש עולה כי 66% מההסתכלויות מיותרות בדיעבד, כיוון שלא מאובחנת בהן בעיה נפשית כלשהי. בין היתר דווח על הפניות מבתי משפט להסתכלות לאחר מעצרים בגין גניבה ופריצה לכלי רכב.

באיגוד הפסיכיאטרי ובמועצה הלאומית לבריאות הנפש המייעצת למשרד הבריאות הועלתה בשנים האחרונות הצעה להקמת יחידות קהילתיות ייעודיות לצורך הסתכלויות פסיכיאטריות, במטרה למנוע עירוב בין חולים פסיכיאטרים לעבריינים, אך אלו לא הובילו עד כה לשינוי במצב בשטח. חוות דעת פסיכיאטריות הקובעות כי עבריינים אינם כשירים לעמוד לדין על מעשיהם מאפשרות לעיתים לרוצחים להשתחרר מעונשי מאסר.

משער מנשה נמסר כי "בית החולים אינו מתקן כליאה וההתייחסות למאושפזים היא כאל חולים, ללא כל קשר למעשיהם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ