חשוד זוכה משום שהמשטרה לא בדקה את האליבי שלו

בית המשפט המחוזי בירושלים זיכה קטין שהואשם ביידוי אבנים על אוטובוס, לאחר שבמשפט התגלו מחדלים רבים בהליך החקירה

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

בית המשפט המחוזי בירושלים זיכה אתמול (ראשון) קטין מביתר עילית לאחר שהתגלו שורה של מחדלים בחקירת משטרת מחוז ש"י - החל מחוסר בהירות לגבי המועד שבו בוצעה העבירה ועד להימנעות החוקרים מבדיקת האליבי של הנאשם.

באפריל אשתקד הועמד ד', הקטין, לדין בבית המשפט המחוזי בירושלים על עבירה חמורה של סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה, עבירה שעונשה המקסימלי הוא 20 שנות מאסר. לטענת פרקליטות המדינה, ב-11 באפריל 2011, יידו הקטין ד' ושני חבריו מההתנחלות ביתר עילית אבנים אל עבר אוטובוס פנימי. זאת, כך לפי האישום, כנקמה על כך שהנהג לא הסכים להעלות את אחד משני החברים על האוטובוס.

ואולם ד', באמצעות עו"ד יצחק בם מהסנגוריה הציבורית, הכחיש כל קשר לאירוע. במשפט התברר, כי חוקר הנוער שניהל את החקירה, רב סמל אברהם טובול בכלל תישאל אותו על אירוע אחר – שהתרחש ב-17 לאפריל, כשבוע לאחר המועד שהופיע בכתב באישום. יתר על כן, לגבי אירוע זה מסר ד' אליבי: הוא היה עם אביו וסבתו. אולם חוקרי המשטרה כלל לא בדקו את גרסת הקטין.

החוקר, שנשאל בבית המשפט מדוע לא בדק את האליבי השיב: "נגיד אם אדם אחד שיש לי איזה ספק כלשהו (הכוונה היא לספק אם העד האחד דובר אמת. ח"ל) אני צריך לבדוק את האליבי. מדובר בכמה עדים שהפלילו אותו ונתנו את הודעתם בעדויות. לגבי הסבתא והאבא לא נבדק. נכון לא בדקתי". כמו כן אמר טובול, כי לא ביקש לאכן את מכשיר הסלולר של ד' לבדוק אם כלל נכח בזירה.

משטרת מחוז ש"יצילום: דניאל בר און / ג'יני

השופט משה יועד הכהן נתן אתמול את הכרעת דינו ובה זיכה את ד' מכל אשמה. בהחלטתו הקדיש פרק למחדלי המשטרה. "המחדל הראשון מתבטא בכך שהנאשם כלל לא נחקר על המועד הספציפי המיוחס לו בכתב האישום", כתב. "המחדל השני, שלא נבדקה טענת האליבי שנמסרה בחקירתו. גישת החוקרים לפיה במידה והנאשם מופלל על ידי יותר מאדם אחר, אין צורך לבדוק את טענת האליבי שלו, עומדת בניגוד ברור לפסיקה, משליכה בשלילה על עמדת המדינה ויש בה כדי ליצור ספק לגביה".

השופט הוסיף עוד: "המחדל השלישי הינו בכך שלא בוצע עימות בין הנאשם לעד י' אשר הפלילו. המחדל הרביעי הינו בכך שלא כל ניסיון לבצע איכון המכשיר הנייד של הנאשם באירוע לאור הכחשתו כי נכח בו".

ממשטרת מחוז ש"י טרם נמסרה תגובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ