וינשטיין: הצעת החוק "ג'נין ג'נין" פוגעת בחופש הביטוי באופן בלתי מידתי

לאחר שוועדת השרים לחקיקה אישרה את החוק, היועץ המשפטי קובע כי ההצעה שמבקשת לאפשר לתבוע אדם בגין לשון הרע על צה"ל - אינה חוקתית

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין הודיע היום (שלישי) כי הצעת החוק "ג'נין ג'נין" - שמבקשת לאפשר לתבוע אדם בגין לשון הרע על צה"ל - אינה חוקתית ומהווה "פגיעה בלתי מידתית בחופש הביטוי הפוליטי". הצעת החוק, שקודמה על ידי ח"כ יוני שטבון (הבית היהודי), ואושרה בוועדת השרים לחקיקה, שואפת לתקן את חוק איסור לשון הרע כך שניתן יהיה לתבוע גם אם נאמרה לשון הרע על גוף ציבורי ולא רק על אדם פרטי כפי שמתיר החוק כיום.

הצעת החוק קרויה על שם סרטו של מוחמד בכרי, "ג'נין ג'נין", שצה"ל וחיילי מילואים ביקשו להעמידו לדין פלילי בגין לשון הרע. היועץ המשפטי לממשלה דאז מני מזוז התייצב לצד החיילים וטען כי "מטרת הסרט היא להלל את 'רוח הלחימה' של תושבי מחנה הפליטים תוך הכפשה מגמתית של חיילי צה"ל". בית המשפט העליון דחה את עמדת היועץ המשפטי לממשלה וקבע כי המצב המשפטי הנוכחי אינו מאפשר לחיילי צה"ל שלחמו בקרב לתבוע את בכרי. העליון קבע כי בעוד הסרט מביא ביטוי שקרי "שהוא אכן קונקרטי ועוצמתי במעשים החמורים שהוא מייחס לחיילי צה"ל שפעלו במחנה הפליטים בג'נין", לחיילים לא עומדת זכות התביעה מאחר שביטוי זה "נסב על קבוצה בלתי מסוימת".

בכרי ועו"ד ישראל כספי שייצג את החיילים, בביהמ"ש העליון ב-2011צילום: תומר אפלבאום

תוצאות פסק הדין הביאו להצעת החוק הנוכחית. המשנה ליועץ המשפטי לממשלה אורית קורן הביעה היום את עמדתו של וינשטיין בדיון שהתקיים בוועדת חוקה, לפיה קיימים קשיים חוקתיים משמעותיים בהצעת החוק בנוסחה הנוכחי. היועץ קובע כי ההצעה "יוצרת קושי רב בהיבט המשפטי הרחב ביחס לדיני חופש הביטוי ובפרט לאיזון הדרוש בין דיני לשון הרע לחופש הביטוי".

לטענת היועץ, בשונה מעמדתו בעניין תביעת לשון הרע של החיילים, ההצעה הנוכחית מבקשת לאפשר לתבוע בגין לשון הרע על ציבור חיילי צה"ל, גם במקום שבו הדברים לא נאמרו לקבוצה מסוימת. וינשטיין קובע כי "הצעת החוק פוגעת בזכות החוקתית לחופש הביטוי" ומוסיף כי אם ניתן יהיה לתבוע תביעה אזרחית בגין לשון הרע על הציבור יהיה לכך אפקט מצנן רב משקל על חופש הביטוי, דבר אשר מעורר קושי חוקתי מעצם טבעו. בהצעת חוק זו המתייחסת לפעילות שנמצאת בלב הקונצנזוס הישראלי, כותב וינשטיין, "יש משום פגיעה בלתי מידתית בחופש הביטוי הפוליטי, אשר אף מבין כלל הביטויים זוכה להגנה החוקתית הגבוהה ביותר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ