במקביל להכרעת ביהמ"ש |

עשרות לוחמי הקישון עדיין נאבקים להכרה כנכי צה"ל

אף שהמחוזי בחיפה פסק נגד פיצויים, נמשך במקביל הליך ההכרה בנכות. 3 זכו החודש בהכרה, אחת מתה במהלך המשפט שנמשך 11 שנים

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צפריר רינת
צפריר רינת

בעוד בית המשפט החליט אתמול (שני) כי אין לפצות לוחמים שצללו בקישון בשירותם הצבאי, עשרות לוחמים ומשפחותיהם עדיין נאבקים במשרד הביטחון לקבל על כך הכרה כנכי צה"ל. החודש הכריע בית משפט השלום בראשון לציון בשלושה מקרים וקבע כי על משרד הביטחון להכיר בשתי נשים כאלמנות צה"ל ובלוחם לשעבר כנכה צה"ל על רקע פעילות בקישון במהלך השירות הצבאי. אחת התובעות, שהחלה בהליך המשפטי לפני 11 שנים, נפטרה לפני שנתיים ולכן ההכרה ניתנה ליורשיה.

שלושת פסקי הדין באים בהמשך להסכמת הצבא לאמץ את המלצות ועדת שמגר שחקרה את הפעילות הצבאית בקישון. הוועדה לא מצאה קשר סיבתי בין צלילות בנחל המזוהם לבין מחלות החיילים. עם זאת, לאור הנסיבות המיוחדות, קבעה הוועדה שיש להכיר בלוחמים שהיו בקישון וחלו בסרטן כנכי צה"ל, ובנשותיהם של מי שהוכרו כנכים ומתו כתוצאה מהמחלה, כאלמנות צה"ל.

מאז אימוץ מסקנות הוועדה, היו כמה מקרים שבהם סירבה מערכת הביטחון להכיר בזכויות הלוחמים בטענה שלא היו הוכחות לכך שאכן פעלו בקישון. הלוחמים ומשפחותיהם ניהלו מאבק משפטי להכרה בזכויותיהם באמצעות עורכת הדין דורית אלימלך אבן.

באחד המקרים, נאבקה לילאנה גוטמן להכרה כאלמנת צה"ל. מערכת הביטחון טענה שבעלה המנוח לא שירת בשייטת 13 ורק לאחר איתור מכרים של הבעל, התברר שהוא אכן שירת ביחידה זו. בהמשך העלתה מערכת הביטחון טענות שונות שמנעו הכרה בזכויות המשפחה. בסופו של דבר, ההכרה התקבלה רק החודש, 11 שנים לאחר שהחל המאבק המשפטי. גוטמן נפטרה לפני שנתיים, ויורשיה הם שקיבלו את ההכרה מבית המשפט.

"היה אפשר לברך על המוגמר אילו פרשת הקישון היתה מגיעה לסיומה בעקבות החלטות בית המשפט" אמרה אתמול (שני) עורכת הדין אלימלך אבן. "אולם יותר משלושים משפחות של לוחמים ואלמנות עדיין מנהלות הליכים להכרה כדין. היה ראוי ששר הביטחון ייתן דעתו לסוגיה זו שאינה מביאה כבוד למדינה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ