בכיר במשרד החוץ במשפט ליברמן: "השאלה אם הוא יחזור לא משפיעה עלינו"

העיתונאית גאולה אבן העידה במשפט וטענה כי בניגוד לטענת דני אילון, מעולם לא סיכמה אתו על השאלות בראיון שבו הגן על מינוי בן אריה לשגריר

רויטל חובל
רויטל חובל
רויטל חובל
רויטל חובל

היום השני  במשפטו של שר החוץ לשעבר, , התמקד בניסיון של סנגוריו להוכיח שוב שסגנו לשעבר דני אילון, שטוען שליברמן ביקש ממנו לפעול למינויו של זאב בן אריה לשגריר בלטביה, אינו דובר אמת.

הדיון התמקד בראיון של אילון לגאולה אבן בערוץ 1 ב-29 בנובמבר, שבוע לפני הדחתו מרשימת ישראל ביתנו. אילון טען בראיון שאינו זוכר שליברמן שוחח איתו בעניין והגן על המינוי. אולם בחקירתו ובעדותו בבית המשפט טען כי אמר שאינו זוכר בניסיון להתחמק מהשאלה, ומכיוון שכעס על שהופר איתו הסיכום מראש שהראיון יעסוק בנושאים מדיניים בלבד. לדבריו, הסיכום היה בין הדוברת שלו עופרי אליהו (כיום דוברת בית הנשיא) לבין מפיק התוכנית של אבן, ישי צ'רניאק. הסנגורים מתייחסים לראיון כהוכחה לכך שאילון מונע מנקמה אישית וטוענים ששינה את גרסתו לאחר ההדחה מרשימת ישראל ביתנו, בעוד הפרקליטות טוענת שאילון לא שינה את גרסתו אלא בחר להתחמק מהשאלה בתשובתו שאינו זוכר.

 טענה היום (רביעי) בעדותה בבית המשפט שסיכום מראש על השאלות שיישאלו לא נהוג בתוכניתה. "מעולם לא עשיתי סיכום כזה עם מרואיין, בטח לא עם דני אילון. גם עם בשאר אסד לא הייתי עושה סיכום כזה והוא מרואיין אטרקטיבי לא פחות", אמרה. לדבריה, אילון היה יכול להשיב שאינו מעוניין לענות על השאלה או להטיח בה שהיא מפרה סיכום, אולם לא עשה כן ואף לא הביע זעם כשהסתיים הראיון ולכן סיכמה שהדברים של אילון "לא היו ולא נבראו". אבן הוסיפה שבזמן ביקור אובמה במארס האחרון, עורך אחר בתוכנית תיאם ראיון עם דני אילון על הביקור ואבן סירבה לראיינו כי "הוא חותר תחת האינטגריטי המקצועי שלי". 

גאולה אבן-סער, הבוקר בבית המשפט בירושליםצילום: אוהג צויגנברג

הפרקליטות טענה כי עדותה של אבן לא רלוונטית, שכן ממילא אילון טען כי התיאום נעשה בין הדוברת לבין המפיק. המפיק צ'רניאק העיד בהמשך ש"מאוד הופתענו מדברי אילון, לא היה סיכום כזה. סגן השר ענה באריכות ונימק את הבחירה של בן אריה. מעבר לשאלה של גאולה הוא האריך בדבריו". בהמשך סיפר שהדוברת אליהו התקשרה אליו אחרי שנודע כי אבן מכחישה את הסיכום, בניסיון לגבות את גרסתה ולהקליט אותו. אולם בבית המשפט התברר שגרסתה של הדוברת כלל לא נמסרה למשטרה עד שלשום, כחצי שנה לאחר שהסתיימה החקירה בתיק ליברמן ולאחר ביקורת שנשמעה בעבר על מחדל החקירה של המשטרה שלא חקרה את חברי ועדת המינויים.


בפרקליטות הטיחו בפני צ'רניאק שמצב שבו מרואיין מגיע עם כרטיס פתוח, ללא סיכום, הוא בלתי נתפש. אולם צ'רניאק התעקש ש"מרואיין לא היה מגיע לראיון אם היה מסרב להתייחס לנושא הזה". בהמשך הצליחה הפרקליטות למצוא חורים בגרסת צ'רניאק, כשהשופטת חגית מאק קלמנוביץ' שאלה בפירוש את צ'רניאק אם הוא זוכר ספציפית את השיחה עם הדוברת, וזה ענה: "אין לי זיכרון ספציפי, אני יודע שלא היתה דרישה כזו, כי דרישות כאלה זכורות לי".

עד הגנה נוסף שהתייצב לצד ליברמן הוא פיני אביבי, שב-2010 מונה על ידי שר החוץ לשעבר לתפקיד משנה למנכ"ל משרד חוץ. הוא הביע בעדותו את "הערכתו הגדולה" לבן אריה ו, שהגדיר כחבר קרוב, שלפיהם היה שותף לביקורת של הראל על תפקודו של בן אריה. לדבריו, הוא לא הכיר את המזכר שכתב הראל על מצבה העגום של השגרירות בבלרוס ושממילא שמו של בן אריה לא מוזכר בו. הראל העיד שנפגש עם אביבי ושהדבר אפילו מצוין ביומנו, אולם אביבי טען כי "לא זכורה לי בשום צורה ואופן שיחה ישירה על בן אריה, זה בוודאי היה מדליק נורה אדומה".

כזכור, בשלב הטיעונים לעונש במשפט העיד אביבי לטובת בן אריה. "כשדיברתי על בן אריה דיברתי מעומק לבי על אדם שאני חושב שזכאי להגנה שלי. לא הייתי אומר את זה על כל אדם. אני יודע גם לבקר אנשים. קשה לי כי ויקטור הראל הוא חבר טוב ואישי, אבל זה לא תואם את מה שקרה". אביבי העיד שבן אריה התייעץ איתו כששקל להתמודד לתפקיד השגריר בלטביה. "אמרתי שבגלל הידע שלו באזור הוא מאוד מתאים, ואם יצטרך את העזרה שלי אני אשמח לתת". בחקירה הנגדית סירב אביבי לתאר את בן אריה בתיאורים שליליים וכ"חלש אופי" כפי שליברמן הגדיר אותו. הפרקליטות הצליחה למצוא סתירה בין דבריו של אביבי לבין דבריהם של שני חברי ועדת המינויים, מנהל אגף משאבי אנוש שמעון רודד ומנכ"ל משרד החוץ יוסי גל, שהעידו שלא שוחחו איתם בעניין מינוי בן אריה. אביבי ביטל את גרסתם של השניים וטען כי "אין דבר כזה".

הוא גם ביטל את טענת הפרקליטות שליברמן היה זה שקידם אותו למשנה למנכ"ל ואת הרמז שאולי הוא מושפע בעדותו מכך שליברמן עלול לחזור לכהן כשר החוץ. לדבריו, ממילא בפברואר 2014 הוא יוצא לפנסיה. "אני רוצה לומר בצורה הגלויה ביותר. אני לא נמצא במקום שבו אני צריך לפחד מאף אחד, לא במקום שמישהו יכול לתת לי משהו שלא קיבלתי עד היום. אני בדרגה הבכירה ביותר בשירות המדינה. אף אחד במשרד החוץ לא יודע אם קלון או לא קלון, אם ליברמן יחזור לכהן במשרד. זה כל כך לא רציני ולא משפיע על החיים של אף אחד במשרד החוץ".

שלב ההגנה במשפטו של ליברמן יימשך ב-2 ביולי, אז יתכנס הרכב של חמישה שופטי בית המשפט העליון לדון בערעור הפרקליטות על זיכוי אולמרט בפרשת ראשונטורס ובפרשת טלנסקי. הסנגורים הודיעו כי בכוונתם להוסיף עד הגנה אחד או שניים, אולם לא חשפו את שמם. הסיכומים בתיק יישמעו ב-9 וב-11 ביולי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ