בג"ץ דחה את עתירת מגדלי הביצים הערבים הטוענים לאפליה

ביהמ"ש אמנם סירב להתערב במכסות שמקצה משרד החקלאות למגדלי הביצים למאכל, אך המליץ למדינה להמשיך במגמת האפליה המתקנת

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

בג"ץ דחה היום (ראשון) את העתירה שהגישו חקלאים ערבים מהצפון, יחד עם המרכז לפיתוח קהילתי בחיפה, בדרישה לחייב את משרד החקלאות ומועצת הלול לכלול יישובים ערביים ברשימת היישובים הזכאים למכסות לייצור ביצים למאכל. בפסק הדין קבע בית המשפט כי בחמש השנים שחלפו מאז הוגשה העתירה, פעל משרד החקלאות לשיפור המצב, שינה את התקנות ואף העניק לחקלאים ערבים מכסות לייצור 6 מיליון ביצים בשנה.

יש לציין כי גם כעת אחוז החקלאים הערבים המגדלים ביצים למאכל הוא פחות מאחוז אחד (0.76%) מסך המגדלים האחראים ליותר מ-2 מיליארד ביצים. הרכב השופטים – בראשות נשיא העליון אשר גרוניס ובהשתתפות השופטות אסתר חיות ודפנה ברק-ארז- התייחס לכך וקבע כי אין די בהקצאות אלה כדי להביא לתיקון תוצאתי מלא של המצב הקיים.

פסיקה זו באה לאחר שביולי 2010 הוציא בג"ץ צו על תנאי המחייב את מועצת הלול ואת שר החקלאות דאז, שלום שמחון, לקבוע קריטריונים שוויוניים וברורים שלפיהם תיקבע רשימת היישובים הזכאים למכסות לייצור ולשיווק ביצים.

בתצהיר התשובה לצו, הודיעה המדינה על עיגונם של קריטריונים שוויוניים וברורים להקצאת מכסות ונטען כי אלה אף נוקטות מדיניות של העדפה מתקנת – כלומר נותנות עדיפות להקצאה למגדלים מהאוכלוסייה הערבית, הדרוזית והצ'רקסית, כחלק מתהליך הדרגתי של פיצוי על כך שלא הוקצו להם מכסות בעבר.

ביצים במושב כפר חושן שבצפון הארץצילום: ירון קמינסקי

למרות הדברים, החקלאים הערבים הלינו כי עדיין חלקם במכסה הארצית הוא פחות מאחוז, וכי גודלן של המכסות שיוקצו לפי התקנות החדשות קטן מגודלן של המכסות למגדלים הקיימים (250 אלף ביצים למגדל חדש לעומת כ-600 אלף למגדל קיים).העותרים טענו עוד שמימוש המכסות מותנה בעמידה בתנאי סף בעלי משמעות כלכלית, המקשים עליהם להיכנס לשוק, לרבות הגשת תוכניות מתאר וקבלת אישורים וטרינריים.

עורכת הדין סאוסן זהר מהמרכז המשפטי עדאלה שהגישה את העתירה בשם החקלאים אמרה לאחר מתן פסק הדין כי למרות שמשרד החקלאות פעל לאפשר מתן רישיונות לחקלאים ערבים לגידול ושיווק ביצי מאכל, רישיונות אלה לא מזכים אותם בסובסידיות שחקלאים יהודים מקבלים ומעניקים להם ביטחון כלכלי. "מדיניות זו עוגנה ב'חוק הגליל' שנחקק ב 1988, וימשיך להיות בתוקף עד 2017", אמרה. "דבר זה מרוקן מתוכן את משמעות המכסות, כי אז כל הוצאות הגידול יהיו מוטלות על החקלאים הערבים וזה לא ישתלם להם מבחינת העלויות".

בית המשפט קיבל את טענת המדינה לפיה לא ניתן לתקן את האפליה נגד החקלאים הערבים על ידי הפחתת חלקם של החקלאים היהודים במכסות וסובסידיות, וזאת משום שהם הסתמכו על ההטבה והתמיכה כבר שנים, ומאידך שסכום הסובסידיות שהמדינה יכולה להעניק הינו מוגבל.

עם זאת קבעו כי "המצב הנהוג אינו מניח את הדעת וראוי כי הרשויות יוסיפו לשקוד לתיקון האפליה ההיסטורית". השופטים הוסיפו כי "אכן, לכאורה אין די בהקצאות שעוגנו כדי להביא לתיקון תוצאתי מלא של המצב הקיים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ