פרשת הרצח בבר-נוער |

עד המדינה הנמלט: "הרוצח אמר לי 'איך גנון לא מת, העיקר הרגתי עוד כמה'"

לאחר שנמלט מחלון דירת המסתור בה שהה, הכחיש העד בשיחה עם חדשות 2 שביקש כסף או סגירת תיקים תמורת העדות: "זה הציק לי וחיפשתי סגירת חשבון"

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

עד המדינה בפרשת הבר-נוער, שנמלט הבוקר (חמישי) מדירת המסתור בה שהה ושמאות שוטרים מחפשים אחריו, נפגש עם כתב חדשות 2, לו סיפר כי "אני בן אדם חי ומת. אני בעצם חי, אבל אני גם מת מבפנים. יש לחץ מהצד של המשטרה, שמחכים לתוצאות, ויש לחץ מהצד של החבר'ה החשודים, שאתה חושש כל רגע נתון על החיים שלך".

בראיון סיפר עד המדינה כי הוא שלם עם ההחלטה לספר את מה שהוביל לטענתו לרצח בבר-נוער. "אני שלם עם ההחלטה שלי, הייתי שלם איתה עד הסוף". העד סיפר על העימות עם חגי פליסיאן, החשוד ברצח: "העימות הכי קשה היה עם חגי, הוא ביקש שאסתכל לו בעיניים. אז הסתכלתי לו בעיניים ואמרתי 'אתה הרוצח ואתה עשית את כל זה'. הוא אמר שאני שקרן, לא ציפיתי שהוא יודה".

העד סיפר כי יום אחר הרצח הוא יצר קשר עם ימ"ר תל אביב במטרה לספר על מה שאירע. "נפגשתי עם החוקרים. בהתחלה רציתי לספר את הכל אבל כשהגעתי לשם קיבלתי רגליים קרות כי אח של החשודים היה מוכר מאוד בעולם הפשיעה. אבל הבאתי רמז חד מאוד לחוקרים שם: שיעצרו את כל הכיוונים שיש להם ושיתמקדו בכיוון של שאול גנון".

בכיר לשעבר במשטרה, שהיה מעורב בחקירה, הגדיר זאת כ"פנטזיה של העד. לא זכור לי בשום שלב שהגיע נחקר, בטח לא עבריין מורשע שהצביע על כיוון חקירה ולא ביצענו אותו. בטח בימים הראשונים בהם היינו צמאים לכל בדל מידע".

עוד סיפר העד כי במסיבת השחרור שלו מהכלא, כשנתיים לאחר הרצח הוא נפגש עם חגי פליסיאן. "אני וחגי דיברנו בחדר והפיסבוק שלי היה פתוח, ובמקרה דיברתי עם שאול (גנון)". לדברי העד, כשחגי ראה את תמונתו של גנון הוא אמר: "איך הבנזונה הזה לא מת לי, אבל לא משנה הרגתי לפחות עוד כמה".  

העד הוסיף כי הסיבה שהסכים להעיד נגד חבריו לא היתה בצע כסף או סגירת תיקים נגדו, אלא כי מצפונו הציק לו. "אולי אנשים חושבים שעשיתי את זה בשביל כסף או בשביל להציל את עצמי מאיזה תיקים, אז צר לי לאכזב הרבה אנשים - אין לי תיקים פתוחים. הייתי מאוד שמח שיחשפו את החוזה (עם המשטרה) כדי שיראו שלא ביקשתי סכום, אלא הגנה. אז לא עשיתי את זה בשביל כסף ולא כדי שימחקו לי תיקים. מצפונית זה הציק לי וחיפשתי סגירת חשבון".

מוקדם יותר היום, פתחה המשטרה בחיפושים נרחבים אחר עד המדינה בפרשת הרצח בבר-נוער, שנעדר מאז שעות הבוקר (חמישי). עד המדינה עזב את דירת המסתור שבה הוא שוהה מרצונו החופשי, ללא שתיאם זאת עם המשטרה. מאז לא נוצר קשר עמו, והמשטרה מפעילה את כלל האמצעים לאיתורו. עשרות שוטרים משתתפים בחיפושים. מחוז תל אביב מגייס  שוטרים בתחומיו, ומסתייע גם במחוזות שונים כדי למצוא את העד.

עד המדינה אמור להיות מאובטח 24 שעות ביממה בידי היחידה המרכזית עם גיבוי של אנשי יחידות סיור מיוחדות. בשל חשש לחייו, עם חשיפת זהותו ברשתות החברתיות באינטרנט, אף הוחלט לפני כשבוע במשטרה להכניסו לתוכנית האבטחה הכוללת ברשות להגנת עדים. לאחרונה, בעקבות פרסום כתבה בערוץ 10 בו נחשפה דירת המסתור, הוחלט להעבירו  לדירת מסתור שונה. זהותו ותמונתו של עד המדינה נחשפה היום במייל פנימי שנשלח במשטרה, בין השאר גם למתנדבים, לאחר שנודע על היעדרותו. זאת למרות שזהותם של עדי מדינה נותרת בדרך כלל חסויה גם בתוך המשטרה. בהודעה שנשלחה היום נכתב כי קיים חשש לחייו.

העד היה אתמול בדירת מסתור שהמשטרה אישרה לו. אבטחו אותו כמה בלשים, חלקם בדירה והאחרים בבניין, כדי למנוע מאחרים לפגוע בו או לגרום לו שלא להעיד בבית המשפט. בשעה שתיים לפנות בוקר הודיע העד לבלשים בדירה שהוא הולך לישון, נכנס לחדרו וסגר את הדלת. מאוחר יותר בבוקר פתח בלש את דלת חדרו של העד וראה שהוא נעדר. לטענת הבלשים בדירה, העד עזב את מבעד לחלון. גרסה זו תיבדק.

עדיין לא ברור כיצד הצליח העד לרדת מהחלון לרחוב. מיד לאחר קבלת המידע על היעלמותו, החלו בלשי היחידה המרכזית של מחוז תל אביב לחפש אותו. אחרי כמה שעות שלא מצאו דבר, הבינו שיש להם בעיה ושיתפו כוחות נוספים.

במשטרת ישראל שוררת מבוכה גדולה בעניין העד, שהתחילה עם הריאיון שנתן לתקשורת ביום הראשון שבו הוסתר. הוא גם היה זמין ברשתות החברתיות, וצוות טלוויזיה של ערוץ 10 הצליח לאתרו כך ובא לדירה שבה הוחזק. במשטרה ינהלו תחקיר בעניין זה מתוך כוונה להגיע לאחראים למחדל.

במשטרה אומרים שעד המדינה אינו במעצר, אך מחויב, לפי חוזה שנחתם אתו, לפעול רק באישור המשטרה ולדווח היכן הוא נמצא. על העד להיות מאובטח כל שעות היום.

למרות הכעס במשטרה, היא אינה רוצה "לשבור את הכלים" עם העד. במשטרה ציינו שהתיק אינו נתון בסכנה. לטענת היחידה החוקרת, הראיות כבר נאספו, והמעורבים כבר מסרו את העדות שלהם.

עד המדינה, הומו מוצהר, פנה מיוזמתו למשטרה וחשף את פרטי הרצח. הוא סיפר כי סיפק לחשודים ברצח מידע על הבר-נוער, ואולם לא ידע כי בכוונתם לבצע רצח במקום. עם השגת ההסכם עמו, הופעל כסוכן חשאי, והצליח להקליט את החשודים ברצח מתוודים לכאורה על ביצועו.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ