עונש חריג |

30 שנות מאסר לאנס מגן העיר בתל אביב

אחמד בני ג'אבר, פלסטיני בן 21 שהורשע באונס אלים של בני זוג בחניון בתל אביב בשנה שעברה, יפצה את המתלוננים ביותר מחצי מיליון שקל

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל

בית המשפט המחוזי בתל אביב גזר היום (רביעי) 30 שנות מאסר על אחמד בני ג'אבר, פלסטיני בן 21 שהודה באונס בגן העיר במאי 2012. בני ג'אבר הורשע על פי הודאתו בריבוי מעשי אונס ומעשי סדום תוך התעללות בשני בני זוג צעירים בשירותים הציבוריים בחניון גן העיר. בנוסף, יפצה ג'אבר כל אחד מהמתלוננים ב-258 אלף שקל - הסכום המרבי הקבוע בחוק. מדובר בעונש חריג למעשה אונס בודד. בגזר הדין ציינו השופטים כי לא מצאו מקרה דומה בחומרתו להשוואה. 

השופטים התייחסו בגזר הדין לחומרת המקרה בכך ש"מעשי הנאשם נושאים מאפיין סדיסטי מחמיר שלא מצאנו לו אח ורע בפסיקה - שימוש בנפגעי העבירה עצמם לביצוע עבירות מין זה בזה... לא נרחיק לכת אם נאמר שמדובר באירוע המעורר בעתה ופלצות. מסכת מתמשכת ובלתי פוסקת של עבירות מין קשות וחמורות", והוסיפו כי "הנאשם לא גילה ולו קורטוב חמלה או זיק של צלם אנוש, ולא שעה לתחינתם של המתלוננים ולא לתחנוניהם כי יחדל ממעשיו".

"ההשפלה הכרוכה בהפיכתו של אדם לעושה דברו של אחר, לביצוע מעשים פוגעניים נגד יקיריו, בבחינת כלי לסיפוק יצריו של אותו זר, או משל היה בובה תלויה על חוט, נטולת נשמה, שאותה מפעיל הנאשם לצרכיו המיניים הסוטים, אינה יכולה לקבל ביטוי במלים. מדובר במעשה שרמת האכזריות וההתעללות של הנאשם בקרבנותיו תוך רמיסת כבודם עומדת על המדרג העליון ביותר".

הפרקליטות ביקשה להטיל על הנאשם עונש מאסר כבד שייאמד בעשרות שנים, וביקשה להסתכל על כל עבירה בכתב האישום כעל אירוע נפרד ובכך להחמיר עוד יותר את העונש, אך בית המשפט לא קיבל זאת. סנגוריו ביקשו להטיל על הנאשם עונש מאסר של תשע עד 16 שנים.

סנגורו של בני ג׳אבר, עו"ד רן אלון מהסנגוריה הציבורית, אמר כי העונש שנקבע חורג מכל פרופורציה. לדבריו, "אינני מקל ראש בחומרת המעשה. עם זאת, הנאשם לקח אחריות על המעשה, הודה וחסך עדויות רבות והיה צריך לתת לכך משקל. לדעתנו, בית המשפט החמיר ביותר וניתן פה עונש חסר תקדים. אני מכיר את הפסיקה ולא זכור לי שבית המשפט גזר עונש כזה במקרים אחרים דומים. העונש חרג מכל פרופורציה. נלמד את גזר הדין ונבחן את האפשרות לערער".

לאחר שכתב האישום בפרשה נאסר לפרסום והדיונים בתיק התנהלו בדלתיים סגורות, גזר הדין שהותר לפרסום מגולל את הפרשה דקה אחר דקה. במאי בשנה שעברה יצאו בני זוג הצעירים בסביבות השעה ארבע לפנות בוקר ממקום בילוי במרכז תל אביב והחלו ללכת לעבר מכוניתם שחנתה בחניון "גן העיר" הסמוך לבניין העירייה. בדרכם למכונית הבחינו השניים בגבר שעקב אחריהם.

בהגיעם לחניון שלף בני ג'אבר סכין וכפה על הצעיר לקיים יחסי מין עם הצעירה. השניים קיימו יחסי מין ולאחר מכן הוא אנס את הצעירה בשירותים הציבוריים של החניון, תוך שהוא מאיים על הצעיר, ואז נמלט מהמקום. התיאורים בגזר הדין קשים ביותר וכוללים את פרטי האונס הממושך, שנמשך כשעה ו-40, ואת איומיו החוזרים ונשנים של ג'אבר כי יפגע בבני הזוג אם לא ייענו לדרישותיו.

סנגוריו של הנאשם הגישו במסגרת הטיעונים לעונש חוות דעת קרימינולוגית שערכה רוני בן צור, שבה נקבע כי בני ג'אבר חווה בילדותו אלימות קשה מצד אביו, וכן נכתב כי "בולטים קווי אישיות גבוליים המאופיינים בסף גירוי ותסכול נמוכים, רמת אימפולסיביות גבוהה, התפרצויות זעם וניסיונות פגיעה עצמית". לדברי הקרימינולוגית, ייתכן ושתיית האלכוהול שעליה דיווח בני ג'אבר, "הובילה לחוסר תפקוד של מנגנונים מעכבים ופריצת התנהגות אלימה ופוגענית".‬

בן צור הביעה עם זאת את דעתה כי על אף שהוא מבין את הנזק הכרוך במעשיו, הוא "מתקשה לבטא אמפתיה מלאה לסבל הקורבנות". כמו כן צוין כי בעבר הורשע בבית משפט צבאי בעבירה ביטחונית הקשורה להפרות סדר. בן צור המליצה לשלב אותו בתוכנית טיפולית ייעודית לעברייני מין. 

המתלוננת ביקשה למסור באמצעות עורכת דינה, רוני אלוני-סדובניק, כי היא חשה הקלה גדולה, ועם זאת, הביעה את אכזבתה מכך שלא נכלל בכתב האישום המניע הלאומני. "סוף סוף הסיוט הזה נגמר ואני יכולה להתחיל שלב חדש של חזרה לחיים נורמליים", אמרה והוסיפה כי היא "מאוכזבת מאוד מפרקליטות המדינה שאטמה את אוזניה ולבה וסירבה לבדוק לעומק את מניעי המפגע".

בהצהרת הנפגעת שהוגשה לבית המשפט טענה המתלוננת כי "זה היה מעבר לאונס, אני הרגשתי חטופה שם... התחושה של ההשפלה, הדרישות, המכות, הצעקות תמיד יישארו בלבי... הוא השפיל אותי בתור אשה ובתור יהודייה. זה לא היה רק סיפוק מיני". עו"ד אלוני-סדובניק הוסיפה כי ישנן ראיות שלפיהן היה זה פשע איבה על רקע לאומני: "מידע שהגיע אלינו מלמד כי הוא אמר במשטרה שאכן מדובר ברקע לאומני ושהוא גאה במעשיו".

התובעת בתיק, עו"ד גלי חצב מפרקליטות מחוז תל אביב, סיפרה כי התנגדותה של המתלוננת להסדר נשמעה, אך "לא מצאנו כי המעשים בוצעו על רקע לאומני". היא הוסיפה כי הפרקליטות תטען לעונש חמור ההולם את חומרת כתב האישום.

פרקליטו של החבר, עו"ד ליאור שני ממרכז נגה לנפגעי עבירה, שחלק מהעבירות שבוצעו נגד מרשו נמחקו מכתב האישום המתוקן במסגרת הסדר הטיעון, מסר כי "אנחנו חושבים שהעונש הולם וגם נפגע העבירה מסופק ממנו, בכך שניתן ביטוי לנזק שנגרם לו למרות התיקון בכתב האישום והסדר הטיעון. גזר הדין משקף את אחת הפרשות החמורות שהיו בישראל, אך לנפגע העבירה צפויה עוד דרך ארוכה בהתמודדותו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ