דנינו הורה לא לקיים מסיבות עיתונאים עם הסרת צווים

באגרת ששלח לקצינים ושוטרים ציין המפכ"ל שמסיבת העיתונאים אתמול היתה "בניגוד להנחיות שניתנו בעבר. מעתה הטיפול בצווים יועלה דרג"

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב יוחנן דנינו, הנחה היום (שלישי) את ראשי המשטרה שלא לקיים עוד מסיבות עיתונאים בכל הקשור להסרת צווי איסור פרסום על פרטי חקירות המתנהלות. זאת, בשל הבלבול שחל במסיבת העיתונאים שהתקיימה אתמול בנושא הסרת צו איסור הפרסום בפרשת הרצח בבר נוער.

באגרת ששלח לשוטרים ולקצינים, כתב דנינו כי "'מסיבת העיתונאים' שנערכה אתמול במחוז תל אביב הינה בניגוד להנחיות שניתנו בעבר, ומאחר ואולי הדברים לא היו ברורים מספיק, אני מבהיר באופן שאינו משתמע לשתי פנים, כי משטרת ישראל לא תקיים עוד מסיבת עיתונאים כאמור בכלל, ועל אחת כמה וכמה בתיקי חקירה מתנהלים ובעלי רגישות גבוהה מהסוג האמור". דנינו הוסיף כי "האחריות להתנהלות התקשורתית סביב האירוע, בדגש על מסיבת העיתונאים מוטלת על הדרג הפיקודי של משטרת מחוז תל אביב והימ"ר (היחידה המרכזית)".

המפכ"ל כתב עוד כי "בהמשך לכך החלטתי כי מעתה ואילך הטיפול בהוצאתם של צווי איסור פרסום, בהסרתם וביישומם, יועלה דרג במשטרת ישראל ויהיה בפיקוח מלא של ראש האגף לחקירות ולמודיעין. כמו כן החלטתי למנות צוות בחינה ארצי שיתחקר את ההתנהלות הנ"ל סביב האירוע ויפיק את הלקחים הנדרשים".

מסיבת העיתונאים שקיימה משטרת ת"א, אתמולצילום: מוטי מילרוד

דנינו אף מתח ביקורת על הביקורת שנשמעה לכאורה מצד גורמים במשטרה כלפי התנהלות בית המשפט בפרשה, וצין כי "הפרסומים אודות התבטאויות גורמים שונים כנגד מערכת בתי המשפט וכבוד השופטים אינם במקומם. בשם משטרת ישראל אני דוחה מכל וכל אמירות והתבטאויות כאמור, אשר אינן עולות בקנה אחד עם התרבות הארגונית של משטרת ישראל, עם הכבוד הרב שהמשטרה רוחשת למערכת השיפוטית ועם מרקם היחסים ההדדי ורב-השנים שיש בין שתי המערכות".

דנינו, עם זאת, שיבח את התנהלות משטרת תל אביב במעצר החשודים בפרשה. לדבריו, "אין בהתנהלות התקשורתית הנ"ל כדי להעיב או להמעיט בגודל ההישג של ימ"ר תל אביב בחקירת האירוע. מדובר בהישג מקצועי המעיד על נחישות ודבקות במטרה המאפיינות את שוטרי משטרת ישראל בכלל ,ושוטרי ימ״ר תל אביב בפרט".

פארסת פרסום פרטי הפרשה החלה שלשום, כאשר השופט עידו דרויאן החליט להותיר את צו איסור הפרסום על כנו עד היום ב-13:00, ללא פרסום שמו של הפעיל בקהילה הגאה שנעצר. אתמול בבוקר ביקשה המשטרה להסיר את הצו מוקדם מהמתוכנן. בית המשפט נעתר לבקשה וקבע את שעת הפרסום ל-15:30.

אתמול אישרה המשטרה לחשוף את פרטי חקירת הרצח בבר-נוער, אך כעבור זמן קצר התברר כי השופט דחה את הסרת צו איסור הפרסום להיום בצהריים. פרטי החקירה שהותרו לפרסום על פי הודעת המשטרה, פורסמו באתר "הארץ" ובכלי תקשורת נוספים בישראל אך כעבור כמחצית השעה, התבקשו כולם להסיר את הדיווחים מאתרי האינטרנט שלהם.

מבירור פרטי המקרה התברר כי היה קצר בתקשורת בין נציגי המשטרה שנכחו בדיון בבית המשפט לבין אנשי המשטרה במחוז. במחוז סברו כי איסור הפרסום המחודש נוגע אך ורק לשמות החשודים ולכן יידעו את כל גופי התקשורת בפרטי הפרשה. כך, אתמול בשעה 16:30 ערכה משטרת תל אביב תדרוך לכתבים, שבו הודיעה כי פרטי החקירה יותרו לפרסום בשעה 17:00. סמוך לשעה זו דחה השופט דרויאן את בקשת הסנגורים והתיר לפרסם את המידע.

ב-17:00 כאמור פורסמו פרטי החקירה בכלי התקשורת, למעט שמות החשודים, ואילו זמן קצר לאחר מכן ביקשו הסנגורים לערער על החלטת הפרסום. כך השופט דרויאן עיכב את ביצוע הסרת הצו עד להיום ב-13:00. ב-17:50 נמסרה החלטתו לכלי התקשורת, שהחלו להסיר בהדרגה את הפרסומים הנוגעים לחקירת הפרשה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ