פרקליט המדינה: אין לחשוף את חוות דעתי בתיק ליברמן

בראשית החודש הודיעה המדינה כי היא מתנגדת לפרסום עמדתו של משה לדור, שסבר שיש להגיש כתב אישום בתיק חברות הקש

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

בכנס מחוז תל אביב של לשכת עורכי הדין התייחס אמש (שלישי) פרקליט המדינה משה לדור לכמה מהסוגיות הבוערות כיום בתחום המשפט. כשנשאל מה עמדתו בעניין פרסום חוות הדעת שלו שתמכה בהגשת כתב אישום בתיק המרכזי נגד שר החוץ לשעבר אביגדור ליברמן, השיב כי "לא נכון למסור את חוות הדעת של מי שחשב שצריך להגיש במקום שהוחלט שלא ולהיפך, וזה לא משנה אם זה פרקליט המדינה". לדבריו,  "מערכת האכיפה היא דמוקרטית, כל אחד יכול לומר את דברו אבל בסופו של דבר יש תשובה אחת ופה אין דמוקרטיה. התשובה היא שלפי דעתי, גם בעידן של שקיפות, את זה צריך לשמור".

תשובתו של לדור עולה בקנה אחד עם תשובת המשנה ליועץ המשפטי לממשלה לתפקידים מיוחדים, שי ניצן, שסירב לחשוף את חוות הדעת של לדור במסגרת התשובה שהגיש לעתירה לבג"ץ נגד סגירת התיק המרכזי נגד ליברמן.

הדברים נאמרו במסגרת ראיון שאותו ערך עו"ד דב וייסגלס, לשעבר ראש הלשכה של ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון. לקראת סופו שאל וייסגלס את מה שהגדיר כ"שאלה בלתי נמנעת" אודות טענות אהוד אולמרט בתשובתו לבית המשפט העליון כנגד הערעור שהגישה הפרקליטות על זיכויו בפרשת מעטפות הכסף ובפרשת ראשונטורס. "נטענה נגדך הטענה שמקורה במשיב ובפרקליטיו שכאילו חלק מן המהלכים, החל מהעדות המוקדמת של טלנסקי, יוזמו כתוצאה ממניע אישי, עודף אמביציה או נחישות יתר, שבאיזשהו מקום שיבשה את שיקול הדעת. מה אתה משיב על כך?  לדור אמנם סירב להתייחס ספציפית לתיק אולמרט אולם השיב בתיאור העבודה הנקייה של הפרקליטות. "מי שחי במסדרונות הפרקליטות רואה שזו מערכת ראויה. אחד הדברים המשמעותיים ביותר בעבודה בפרקליטות בעיניי הוא שאנחנו יכולים ומחויבים גם להרשות לעצמנו לפעול בניקיון דרך ובשיקול דעת ענייני נטו. זה לוקסוס בלתי רגיל. אנחנו לא צריכים להירתע מכלום, להתלהב מכלום ומותר לנו לסגת מכל דבר וחובתנו לסגת אבל תפקידנו גם לפעול בצורה נחושה במקום שבו אנחנו חושבים שכך צריך לנהוג".

פרקליט המדינה לדור והיועץ המשפטי לממשלה וינשטייןצילום: סלמן אמיל

כשהתייחס לטענת הניגוד עניינים שעלתה נגדו על ידי אולמרט ביחס למצב שבו נתבע על ידו בגין לשון הרע, רמז כי ישנו ניסיון להציג מצב כאילו הוא הנאשם. "אני מדבר על הנושא באופן כללי על הניגוד עניינים", סייג תחילה. "לפעמים מאתגרים אותנו. זה עולם חדש, שבו מנסים להשפיע גם דרך התקשורת. לעתים כדי לפגוע ולנגוס באמון שניתן במערכת קבלת ההחלטות, אתה אולי פועל בדרך שמתיימרת או משתדלת או מכוונת להושיב מישהו אחר על ספסל הנאשמים, לאו דווקא את מי שבפועל יושב שם, ואז אולי הדיון מוסט לעבר נושאים אלה של ניגוד עניינים. אני לא מדבר על שום תיק. אני מדבר על מציאות קיימת שצריך לחשוש ממנה וצריך לפעול מולה הלאה בצורה נטו עניינית, לא להירתע מדבר, ולקבל החלטות כאלה ואחרות במסגרת מילוי התפקיד של המערכת שבראשה עומד היועץ המשפטי".

פרקליט המדינה נשאל גם על הראיון שהעניק לאחרונה שר המשפטים לשעבר דניאל פרידמן ל"ידיעות אחרונות" שכותרתו "מינוי פרקליט המדינה משה לדור הוא השגיאה הכי חמורה שלי" בהמשך לספר שהוציא לאור. בתשובה לכך לדור שקל מילותיו והשיב ש"פרידמן מחמיר עם עצמו כשהוא מייחס לעצמו את השגיאה. יכול מאוד להיות שזאת הייתה שגיאה ויכול שלא. אני לא האיש שצריך לשפוט או להשמיע דעה. ועדת איתור שהוא לא נמנה על חבריה היא זו שבחרה בי והממשלה אישרה את המינוי, אחרי שהוא הביא את המינוי לממשלה, אבל אני לא בטוח שבמציאות הישראלית יש לאקט הזה, להבאת העניין אחרי ועדת האיתור לממשלה עוד מרחב תמרון משמעותי לשר". לדור הוסיף כי היה רוצה לתת תשובה מלאה, אך הוא מנוע וכי ייתכן שיש קשר בין ההתבטאות של פרידמן לבין העובדה שהערעור נגד אולמרט יישמע בעוד שבועיים. "אני מאוד רוצה להשמיע הרבה יותר אבל אני מחליט לרסן את עצמי", אמר. "קחו בחשבון שאדם שלא נותן תשובות, זה לא בגלל שהוא לא רוצה, לפעמים הוא מנוע לתת תשובות מלאות. לא בגלל תיק תלוי ועומד, בתקופת כהונתי זה לא יהיה נכון להשמיע את מה שאלמלא המגבלות הייתי אומר... לא ראיתי את הספר או הראיון, אבל כן ראיתי את הכותרת. מה אני חבר בוועדת האיתור? מישהו אחר החליט אז תבואו אליו בטענות". 

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ