שאול גנון: קיבלתי איומים מהחשוד הקטין לפני הרצח

גנון, מייסד הבר-נוער החשוד בביצוע מעשה סדום בקטין, הכחיש כל קשר למעורבות ברצח ב-2009. "מעצרי ושרבוב שמי לפרשה גרמו לי ולמשפחתי נזק עצום"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

לאחר שבית המשפט התיר הבוקר (שישי) את פרסום שמו ותמונתו של שאול גנון, פעיל הקהילה הגאה שנעצר בפרשת הבר-נוער, מתגלים כעת פרטים נוספים מחקירתו. ביומיים האחרונים החל גנון לשתף פעולה עם החוקרים של היחידה המרכזית במחוז תל אביב, זאת לאחר שהכחיש כל קשר לחשודים האחרים ולעברות שיוחסו לו בפרשה.  הכתבת עדי מאירי פרסמה היום ברשת ב' כי גנון חתם על הסכם מול המשטרה לפיו ישמש כעד תביעה במשפט נגד החשודים ברצח.  גנון ימסור גרסה בה יודה בקשר מיני שהיה לו עם הקטין. בתמורה לעדותו ולהודאה בקיום הקשר וההיכרות המוקדמת עם הקטין, תמחק המשטרה את האישומים נגדו.

כאמור, עד לאחרונה הכחיש גנון, כמו גם שאר החשודים בפרשה, כי הכיר את החשוד שהיה קטין בעת הרצח. ביומיים האחרונים שינה גונן את גרסתו ואף סיפר לשוטרים כי אוים באופן אישי על ידי הקטין. המקרה התרחש בסמוך לרצח, אולם לטענת החוקרים גנון החליט להסתיר זאת וסיפר על כך רק אתמול לפני שחתם על ההסכם עם המשטרה.

גנון לא יואשם במעשה סדום בקטין במקרה של החשוד שנעצר, אולם במשטרה מעריכים, על פי מידע שהתאסף במהלך החקירה, שייתכן שיוגשו תלונות נוספות נגד גנון. במידה ויהיו כאלו, גנון ייחקר מחדש ויטופל בלי קשר להסכם שחתם עם המשטרה.

ביום רביעי התקבלה במשטרה תלונה של אשה בשנות השלושים בחייה, שהייתה בעבר גבר. לדבריה, לפני כעשור, לפני שעברה שינוי מין, ניסה גנון לאנוס אותה. לדבריה, בעקבות פרסום המקרה היא זיהתה אותו והחליטה להתלונן. למרות זאת, במשטרה משוכנעים שאין זו עדות שתהפוך את הקערה על פיה, וזאת מכמה סיבות. ראשית, המתלונן על פי גרסתו היה בשנות ה-20 לחייו בזמן המעשה, כך שלא מדובר בקטין נוסף, לכאורה. שנית, הזמן הרב שעבר מאז המקרה יקשה לקבל את העדות. בימים האחרונים אף פורסמו בכלי התקשורת השונים מספר עדויות דומות, אולם זוהי התלונה היחידה שהוגשה למשטרה.

שאול גנון (משמאל) עם עורך דינו, היום בבית המשפטצילום: דודו בכר

הבוקר, לאחר הדיון בבית המשפט בו שוחרר גנון למעצר בית, הוא הכחיש כל מעורבות בפרשה. "בזמן שהייתי במעצר הסתובבה חרושת שמועות זדונית וגם אינטרסנטית של בעלי עניין שונים אשר בינה לבין האמת אין כל קשר", אמר גנון עם צאתו למעצר בית בן שבועיים.

"בבוא העת כשאוכל אתייחס לשמועות בפירוט", אמר גנון שהוסיף כי "מעצרי ושרבוב שמי לפרשת הרצח גרמו לי ולמשפחתי ולחברי נזק עצום. ולי באופן אישי כאב גדול. במסגרת המגבלות שמוטלות עלי כרגע אני אוכל לומר שאין ולא היה לי כל קשר לפרשת הרצח בבר-נוער לא במישרין ולא בעקיפין ולא ביצעתי כל עבירה אחרת בהקשר הזה".

הבוקר התיר בית המשפט לפרסום את שמו ותמונתו של גנון. במחוז תל-אביב הפעילו בימים האחרונים לחץ כבד על גנון, שייסד את מועדון הבר-נוער, כדי להפוך אותו לעד מדינה. החוקרים משוכנעים כי הוא לא מוכן להודות במגע מיני עם הקטין רק בשל חשש לחייו, ומקווים שעדותו תוכיח את המניע שלו טוענת המשטרה: החוקרים סבורים שהרצח התרחש כנקמה לאחר שאחד החשודים, שהיה קטין באותו זמן, סיפר לקרוב משפחתו - חגי פליסיאן, החשוד ברצח - כי הפעיל אנס אותו. עדות כזו גם תקעקע את אמינותם של החשודים ברצח, שטענו בחקירותיהם כי כלל אינם מכירים את החשוד הרביעי.

מעצרו של גנון, מייסד מועדון הבר-נוער והמנהל שלו עד לאחרונה, הכה בהלם את הקהילה הגאה, שבה הוא אחת הדמויות המוכרות. עמיתים לעבודה, חברים וצעירים שסייע להם במהלך השנים מתקשים להאמין לחשדות המיוחסים לו. לדבריהם, הוא סייע למאות בני נוער להתמודד עם היציאה מהארון והקשיים הכרוכים בה, ואיש לא התלונן נגדו בעבר.

גנון החל להתנדב באגודה למען הלהט"ב לפני 19 שנה. תחילה התנדב בקו הקשב והתמיכה של האגודה "יש עם מי לדבר" והיה רכז נוער בסיכון. ב-1997 החל לרכז באגודה את הטיפול באוכלוסייה הערבית-ישראלית והפלסטינית, ובמהלך השנים פעל רבות על מנת למצוא מקלט לערבים ישראלים ופלסטינים שיצאו מהארון וחייהם היו נתונים בסכנה. ב-2003 מונה למנכ"ל האגודה, אך התפטר מהתפקיד בחלוף פחות משנה. לפני שמונה שנים הגה והקים את מועדון הבר-נוער ברחוב נחמני בתל אביב. המועדון הפך מקום מפגש לבני נוער והציע להם הדרכה ותמיכה בעת הצורך. בד בבד, עבד במוסד של משרד הרווחה לשיקום נוער עבריין.

"שאול אדם מקסים שפעל המון והרים המון בני נוער מהקרשים לשירות קרבי, לעשייה, לפעילות, לחיים נורמטיביים, הוא סייע להמון אנשים", אמר חן לנגר, אחד מפצועי הירי בבר-נוער. "אחרי שנזרקתי מהבית ובאתי לבר נוער, היה לי את שאול שהדריך וכיוון אותי ולימים הפכתי להיות מדריך בזכותו". לדברי לנגר, החשדות נגד גנון לא מתיישבים עם דמותו ופועלו: "אני לא יכול להאמין לגרסת המשטרה. לי יש תסריט אחר לחלוטין. אם אדם נפגע לבי אליו, אבל קשה לי להאמין בחשדות האלה".

כך או אחרת, בימ"ר תל אביב סבורים שגם ללא עדותו של גנון יש בידיהם די ראיות כדי להגיש כתב אישום נגד שלושת החשודים ברצח ליז טרובישי וניר כץ במועדון הבר-נוער ב-2009. הפעלתו הסמויה של עד המדינה אמנם הופסקה בשלב מוקדם מכפי שהיו רוצים בשל איום ממשי לחייו, אולם גם כך יש בידי למשטרה הקלטות הקושרות את החשודים לביצוע הרצח.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ