אותר עד המדינה בפרשת הרצח בבר-נוער

העד נתפס כשהוא מסתתר בארון מטבח בדירה בת"א. המפכ"ל: "עלינו לוודא שהוא ימשיך בצעד האמיץ בו נקט, על מנת למצות את הדין עם החשודים"

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

עד המדינה בפרשת הרצח בבר נוער אותר הערב (שבת) בתל אביב בידי המשטרה, יומיים לאחר שנמלט מדירת המסתור שבה שהה. הצעיר נמצא בדירה ברחוב יצחק שדה בתל אביב, כשהוא מסתתר בארון המטבח, ולאחר מכן טענו גורמים במשטרה כי למעשה ידעו היכן נמצא הצעיר ביומיים בהם נעדר, ורק המתינו לשעה המתאימה לעצור אותו.

במשטרה אמרו כי במהלך היומיים האחרונים העד הגיע לאזור הצפון, שם ישן ונפגש עם כמה אנשים בבית מלון בחיפה ואחר כך נפגש עם אדם נוסף בזיכרון יעקב. השוטרים התקשו תחילה לאתר את העד משום שהוא היה ללא אמצעים טכנולוגים. עם זאת, בן זוגו שהתלווה אליו נשא עמו טלפון סלולרי והוא היה זה שהזמין את החדר במלון בחיפה, ובהמשך אף ביצע שיחות נוספות. לאחר שהגיעו השניים לבית המלון, קיבלו השוטרים את מספר הטלפון של בן הזוג והחלו לבצע איכון לטלפון הנייד שלו. כך, למעשה, מאותו רגע היה ברור למשטרה היכן נמצא העד.

היום בצהריים הבחינו שוטרים כי הצעיר שב לתל אביב ונכנס לדירה ברחוב יצחק שדה שבמרכז העיר. כמה שעות לאחר מכן, הוחלט לעצור אותו וכוח משטרה נכנס למקום. תחילה השוטרים לא הבחינו בו אולם בשלב מסוים מצאו אותו מסתתר בתוך ארון מתחת לכיור המטבח. העד סירב להתלוות אליהם, אולם בסופו של דבר הכוח השתלט עליו ולקח אותו למטה המחוז.

לאחר איתור הצעיר, התכנסו המפקדים הבכירים במחוז יחד עם צוות החקירה, כדי לקיים הערכת מצב לגבי המשך העבודה עמו. במשטרה שוקלים כעת האם וכיצד להמשיך את שיתוף הפעולה עם העד. במחוז תל אביב הדעות חלוקות: גורמים בצוות החקירה סבורים כי אין להפסיק את שיתוף הפעולה עם הצעיר לפני שהפרקליטות תאשר זאת, ותאמר שהיא מסוגלת להגיש את כתבי האישום גם בלעדיו. לדבריהם, מדובר בצעיר בן 25 הנתון בקשיים ולכן יש להתחשב במצבו. אותם גורמים סבורים שבמידה ויוחלט להמשיך בשיתוף הפעולה, הם יצטרכו לערוך עמו הסכם חדש שבמסגרתו הוא יהיה תחת השגחה גדולה יותר. בשלב זה, כלל לא ברור אם הצעיר מעוניין להמשיך ולשמש כעד מדינה.

מפכ"ל המשטרה, רב ניצב יוחנן דנינו, בירך הערב על איתור הצעיר ואמר כי "כעת, הדרך הנכונה היא להתרכז בהמשך החקירה ולהביא את העבריינים החשודים בביצוע הפשע הבזוי של הרצח והפציעה של חפים מפשע בבר נוער. עלינו לוודא שעד המדינה ימשיך בצעד האמיץ בו נקט, על מנת למצות את הדין עם החשודים". דנינו הוסיף: "אני ממליץ לכולנו להתאזר בסבלנות. חיכינו ארבע שנים - נמתין עוד מספר ימים בכדי לספק את הראיות הדרושות להגשת כתב אישום. היעלמותו של העד מהדירה בה שהה לא היתה צריכה לקרות, ונדע להפיק מכך את הלקחים הנדרשים".

מוקדם יותר היום וטרם איתורו, אמר העד בראיון לערוץ 2 כי יסגיר עצמו למשטרה אם זו תתחייב שלא לבטל את ההסכם ביניהם. לדבריו, הוא נמלט מדירת המסתור בגלל שחש צורך "לנקות את הראש".

בראיון עמו דחה האיש את טענות המשטרה כי נמלט מפני שרצה לבלות בסוף השבוע, והסביר כי "קשה לי עם כל הסיטואציה הזאת כי אני ממש ממש לבד, ואני לא רואה שום תמיכה גם לא מהצד של המשטרה. הם נטו חושבים על התיק ושוכחים שיש פה עוד בנאדם שהוא בחור צעיר בסך הכול, והמצב הנפשי שלו".

עד המדינה

לשאלה מדוע הוא אינו מסגיר את עצמו לשוטרים, השיב עד המדינה כי "השוטרים אמרו לתקשורת שהם רוצים לבטל את העסקה. אין לי בעיה, אבל הם יצטרכו לשאת בתוצאות שזה יפגע נטו בתיק".

הוא הוסיף כי "אני עומד מאחורי המעשים שלי ולא מצטער לרגע, אבל מהרגע שהסיפור הזה התפוצץ שכחו שיש פה בן אדם. לא ביקשתי כלום, אני לא מבקש כלום, אני רק אומר שיש פה בן אדם שצריך טיפול, ואני לא חושב שצריך להתמקד רק בתיק, ואני כל יום שעובר אני, המצב הנפשי של מידרדר, גם כשהייתי איתם, ואני כל יום אמרתי להם שאני מרגיש לא טוב, שהמצב שלי לא טוב, יש חוסר התחשבות. זו הדרך שלי, שאני לבד עם עצמי אני מרגיש טוב. אני לא חושב שאני צריך בגלל התיק הזה שהוא באמת חשוב להרגיש ככה".

לפני כעשרה ימים שטח עד המדינה בפרשה את גרסתו לאירוע הרצח וסיפר כי החשודים בביצוע המעשה שיתפו אותו בתוכניתם לפגוע בפעיל הקהילה הגאה, שאול גנון. לדבריו, "לאורך כל הדרך ידעתי שהולך להיות משהו, אבל לקחתי בחשבון בראש שזה מכות. לא ידעתי שזה הולך להיות דבר כזה".

העד הוסיף כי הסיבה שהסכים להעיד נגד חבריו לא היתה בצע כסף או סגירת תיקים נגדו, אלא כי מצפונו הציק לו. "אולי אנשים חושבים שעשיתי את זה בשביל כסף או בשביל להציל את עצמי מאיזה תיקים, אז צר לי לאכזב הרבה אנשים - אין לי תיקים פתוחים. הייתי מאוד שמח שיחשפו את החוזה (עם המשטרה) כדי שיראו שלא ביקשתי סכום, אלא הגנה. אז לא עשיתי את זה בשביל כסף ולא כדי שימחקו לי תיקים. מצפונית זה הציק לי וחיפשתי סגירת חשבון".

ביום חמישי, כאמור, נמלט העד מדירת מסתור שהמשטרה אישרה לו. אבטחו אותו כמה בלשים, חלקם בדירה והאחרים בבניין, כדי למנוע מאחרים לפגוע בו או לגרום לו שלא להעיד בבית המשפט. בשעה שתיים לפנות בוקר הודיע העד לבלשים בדירה כי הוא הולך לישון, נכנס לחדרו וסגר את הדלת. מאוחר יותר בבוקר פתח בלש את דלת חדרו של העד וראה כי הוא נעדר. לטענת הבלשים בדירה, העד נמלט מבעד לחלון. מיד לאחר קבלת המידע על היעלמותו, החלו בלשי היחידה המרכזית של מחוז תל אביב לחפש אותו. אחרי כמה שעות שלא מצאו דבר, הבינו שיש להם בעיה ושיתפו כוחות נוספים.

במשטרת ישראל שוררת מבוכה גדולה בעניין העד, שהתחילה עם הריאיון שנתן לתקשורת ביום הראשון שבו הוסתר. הצעיר גם היה זמין ברשתות החברתיות, וצוות טלוויזיה של ערוץ 10 הצליח לאתרו כך ובא לדירה שבה הוחזק. במשטרה ינהלו תחקיר בעניין זה מתוך כוונה להגיע לאחראים למחדל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ