ראש העיר ר"ג: הפסקת כהונתי - פגיעה בדמוקרטיה

צבי בר דחה את עמדת וינשטיין לפיה הוא אינו ראוי לכהן בתפקיד. מועצת העיר: עמדת וינשטיין "מהווה התערבות קשה וחסרת תקדים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ראש העיר רמת גן, צבי בר, דחה אתמול (רביעי) את עמדת היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, לפיה הוא אינו ראוי לכהונתו ומועצת העיר פעלה ב"חוסר סבירות קיצוני" כאשר החליטה לא להעביר אותו מתפקידו. בר טוען שעמדת היועץ המשפטי לממשלה הוכנה בחופזה, אינה מתיישבת עם הדין ואינה כוללת את עמדת שר הפנים, על אף שבג"ץ הורה לקבל אותה. הטיעון המרכזי שלו הוא שההתייחסות אליו צריכה להיות שונה מזו שהיתה לשרים דרעי ופנחסי ומכל עובד ציבור אחר, מכיוון שראש עיר הוא נבחר ציבור שנבחר בבחירות ישירות.

"הזכויות לבחור ולהיבחר הן מהזכויות הדמוקרטיות הבסיסיות ביותר בשיטתנו המשפטית, הן מהוות נשמה אפה של הדמוקרטיה ומכאן חשיבות הרבה", נכתב בתשובה על ידי עורכי הדין של בר, נבות תל צור וירון ליפשס. "אין חולק כי הפסקת כהונתו של ראש העיר רמת גן, תגרום לפגיעה בזכויות יסוד דמוקרטיות אלה". עוד נטען כי "הפסקת כהונתו של בר תוביל לפגיעה מוחלטת בזכותם של תושבי העיר רמת גן לממש את האוטונומיה שלהם כאזרחים בעלי זכויות פוליטיות, לבחור בעצמם, על סמך שיקול דעתם שלהם, את זהותו של ראש העירייה שלהם ולהשפיע בכוחות עצמם על חייהם ברמה המקומית". 

עוד טוענים עורכי דינו של בר כי אם רוצים לשנות את החוק הקיים שאינו מחייב ראשי רשויות להתפטר לאחר הגשת כתב אישום נגדם, אלא רק לאחר הרשעה בעבירה שיש עמה קלון, יש לעשות זאת באמצעות חקיקה בכנסת ולא באמצעות פרשנות של בית המשפט. בהקשר זה נכתב: "אל לו לבית המשפט להמיר את שיקול דעתה של מועצת העיר, גוף נבחר קולגיאלי, בשיקול דעתו שלו". 

בר בבית המשפט, לפני כחודשייםצילום: עופר וקנין

גם מועצת העיר רמת גן הגישה אתמול לבג"ץ את תגובתה להודעת היועמ"ש, באמצעות עורכי הדין אילן בומבך ויריב רונן. בתגובה נכתב כי היועץ חרג מסמכותו והודעתו "מהווה התערבות קשה וחסרת תקדים בעקרון האוטונומיה של הרשות המקומית".

מועצת העיר מבקשת לדחות את העתירה, שהגיש חבר מועצת העיר ד"ר אבי ליליאן באמצעות עו"ד עפר לרינמן, בדרישה להורות לבר להתפטר מתפקידו. לחילופין, מבקשת מועצת העיר דיון בפני הרכב מורחב של לפחות שבעה שופטים. המועצה טוענת כי היועץ המשפטי לממשלה מבקש לקבוע הלכה חדשה "ומרחיקת לכת" בכל הנוגע לנבחרי ציבור, לפיה עליהם להתפטר לאחר הגשת כתב אישום נגדם. זאת, אף שהחוק קובע כי ראש רשות מקומית יועבר מתפקידו רק לאחר הרשעה סופית בעבירה שיש עמה קלון.

"תמוהה מאוד העובדה שהיועץ המשפטי לממשלה נכנס לנעלי מועצת העיר והחליט עבורה את ההחלטה 'הנכונה'", נכתב בתגובה. מועצת העיר מציינת כי בניגוד לפרשות דרעי ופנחסי, בהן קבע בית המשפט כי על

כתב אישום נגדם, במקרה של ראש עיר החוק מפורש ומעניק למועצת העיר סמכות החלטה בעניין המשך כהונת ראש העיר. "מועצת העיר אמורה להחליט מהי התנהגות 'שאינה הולמת'. מועצת העיר אמורה להגיע לכלל דעה שראש הרשות 'אינו ראוי' לעוד כהונה. מועצת העיר אמורה לשקול את מכלול השיקולים האופפים החלטה כה מרחיקת לכת מעין זו. מועצת העיר אמורה לגבש רוב נדיר לקבלת החלטה מעין זו, בישיבה סגורה ומיוחדת. כעת בא היועץ והופך סדרי עולם - במחי הודעה אחת לבית המשפט".

בר מואשם בקבלת שוחד בסך כ-1.9 מיליון שקלים מיזמי נדל"ן בתמורה לקידום ענייניהם. כמו כן, מופיעות בכתב האישום נגדו עבירות מרמה, הפרת אמונים, הלבנת הון ושיבוש מהלכי משפט. למרות זאת, הוא מבקש לשמור לעצמו את האפשרות להתמודד לקדנציה נוספת. 

בתגובה לבג"ץ מבהירים עוה"ד בומבך ורונן כי בהעברת בר מתפקידו בשל התנהגות שאינה הולמת, אין כדי למנוע ממנו להתמודד בבחירות שיתקיימו ב-22 באוקטובר. "על כן, יש לתמוה מה תועיל הלכה חדשה ותקדימית בעניין ראשי רשויות, אם בבחירות הקרובות, בעוד כארבעה חודשים בלבד, יוכל צבי בר ממילא להציג את מועמדותו לתפקיד ראש העירייה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ