בין עדי ההגנה של ליברמן: גאולה אבן ומפיק תוכניתה

סנגוריו של ליברמן יבקשו לקעקע את אמינותו של דני אילון ולהוכיח ששיקר כשאמר שנערך תיאום מראש מול צוות התוכנית של אבן בערוץ הראשון

רויטל חובל
רויטל חובל
רויטל חובל
רויטל חובל

ביום רביעי הקרוב יימשך שלב ההגנה במשפטו של שר החוץ לשעבר אביגדור ליברמן. ל”הארץ” נודע כי העדים שצפויים להעיד מטעמו הם גאולה אבן, מפיק התוכנית שלה בערוץ 1 ישי צ’רניאק והמשנה למנכ”ל משרד החוץ, פיני אביבי.

סנגוריו של ליברמן יבקשו מאבן וצ’רניאק לעלות לדוכן העדים כדי לקעקע את אמינותו של דני אילון ולהוכיח ששיקר כשאמר שנערך תיאום מראש מול צוות התוכנית של גאולה אבן בערוץ הראשון בנוגע לשאלות שיישאלו בראיון. הסנגורים יטענו שאין לתת משקל לעדותו של אילון המונע מנקמה, וכי הראיון הוא עדות לכך שהתפנית בגרסתו חלה רק לאחר שהודח מרשימת ישראל ביתנו.

אילון התראיין לאבן כשבוע לפני הדחתו, ב- 29 בנובמבר. בסוף הראיון שעסק בנושאים מדיניים שאלה אבן את אילון אם ליברמן דיבר איתו על מינוי בן אריה כשגריר. אילון השיב: “מועמדותו של בן אריה עברה פה אחד כיוון שהוא היה בעל הכישורים הטובים ביותר מול כל המתמודדים”. לשאלה אם ליברמן דחף למען בחירתו לתפקיד, השיב אילון: “לא זכור לי”. בחקירתו במשטרה כעבור חודש אילון סיפר שההפך הוא הנכון.

בתשובה לסתירה, אמר בעדותו כי כעס על אבן על שלא עמדה בתיאום המוקדם שלפיו הראיון יעסוק בעניינים מדיניים בלבד ותשובתו, שלפיה אינו זוכר, היתה דרך דיפלומטית לחמוק מהנושא. בהמשך אמר ש”לא מפלילים שר חוץ בשידור חי”. אבן הכחישה את התיאום. אילון אמר בהמשך כי התיאום נעשה מול המפיק, אולם לטענת הסנגורים גם המפיק מכחיש זאת. 

גאולה אבן

עד נוסף שצפוי להעיד לטובתו של ליברמן הוא פיני אביבי, משנה למנכ”ל משרד החוץ, שינסה לחזק את קו ההגנה שלפיו בן אריה נבחר על בסיס שיקולים מקצועיים, כישוריו וידיעת השפה הרוסית והתרבות המקומית.

אביבי קודם על ידי ליברמן לתפקיד משנה למנכ"ל משרד החוץ בשנת 2010, לאחר ששימש כסמנכ"ל אירופה ואסיה. בשלב הטיעונים לעונש במשפטו של בן אריה, העיד אביבי: "התרשמתי מאוד ממה ששמעתי עליו משליחויותיו ועל הידע בתרבות הרוסית שיכלו להשלים את החוסרים שהיו לי. נזקקתי לסיוע שלו. הנאשם הוכיח עצמו בתקופה זו כעובד חרוץ ונאמן כאדם קפדני בעובדתו וכאדם שניתן לסמוך על שיקול דעתו. אני מאוד תמכתי במינויו גם כשלא קיבלתי את התפקיד בגלל הפרשה בריגה. אחד העקרונות שמנחים אותי הוא שהתפקיד יהיה בקו ישר ובהלימה עם ידע של שפות ותרבות. לעניות דעתי, במשרד החוץ במדינה שבה 1.2 מיליון דוברי רוסית, אין לנו כמות מספיקה של אנשים שמסוגלים להבין באמת את התרבות המקומית והנאשם מבחינתי הוא מומחה לנושא הזה". אביבי הדגיש כי כשהמליץ עליו לא היה מודע לכך שביצע עבירה.

דבריו של אביבי באים בסתירה לעדותו של מבקר משרד החוץ לשעבר ויקטור הראל, שהעיד כי לאחר הביקור שערך בשגרירות במינסק ותיעד את הביקור והתרשמותו השלילית במזכר, דיווח על כך לאביבי. לדברי הראל, אביבי היה שותף לדעתו שבן אריה הוא איש תרבות, אך חסר כישורים לניהול שגרירות. וינרוט טען כי אביבי מכחיש גרסה זו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ