המשטרה: הרצח בבר-נוער היה נקמה על אונס קטין בידי פעיל בקהילה

על פי החשד, הקטין סיפר לבן משפחתו חגי פליסיאן כי הפעיל אנס אותו - וביקש לנקום. פליסיאן פתח באש בבר-נוער, אף שהאדם שחיפש לא היה במקום

יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ

הרצח בבר-נוער בתל אביב היה מעשה נקמה, שבוצע לאחר שקטין סיפר לקרוב משפחתו, חגי פליסיאן, כי פעיל בקהילה הגאה – בעל תפקיד משמעותי בבר-נוער – ביצע בו מעשה סדום. חשד זה של המשטרה וכן פרטי החקירה שהביאו למעצר ארבעת החשודים בפרשה הותרו היום (שלישי) לפרסום. המשטרה חוקרת את הפעיל בקהילה בחשד לאונס הקטין.

במשך ארבע שנים האמינו חוקרי היחידה המרכזית בתל אביב שמבצע הרצח בבר-נוער פעל לבד ובשל כך התקשו לפענח את הפשע. כל השנים הללו למשטרה לא היה ידוע מה המניע לרצח, דבר שהקשה עוד יותר על קביעת כיוון החקירה.

לפני ארבעה חודשים נמצא קצה חוט במקום בלתי צפוי לחלוטין. לחוקרי היחידה הגיע צעיר מפרדס כץ שטען שהוא יודע מי ביצע את הרצח בבר-נוער. המשטרה, שהכירה אותו, התייחסה לדבריו בחשדנות. עד אז בכל שנות החקירה לא נבדקה כלל אפשרות של מעורבות עבריינים מוכרים בתל אביב בפרשה.

למרות החשדנות כלפי המידע החדש החלו במחוז תל אביב בבדיקה מעמיקה של הדברים. הצעיר נלקח לחקירה ביחידה וסיפר לחוקרים כי הוא מכיר את החבורה שהשתתפה ברצח בבר-נוער, ושאף היה חלק ממנה. אלא שלאחרונה, כך טען, החלו חבריו לזלזל בו ולא עזרו לו כשנזקק לכך. לכן החליט לדבר. עד המדינה היה פעיל בעצמו בקהילה הגאה וחלקו בחוליה היה תיאור מבנה הבר-נוער ואיתור דרכי הגישה למקום וההימלטות ממנו. מחשש לחייו ביקש הצעיר מעמד של עד מדינה. במשטרה הסכימו בתמורה למידע שיוכיח את רצינות דבריו.

לפני כמה חודשים התגלה במקרה אקדח על ידי מטיילים בחורשה באזור ראש העין. האקדח נשלח למעבדה וזו קבעה מעבר לכל ספק שממנו נורו הקליעים בבר-נוער.
האקדח היה לחוקרי היחידה, בפיקוד נצ"מ גדי אשד, סימן לכך שלראשונה בארבע שנים יש בידיהם קצה חוט ממשי. אבל האקדח, טוענת המשטרה, לא קידם את החוקרים היות שלא נמצאו עליו סימנים העשויים להוות ראיות נגד חשודים.

במשטרה הסכימו לתת צעיר מעמד עד מדינה תמורת הסכמתו לעבוד באופן סמוי בשבילם כדי לאסוף ראיות נגד החשודים. במשך ארבעה חודשים, טוענים במשטרה, הקליט הצעיר את החשודים ברצח בשיחותיהם על ליל הרצח וכך הלך והתברר גם המניע: מסתבר שכמה חודשים לפני הרצח התחבט אחד החשודים, אז קטין בן 15, בסוגיית זהותו המינית. הוא בא לבר-נוער, פגש מדריכים וניסה ללמוד איך להתמודד עם הלבטים שחש. הצעיר נשלח להתייעצות עם הפעיל בקהילה, דמות בכירה בבר-נוער, שהוא החשוד הרביעי בפרשה.

לפי החשד, פליסיאן, בן משפחה של הקטין, קיבל מידע שלפיו קרובו נראה כמה פעמים בבר-נוער ושאל אותו לפשר מעשיו שם. בתגובה סיפר לו הקטין שאכן היה שם ושבוצע בו מעשה סדום על ידי אותו פעיל בקהילה והוא רוצה לפגוע בו. בן המשפחה, חושדים במשטרה, הסכים, ועם חשוד שלישי בשם טרלן חנקישייב ועם עד המדינה הם תכננו לפגוע בפעיל. במשך תקופה השיגו אמצעי לחימה, תכננו מהלכים לרצח ותרגלו את ההימלטות מהזירה.

ביום הרצח, על פי החשד, הגיע בן המשפחה של הקטין לבר-נוער חבוש כובע גרב וחיפש את הפעיל בקהילה, החשוד הרביעי. הפעיל לא היה במועדון באותו זמן, ופליסיאן החליט לפתוח באש על כל מי שהיה במקום. מהירי נהרגו ליז טרובישי וניר כץ.

החשודים ברצח מוכרים למחוז תל אביב מעיסוקים פליליים קודמים. לטענת המשטרה, חלקם היו "חיילים" בארגון פשיעה. ימ"ר תל אביב מחזיקה מידע על פעולות של החשודים עבור אותו ארגון בשנים שעברו מאז הרצח. לפי המידע הם הציתו מכוניות, שרפו בתי עסק ותקפו בעלי חוב שלא שילמו לארגון.

בשנת 2011 היה החשוד ברצח בעצמו יעד להתנקשות: הוא נפצע קל מירי בעת שהלך בבני ברק עם אחיו. בעת הפעלת עד המדינה, שבוע לפני המעצר והפיכת החקירה לגלויה, נודע למפקד היחידה שהחשוד ברצח מתחיל לחשוד בעד המדינה. בשיחה עם עמיתיו התברר למפקד שהחשוד ברצח טוען שעד המדינה "לא נראה לו". בעצה אחת עם מפקד מחוז תל אביב הנכנס, ניצב בנצי סאו, החליטו מפקד הימ"ר וראש צוות החקירה לבצע את המעצרים מתוך הבנה שיש בידיהם די ראיות, בנוסף לעד המדינה. החשודים נעצרו בבני ברק בזמן עבודתם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ