משטרת ישראל אישרה אחר הצהריים (שני) לחשוף את פרטי חקירת הרצח בבר-נוער, אך כעבור זמן קצר התברר כי השופט דחה את הסרת צו איסור הפרסום למחר בצהריים. פרטי החקירה שהותרו לפרסום על פי הודעת המשטרה, פורסמו באתר "הארץ" ובכלי תקשורת נוספים בישראל אך כעבור כמחצית השעה, התבקשו כולם להסיר את הדיווחים מאתרי האינטרנט שלהם. 

מבירור פרטי המקרה התברר כי היה קצר בתקשורת בין נציגי המשטרה שנכחו בדיון בבית המשפט לבין אנשי המשטרה במחוז. במחוז סברו כי איסור הפרסום המחודש נוגע אך ורק לשמות החשודים ולכן יידעו את כל גופי התקשורת בפרטי הפרשה. כעבור זמן קצר לאחר מכן, התבררה הטעות והתקבלה ההנחיה להסיר את הידיעות. עם זאת, מידע רב על הפרשה, זהות החשודים ופרטי הרצח עדיין מצויים באתרים שונים ברשת.   

פארסת פרסום פרטי הפרשה החלה אתמול, כאשר השופט עידו דרויאן החליט להותיר את צו איסור הפרסום על כנו עד יום שלישי ב-13:00, ללא פרסום שמו של הפעיל בקהילה הגאה שנעצר. הבוקר ביקשה המשטרה להסיר את הצו מוקדם מהמתוכנן. בית המשפט נעתר לבקשה וקבע את שעת הפרסום ל-15:30. 

עקב בקשת סנגורי החשודים ברצח נערך בשעה הייעודה דיון בבית משפט השלום בתל אביב על הסרת הצו, בהשתתפות נציגי המשטרה. בשעה 16:30 ערכה משטרת תל אביב תדרוך לכתבים, שבו הודיעה כי פרטי החקירה יותרו לפרסום בשעה 17:00. סמוך לשעה זו דחה השופט דרויאן את בקשת הסנגורים והתיר לפרסם את המידע. ב-17:00 פורסמו פרטי החקירה בכלי התקשורת, למעט שמות החשודים, ואילו זמן קצר לאחר מכן ביקשו הסנגורים לערער על החלטת הפרסום. כך השופט דרויאן עיכב את ביצוע הסרת הצו עד למחר ב-13:00. ב-17:50 נמסרה החלטתו לכלי התקשורת, שהחלו להסיר בהדרגה את הפרסומים הנוגעים לחקירת הפרשה. 

עורך דינו של אחד החשודים במעורבות ברצח, שמשון וייס, טען בבית המשפט שכדי להסיר את הצו במועד מוקדם מזה שנקבע בבית המשפט היתה אמורה היחידה החוקרת להציג התפתחות משמעותית בחקירה. לדבריו, "ביקשתי להשאיר את הצו על כנו עד מחר בעשר בבוקר, מאחר שהמשטרה לא הציגה שום התפתחות בחקירה"

שי דויטש, יו"ר האגודה למען הלהט"ב, אמר כי ההתנהלות סביב צו איסור הפרסום תמוהה ומטילה צל על הקהילה הגאה. "אנחנו לא חיים יותר בעידן יוני הדואר והעיתונות המודפסת בלבד", אמר, "כמעט כל פרטי הפרשה מופיעים בכל הרשתות החברתיות, התקשורת הזרה דיווחה, הכל בחוץ".

לדברי דויטש, נכון להתיר לפרסום את כל פרטי הפרשה. "הפרסום סייע לנו, כי פתאום יש לנו יכולת להגיב לדברים ולהתייחס אליהם", הוסיף, "העובדה שזה נעלם שוב לכאורה מעיני הציבור, על אף שבטוח אין אדם בישראל שלא ישרשר את זה בפייסבוק בשעות הקרובות, מאוד תמוהה בעיני. העיתוי של זה, אחרי שהכל כבר פורסם, קצת הזוי".

דויטש הזהיר כי הערפול משחק לידיהם של אלה המעוניינים להכפיש את הקהילה הגאה ולפגוע בה. "יש לא מעט אנשים שמנצלים את העובדה שיש ערפול על החשדות", הסביר, "זה מחזק את אותם אנשים, בחלקם הומופובים, שיש להם אינטרס לשים את כל הקהילה במקשה אחת – תחת ההנחה שכולנו פדופילים, כולנו אנסים. מנצלים את השבוע האחרון להגיד שאין בעיה ואין הומופוביה".

הידיעה שפורסמה והורדה מאתר "הארץ"

בעת שבכירי המשטרה התייצבו מול המצלמות והמיקרופונים, התכנסו בבר-נוער ברחוב נחמני בתל אביב כמה פעילים מובילים בקהילה הגאה, ובהם גם חן לנגר, אחד מפצועי הירי. הם צפו יחד בעדכונים ולאחר מכן העניקו אחדים מהם ראיונות לכלי התקשורת, בהם התייחסו בין השאר לראשונה לחשדות המיוחסים לאיש הקהילה.

הם הדגישו כי החשדות נגדו הפתיעו אותם והזהירו מפני עריכת משפט שדה, אך הוסיפו כי יוקיעו את האיש אם ממצאי המשטרה נכונים. האגודה למען הלהט"ב אף פרסמה הודעה לעיתונות בחלון ההזדמנויות הקצר שבו פורסמו הפרטים, בה התייחסה לפרטי החקירה והדגישה שוב כי הירי הוא פשע שנאה ולא נקמה אישית. 

ביום רביעי האחרון הותר לפרסום כי שלושה חשודים נעצרו בחשד למעורבות ברצח בבר-נוער. ביום חמישי הותר לפרסום דבר מעצרו של חשוד רביעי, פעיל בקהילה הגאה, שלטענת המשטרה ידע את המניע לרצח אך לא שיתף את המידע עם החוקרים. מלבד זאת נודע כי הפעיל חשוד גם בשיבוש הליכי חקירה. אתמול אחר הצהריים הוארך מעצרו של הפעיל ביומיים. 

בימים האחרונים נפוצו ברשת שמותיהם של החשודים ופרטי החקירה במלואם. בדיון על הארכת מעצרו של הפעיל אתמול הגישו נציגי התקשורת לשופט עידו דוריאן בקשה להסרת צו איסור הפרסום על שמו של הפעיל וחלקו בפרשה. השופט החליט לקבל את הסכמת הסנגור ונציג המשטרה שלא לפרסם את פרטי החשוד עד היום. 

השופט ציין בהחלטתו כי "לי עצמי הגיע פרסום מזעזע למדי מתוך אתר שלכאורה מציג עצמו כאתר של שוטרים, שוטרים במדים, שבו פורסמו פרטים מלאים לרבות גילאי החשודים, והידיעה נחתמה במלים 'באדיבות דוברות מחוז תל אביב'. תקוותי היא שמדובר במעין רצון להסתיר את שם הכותב אף שכל המעיין בידיעה יכול היה למצוא את שם המפרסם".

לפני כשבועיים, הודיעה משטרת ישראל על מעצרו של אביהן של שתי הבנות שנרצחו בשבוע שעבר ביישוב אל-פורעה, אך כעבור זמן קצר חזרה בה וטענה כי "מדובר בטעות בזיהוי". מוקדם יותר באותו בוקר טענו במשטרה כי חדד מטיראת, החשוד ברצח הילדות, נעצר באחד היישובים במרכז הארץ. בהודעת המשטרה המתוקנת נכתב: "היתה טעות בזיהוי ואין מדובר באביהן של הפעוטות. צר לנו על כך. פרטים בהמשך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ