הוארך מעצרם של שלושת החשודים ברצח בבר-נוער ב-11 יום

מעצרו של הפעיל שנעצר אמש, שחשוד בכך שידע מה המניע לרצח אך לא שיתף את החוקרים, הוארך בארבעה ימים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בית משפט השלום בתל אביב האריך את מעצרם של שלושת החשודים במעורבות ברצח הכפול בבר-נוער ב-11 יום. מעצרו של העצור הרביעי, הפעיל בקהילה הגאה שחשוד בשיבוש הליכי חקירה, הוארך בארבעה ימים.  

המשטרה התירה הבוקר (חמישי) לפרסום כי אמש נעצר חשוד רביעי במעורבות ברצח בבר-נוער בתל אביב, שאירע לפני ארבע שנים. לדברי המשטרה, החשוד הוא פעיל בקהילה הגאה, ומצטרף לשלושת החשודים שנעצרו אתמול אחר הצהריים. לדברי המשטרה, הפעיל חשוד בכך שידע את המניע לרצח אך לא שיתף את המידע עם החוקרים. בנוסף, הוא חשוד גם בשיבוש הליכי חקירה. 

במשטרה סבורים כי לאחר ארבע שנים הצליחו לפענח את הרצח בבר-נוער בו נרצחו ניר כץ, בן 27 שהיה מדריך במקום, וליז טרובישי, בת 16. 

מפקד המחוז הנכנס, ניצב בנצי סאו, סירב להתייחס לנושא וטען שבשלב זה נדרשת המשטרה לבצע עבודה רבה בתיק ולכן אין כוונה להיכנס לפרטים. בחודשים האחרונים התרחשו כמה התפתחויות בחקירה שאפשרו למשטרה להתקרב לחשודים. כמו כן, נבדק האם החשודים מוכרים למשטרה מאירועים קודמים.

במשטרה הודיעו למשפחות ההרוגים מיד לאחר המעצר ועדכנו אותם בהתפתחויות. מפקד היחידה המרכזית ניצב משנה גדי אשד שנמצא בחו"ל עושה דרכו לישראל לאחר ששמע כי המעצר בוצע. בשלב זה עדיין יש צו איסור פרסום על הפרשה למעט העובדה כי החשודים נעצרו.

מחר יתקיים בתל אביב מצעד הגאווה. במשטרה טוענים שאין קשר בין המעצר לאירוע הצפוי. במשטרה הדגישו כי המעצר הוא תוצאה של חקירה שנמשכה ארבע שנים, ולא תוצאה של אירוע נוסף שתכננו החשודים לבצע. על פי הערכות, החשודים חיפשו דווקא את הבר-נוער, ולא קיים חשד כי עמדו לבצע פשע נוסף במצעד הגאווה.

בארבע השנים שחלפו מהרצח נחקרו אלפי אנשים והוקצו מיליוני שקלים לצורך ניהול החקירה. מאז הרצח היתה החקירה כעננה על מחוז תל אביב ומשטרת ישראל. שני מפכ"לים, שלושה מפקדי מחוזות ושני מפקדי ימ"ר הוחלפו ולכולם היה ברור שיוקרת הארגון כולו נמצאת בפענוח הפרשה הזו. 

"העיתוי קצת מוזר, יומיים לפני מצעד הגאווה", אמר חן לנגר, אחד הפצועים, שכדור פילח את שתי רגליו. לדבריו, המעצר "יביא אולי לסגירת מעגל קטנה. התחושה היא סקפטית – זה אולי האנשים, אולי גם לא. אני מאוד מקווה שזה יביא לפתרון של התחושה הקשה שמלווה גם אותי וגם את הקהילה בארבע השנים האחרונות, אבל זה בטח לא יביא מזור. אני מאוד מקווה שזה יביא לנו, לפצועים ולמשפחות של ההרוגים, טיפת נחת. זאת היתה תקופה לא פשוטה ואני מאוד שמח שהמשטרה לא מרפה וגם עדכנה אותנו". גם לנגר התייחס לאלימות כלפי הקהילה, שלא פסקה: "יש עוד המון אנשים שמה שמפריד ביניהם לבין הרצח הבא זה רק אקדח", אמר.

באירוע, שהתרחש ב-1 באוגוסט 2009, נרצחו כץ וטרובישי, עשרות נערים ונערות נפצעו ושניים מהם נותרו מרותקים לכיסא גלגלים. במוצאי שבת של אותו הלילה הגיע בסביבות השעה 22:00 הרוצח לפתח המועדון בצומת הרחובות נחמני-אחד העם. הרוצח הגיע עם כובע גרב על ראשו, ומפתח המועדון פתח באש נגד כל מי שהיה במקום באותם רגעים. עשרה אנשים נוספים נפצעו בדרגות שונות מהירי. לאחר ההתקפה הצליח הרוצח להסתלק מהמקום מבלי להשאיר עקבות. 

עדי ראייה שהיו במקום, במועדון לקהילת הלהט"ב בפינת הרחובות אחד העם ונחמני בתל אביב, סיפרו אז שרעול פנים נושא נשק חם נכנס לקומת המרתף בבניין שבו נערך האירוע, החל לירות לכל עבר ואז נמלט.

לאורך השנים סברו במשטרה כי מצאו קצוות חוט שהובילו לתפיסת הרוצח: התפתחות בחקירה נרשמה כשנעצר ג'ק טייטל, "המחבל היהודי", על ידי השב"כ. בחקירותיו טען טייטל, בין השאר, כי הוא אחראי לרצח בבר-נוער. אולם לאחר חקירות רבות עלה שטייטל רצה ככל הנראה לקחת על עצמו מעשה שלא היה שותף לו, ובמשטרה שוכנעו כי הוא לא הרוצח. בדצמבר 2009, באירוע "שבתרבות" בבאר שבע, הצהיר השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ כי יש התקדמות משמעותית בחקירה, ולאנשי היחידה המרכזית של מחוז תל אביב יש קצה חוט שיכול להוביל לפענוח המקרה. אז הוטל צו איסור פרסום על הפרטים שלא נודעו עד היום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ