פרקליטי אולמרט תוקפים את לדור: "הפך עצמו לבעל אינטרס בתוצאת פסק הדין"

בתשובה לערעור המדינה על זיכוי אולמרט בפרשות ראשונטורס ומעטפות הכסף, שיידון בחודש הבא, מחו השלושה על התעלמות הפרקליטות מעינוי הדין שעבר

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

פרקליטי ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט הגישו היום (חמישי) את תשובתם לערעור שהגישה המדינה לבית המשפט העליון. בכתב התשובה תוקפים הסנגורים במלים קשות את ההחלטה לערער על זיכוי אולמרט מרוב האישומים נגדו ובאופן אישי את פרקליט המדינה משה לדור.

"פרקליט המדינה הוא שהפך את עצמו, במו ידיו והתבטאויותיו, לבעל אינטרס אישי בתוצאת פסק הדין, והוא זה שקלע את עצמו למצב של ניגוד עניינים חריף ומשמעותי, זאת בניגוד לכל תובע אחר", כתבו, "פרקליט המדינה קשר באופן אישי את גורלו שלו בתוצאות משפטו של המשיב, בכך שכתב לכל פרקליטי המדינה, כי הוא יישא באחריות אישית למשמעויות שינבעו מהבקשה לגביית העדות המוקדמת".

הפרקליטים, אלי זהר, נוית נגב, רועי בלכר ונבות תל צור, הוסיפו כי "התבטאויותיו הקיצוניות וחסרות התקדים של פרקליט המדינה כנגד המשיב בראיון עמו בעיתון 'הארץ', בעוד משפטו של המשיב תלוי ועומד, סירובו של פרקליט המדינה להתנצל על דבריו, ותביעת הדיבה שנאלץ המשיב להגיש, אשר רק בעקבותיה נאות פרקליט המדינה להתנצל על דבריו ועל הפגיעה במשיב, הפכו את פרקליט המדינה לבעל עניין אישי בתוצאות משפטו של המשיב, לא רק בשל הפגיעה ביוקרתו המקצועית נוכח זיכויו של המשיב, אלא גם בשל המשקעים המיותרים שנוצרו, עקב התנהגותו של פרקליט המדינה, בינו לבין המשיב".

בנוסף טוען אולמרט כי הפרקליטות התעלמה מעינוי הדין שנגרם לו ומהעובדה שהוא זוכה פה אחד בידי שלושה שופטים של בית המשפט המחוזי. "הפגמים החמורים שנפלו בהתנהלות המערערת - אשר חלקם בלבד מפורטים לעיל, וחלקם יפורטו בהמשך עיקרי טיעון אלה - והנזק החמור והבלתי הפיך שנגרם בעטים למשיב, ובראש ובראשונה העובדה שנאלץ להתפטר מתפקידו כראש ממשלת ישראל טרם הגשת כתב האישום נגדו, מעצימים את אינטרס המשיב, כי לאחר שמשפטו הסתיים והוא זוכה מחלק ניכר מהאישומים נגדו, יונח לו לנפשו, ולא ייעשה ניסיון נוסף להרשיעו", נכתב. 

משה לדורצילום: אוליבייה פיטוסי
אהוד אולמרטצילום: אוליבייה פיטוסי

ביחס לאישומים, דחו הסנגורים את טענת הפרקליטות לפיה לא ייתכן שאולמרט לא ידע על צבירת העודפים מהנסיעות שלו בפרשת ראשונטורס. אולמרט טוען שבית המשפט המחוזי קבע כי העודפים נוצרו "כתוצאה מהיעדר נהלים, ולא כתוצאה משיטה מכוונת ליצירת כספים עודפים".

הוא מוסיף כי "בלשכתו נשמרה הפרדה בין נסיעות פרטיות וציבוריות. מכיוון שערכאת הערעור אינה נוהגת להתערב בקביעות עובדתיות יש בכך, לטענת אולמרט, די כדי להוכיח את חפותו. "[הפרקליטות] אינה מקבלת את קביעותיו העובדתיות של בית המשפט. לא זו אף זו, אלא שהיא מנסה בערעור זה, לנהל בשנית את המשפט שכבר נדון והוכרע, תוך התעלמות מקביעותיו הברורות והמנומקות של בית המשפט", נכתב בתשובת אולמרט.

בנוגע לפרשת טלנסקי טענה הפרקליטות שדי בקביעות של בית המשפט המחוזי בדבר קיומה של קופת מזומנים סודית בכדי להרשיע את אולמרט בהפרת אמונים. בהודעתו טוען אולמרט שוב כי מדובר בכספים ששימשו לפעילות פוליטית שוטפת בתוך הליכוד וכי השיטה הזו אושרה בידי מוסדות הליכוד ובידי ועדת הבחירות המרכזית. לאור זאת ביקש אולמרט לדחות לחלוטין את הערעור, הן על עצם ההרשעה והן על העונש.

הרכב השופטים שידון בערעור המדינה על פסק דינו של אולמרט בין ה-2 ל-4 ביולי יכלול את הנשיא אשר גרוניס ואת השופטים סלים ג'ובראן, יורם דנציגר, ניל הנדל ועוזי פוגלמן. טרם קביעת ההרכב, הודיעו חמישה משופטי העליון לנשיא גרוניס כי הם מנועים מלדון בתיק בשל היכרות קודמת עם ראש הממשלה לשעבר. החמישה הם אליקים רובינשטיין, מרים נאור, אסתר חיות, עדנה ארבל וחנן מלצר. 

ההרכב שנבחר, בראשותו של נשיא בית המשפט העליון, ישמע את טענות הצדדים בשני דיונים. בדרך כלל, בערעורים פליליים, מונה הרכב השופטים בבית המשפט העליון שלושה שופטים. קביעת ההרכב המורחב מצביעה על כך שגרוניס סבר כי ההחלטה תצריך הכרעה בשאלות משפטיות עקרוניות בעלות חשיבות ציבורית.

מהפרקליטות נמסר בתגובה: "הגשת הערעור היתה מחוייבת המציאות בנסיבות שפורטו בהרחבה בכתב הערעור. על הגשת הערעור, כמו ההחלטות שנתקבלו בעבר במסגרת פרשה זו, הוחלט פה אחד על ידי כל הגורמים המקצועיים שעסקו בעניין. ההשתלחות האישית השיטתית ערב הדיון בערעור ולקראת השלמת משפט הולילנד אינה ראויה לתגובה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ