הרב יונה מצגר נחקר באזהרה בחשד לעבירות שוחד ומרמה

המשטרה פשטה על ביתו של הרב הראשי והחרימה מסמכים, מחשבים וחשבונות בנק. בתום 10 שעות חקירה, הוא שוחרר למעצר בית לחמישה ימים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הרב הראשי לישראל, הרב יונה מצגר, נחקר היום (חמישי) באזהרה בחשד לביצוע עבירות שוחד, מרמה, גניבה בידי מורשה, מרמה והפרת אמונים ועבירות על חוק איסור הלבנת הון. הוא נחקר במשך כ-10 שעות. 

בתום החקירה, שוחרר הרב מצגר למעצר בית למשך לחמישה ימים. נאסר עליו לצאת מהארץ וליצור קשר עם מעורבים בפרשה. כמו כן, הוא התחייב להתייצב לחקירה לכשיידרש. הרב הורחק ממשרדו בשבועיים הקרובים. 

בנוסף לרב מצגר נעצרו שלושה חשודים נוספים במעורבות בפרשה: חיים איזנשטט, שמחה קרקובסקי ובן ציון ציוני. איזנשטט הוא נהגו ועוזרו האישי של מצגר ונחשב לאיש אמונו. השניים הנוספים הם מנהלי עמותות ובמשטרה חושדים שהיו שותפים פעילים לעבירות בהן חשוד הרב. קרקובסקי וציוני חשודים באיסור הלבנת הון, הסתרת מקור רכוש ומתן שוחד. איזנשטט חשוד בקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים, לקיחת שוחד, איסור הלבנת הון והסתרת מקום הרכוש. מעצרם של השלושה הוארך בחמישה עד שבעה ימים. 

יחידת להב 433 של היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) ניהלה בתקופה האחרונה חקירה סמויה בתיק. היום, לאחר אישור היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה, הפכה החקירה לגלויה ונערכו חיפושים בבתיהם ובמשרדיהם של החשודים. בין היתר  נתפסו מסמכים, מחשבים, רכוש וחשבונות בנק של החשודים. החקירה החלה בעקבות מידע מודיעיני שהגיע לאנשי היחידה, לפיו הרב ומקורביו מעורבים לכאורה בעבירות המיוחסות להם וקיבלו כספים שמקורם בשוחד.

עורכי דינו של הרב מצגר, פרופ' דוד ליבאי ועו"ד אלעד רט, מסרו כי "הרב הראשי זומן היום לחקירה, התייצב ונחקר במשך כמה שעות. הרב מצגר השיב לכל השאלות והוא מכחיש את החשדות המיוחסים לו".

במהלך היום, עם היוודע דבר החקירה, פרסמו כמה מכלי התקשורת את זהותו של הבכיר ברבנות הראשית. על פי החוק, אין לפרסם שם של חשוד עד 48 שעות מהרגע שנמסרה לו ההודעה על החשדות נגדו, אלא אם הוא מסכים לחשוף את שמו. בסביבות השעה 19:00 שלחו עורכי דינו של הרב הודעה לעיתונות בשמו, ובכך נתנו למעשה את הסכמתם לפרסום שמו של מרשם.

עמותת אומ"ץ פנתה לשר לשירותי דת, נפתלי בנט, בדרישה להשעות את הרב מצגר מכל תפקידיו, ואילו התנועה לאיכות השלטון פנתה למצגר בדרישה שישעה את עצמו.

אין זו הפעם הראשונה בה מצגר נחקר באזהרה. ב-2005 הוא נחקר בחשד שקיבל טובות הנאה בסך עשרות אלפי שקלים ממלון מצודת דוד בירושלים, שבו התארח עם בני משפחתו. יחד עמו נחקר ראש לשכתו, מאיר רוזנטל, ואנשי צוות נוספים. במשטרה ציינו כי מצגר שיתף פעולה עם חוקריו והשיב לשאלות שנשאל. בסופו של דבר הוחלט שלא להגיש כתב אישום נגד הרב. 

באותה שנה נחקר באזהרה גם הרב הראשי הספרדי, שלמה עמאר, בפרשת חטיפת צעיר שניהל יחסים רומנטיים עם בתו. לאחר חקירתו שוחרר הרב וגם התיק נגדו נסגר מבלי שהוגש נגדו כתב אישום.

בשנה שעברה הוגש כתב אישום נגד הרב הראשי לשעבר, הרב אליהו בקשי דורון, על חלקו בפרשה הידועה כ"פרשת הרבנים". בקשי דורון הואשם בקבלת דבר במרמה, בניסיון קבלת דבר במרמה, במתן תעודה כוזבת ובמרמה והפרת אמונים. את כתב האישום הגישו עורכי הדין שירה קני-טל וארז פדן.

פרשת הרבנים נחשפה ב-2007, לאחר שהוגשו עשרה כתבי אישום נגד רבנים ובכירים ברבנות הראשית שהואשמו בכך שהקימו מערכת מסועפת למתן תעודות הסמכה כוזבות לרבנות לאלפי אנשי כוחות הביטחון. ה"תלמידים" - שוטרים, חיילים ואנשי שב"ס - הוסמכו לאחר לימודים קצרים כרבנים ועל פי התקנות קיבלו בשל כך תוספות שכר משמעותיות של בין 2,000 ל-4,000 שקלים בחודש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ