הפעיל בקהילה שנעצר הוא שאול גנון, מייסד הבר-נוער

ביהמ"ש התיר לפרסום כי גנון חשוד בביצוע מעשה סדום בקטין. הערכה במשטרה: ניתן יהיה להגיש כתבי אישום גם אם גנון לא יסכים לשמש כעד מדינה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בית המשפט התיר לפרסם הבוקר (שישי) כי הפעיל בקהילה הגאה שנעצר בפרשת חקירת הרצח בבר-נוער הוא שאול גנון, תושב תל אביב בן 50. לאחר שבוע בו שהה במעצר, שוחרר גנון הבוקר למעצר בית שם ישהה בשבועיים הקרובים. גנון חשוד בביצוע מעשה סדום בקטין. 

במחוז תל-אביב הפעילו בימים האחרונים לחץ כבד על גנון, שייסד את מועדון הבר-נוער, כדי להפוך אותו לעד מדינה. החוקרים משוכנעים כי הוא לא מוכן להודות במגע מיני עם הקטין רק בשל חשש לחייו, ומקווים שעדותו תוכיח את המניע שלו טוענת המשטרה: החוקרים סבורים שהרצח התרחש כנקמה לאחר שאחד החשודים, שהיה קטין באותו זמן, סיפר לקרוב משפחתו - חגי פליסיאן, החשוד ברצח - כי הפעיל אנס אותו. עדות כזו גם תקעקע את אמינותם של החשודים ברצח, שטענו בחקירותיהם כי כלל אינם מכירים את החשוד הרביעי.

מעצרו של גנון, מייסד מועדון הבר-נוער והמנהל שלו עד לאחרונה, הכה בהלם את הקהילה הגאה, שבה הוא אחת הדמויות המוכרות. עמיתים לעבודה, חברים וצעירים שסייע להם במהלך השנים מתקשים להאמין לחשדות המיוחסים לו. לדבריהם, הוא סייע למאות בני נוער להתמודד עם היציאה מהארון והקשיים הכרוכים בה, ואיש לא התלונן נגדו בעבר.

גנון החל להתנדב באגודה למען הלהט"ב לפני 19 שנה. תחילה התנדב בקו הקשב והתמיכה של האגודה "יש עם מי לדבר" והיה רכז נוער בסיכון. ב-1997 החל לרכז באגודה את הטיפול באוכלוסייה הערבית-ישראלית והפלסטינית, ובמהלך השנים פעל רבות על מנת למצוא מקלט לערבים ישראלים ופלסטינים שיצאו מהארון וחייהם היו נתונים בסכנה. ב-2003 מונה למנכ"ל האגודה, אך התפטר מהתפקיד בחלוף פחות משנה. לפני שמונה שנים הגה והקים את מועדון הבר-נוער ברחוב נחמני בתל אביב. המועדון הפך מקום מפגש לבני נוער והציע להם הדרכה ותמיכה בעת הצורך. בד בבד, עבד במוסד של משרד הרווחה לשיקום נוער עבריין.

שאול גנון (משמאל) עם עורך דינו, היום בבית המשפטצילום: דודו בכר

"שאול אדם מקסים שפעל המון והרים המון בני נוער מהקרשים לשירות קרבי, לעשייה, לפעילות, לחיים נורמטיביים, הוא סייע להמון אנשים", אמר חן לנגר, אחד מפצועי הירי בבר-נוער. "אחרי שנזרקתי מהבית ובאתי לבר נוער, היה לי את שאול שהדריך וכיוון אותי ולימים הפכתי להיות מדריך בזכותו". לדברי לנגר, החשדות נגד גנון לא מתיישבים עם דמותו ופועלו: "אני לא יכול להאמין לגרסת המשטרה. לי יש תסריט אחר לחלוטין. אם אדם נפגע לבי אליו, אבל קשה לי להאמין בחשדות האלה".

גם לגיל פישהוף, מרכז קו הקשב והתמיכה של האגודה, יש רק מילים טובות על גנון. "כמות המעשים הטובים שהוא עשה לא מקבילה לשום אדם אחר שאני מכיר. החל מהצלה של נוער בזנות, דרך פעולה בקו התמיכה הטלפוני של האגודה ועד סיוע לפלסטינים שנמלטים מהרשות", אמר. "הוא אדם שהקדיש את חייו לעזרה לאחרים. המעשים שמתוארים לא מתחברים לנו לאדם שבאמת השקיע מנשמתו כל רגע פנוי לעזרה, במיוחד לבני נוער, והציל עשרות אם לא מאות. כל מי שמכיר אותו המום ולא יכול להאמין". עם זאת מבקש פישהוף להדגיש כי "אם יתבררו הדברים כנכונים, אז אנחנו נוקיע מכל וכל את המעשה הזה".

פישהוף מוסיף כי מעולם לא היו תלונות על גנון וגם לא שמועות על יחסים אסורים שלו עם קטינים. "אני מכיר את שאול מעל 15 שנה באופן אישי. מעולם לא שמעתי שמועה כזאת או אחרת. אם היתה שמועה אז היינו בוודאי מטפלים בה", הוא אומר. "כל הפרויקטים והפעולות של האגודה הן בפיקוח של עובדים סוציאליים, עם משרד הרווחה. בתרבות הארגונית שלנו יש אווירה פתוחה, אפשר לפנות ואפשר לדווח. ככה שבהחלט אי אפשר להסיק מסקנות מתוך מקרה אחד, שאנחנו עדיין לא יודעים אם היה. למי שהיה נתקל במקרה כזה, יש לו מקום לדווח והוא היה מקבל את כל התמיכה ואת כל הגיבוי. אין תרבות של הסתרה בתוך האגודה".

פעיל בקהילה, שביקש לא לפרסם את שמו, סיפר כי היו שמועות על חברים בקהילה שמקיימים יחסים אסורים עם קטינים, אך גנון לא היה ביניהם. "אני לא שמעתי על שאול. האגודה מאוד זהירה בנושאים כאלה. אם היו להם חששות אני מאמין שהיו עושים משהו. מעניין אם כשהשם שלו יתפרסם יפנו עוד בני נוער", אמר.

האגודה ביקשה בינתיים להזהיר מפני עריכת משפט שדה לגנון, לפני חשיפת כל פרטי הפרשה: "לעת עתה לא ידועים לנו הפרטים במלואם, ואנו בטוחים שהצדק ייצא לאור. אם אכן יתברר שההאשמות נכונות, על אף זכויותיו הרבות אנו נוקיע אותו ונפיק לקחים מהמקרה, אך כדאי להמתין לתוצאות החקירה והמשפט לפני שחורצים את דינו".

בהודעה שפרסמה בעקבות התרת צו איסור הפרסום, התייחסה האגודה למעצרו של גנון. "ככל מתנדב בעבודה מול נוער, הוא הוסמך ונבדק על ידנו ועל ידי משטרת ישראל על היעדר רישום פלילי טרם ההתנדבות; זאת, כשהבר נוער עצמו נמצא תחת פיקוח מתמיד של משרד הרווחה", נכתב בהודעה. "ככל הידוע לנו במשך שמונה שנות התנדבותו בבר-נוער מעולם לא עלו טענות דומות נגדו מאותם אלפי מבוגרים ובני נוער להם סייע, שרבים מהם טופלו בידי עו"סים ופסיכולוגים האמונים על זיהוי מצוקה. לכן ההאשמה החמורה הכתה את הקהילה ואותנו בתדהמה". 

אתמול פורסם כי ליחידה המרכזית (ימ"ר) של מחוז תל אביב הגיעה עדות של אשה שהיתה בעבר גבר, וטענה שלפני כעשור – טרם עברה ניתוח לשינוי מין – ניסה גנון לאנוס אותה. למרות זאת, במשטרה משוכנעים שאין זו עדות שתהפוך את הקערה על פיה, וזאת מכמה סיבות. ראשית, המתלונן על פי גרסתו היה בשנות ה-20 לחייו בזמן המעשה, כך שלא מדובר בקטין נוסף, לכאורה. שנית, הזמן הרב שעבר מאז המקרה יקשה לקבל את העדות. בימים האחרונים אף פורסמו בכלי התקשורת השונים מספר עדויות דומות, אולם זוהי התלונה היחידה שהוגשה למשטרה.

כך או אחרת, בימ"ר תל אביב סבורים שגם ללא עדותו של גנון יש בידיהם די ראיות כדי להגיש כתב אישום נגד שלושת החשודים ברצח ליז טרובישי וניר כץ במועדון הבר-נוער ב-2009. הפעלתו הסמויה של עד המדינה אמנם הופסקה בשלב מוקדם מכפי שהיו רוצים בשל איום ממשי לחייו, אולם גם כך יש בידי למשטרה הקלטות הקושרות את החשודים לביצוע הרצח.

במשטרה זועמים על עד המדינה, בעיקר בשל התנהלותו מאז חשיפת הפרשה. העד התבקש לשמור על פרופיל נמוך, אך במקום  זאת התנהגותו כוללת קביעת פגישות עם זרים בדירת המסתור המאובטחת שבה הוא נמצא, וכן שיחות עם זרים בטלפון ובפייסבוק. במשטרה חוששים שהעד יוקלט על ידי אינטרסנטים שונים, שינסו להוציא ממנו עדות מנוגדת לזו שמסר במשטרה, כדי להציגה בבית המשפט.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ