רויטל חובל
רויטל חובל

פרקליטות מיסוי וכלכלה הודיעה בימים האחרונים כי החליטה להגיש כתב אישום בכפוף לשימוע נגד שאול מזרחי, יושב ראש חברת משק וכלכלה של השלטון המקומי (משכ"ל), בעבירות שוחד ומרמה והפרת אמונים. יחד עם מזרחי יואשמו היועץ החיצוני לחברת משק וכלכלה, חיים אבירם ואדריכל ומעצב פנים בשם רולאן חדד.

מזרחי, בן 61, חבר מרכז ליכוד ולשעבר ראש מועצת גבעת זאב ותושב המקום, מונה לתפקיד יו"ר החברה ללא שכר ב-1998, ולפני למעלה מעשר שנים הפך ליו"ר פעיל המקבל שכר של יו"ר חברה ממשלתית.‬

החברה למשק וכלכלה עורכת מכרזי קבלנים עבור הרשויות המקומיות ומגלגלת מיליארדי שקלים בשנה. החשדות המיוחסים למזרחי נוגעים לשתי פרשות: בראשונה, חשוד מזרחי כי חדד ביצע עבורו עבודות שיפוץ בביתו שברחוב בן גמלא בירושלים מבלי שמזרחי שילם לו על כך. בתמורה, מזרחי התערב לטובתו במכרזי עבור שירותי תכנון שערכה משכ"ל. כך לכאורה קיבל שוחד.

שאול מזרחי, ארכיוןצילום: מוטי קמחי

בפרשה השנייה, מזרחי שניצל את כוחו ולחץ על מישל זאהר, בעל חברת "כפרית חברה לבנין" המתמודדת במכרזי משכ"ל לביצוע עבודות ברשויות המקומיות, (באמצעות רולאן חדד) לשלם לו דמי תיווך על עסקה שחברת כפרית ערכה בגינאה בתיווכה של ירדנה עובדיה. מזרחי המליץ בפני אנשי עובדיה על החברה, ובגין כך דרש לקבל דמי תיווך. מזרחי אף אירח את נציג גינאה כשהגיע לישראל, וסייע לבנו של זאהר להתקבל למשכ"ל.

התיק מבוסס על האזנות סתר שביצעה היחידה הארצית לחקירות הונאה. מזרחי נעצר על ידי היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) בנובמבר 2009. החקירה הסתיימה ב- 2010 אולם התיק התעכב במשך תקופה ארוכה בפרקליטות.

הפרקליטות צפויה להאשים גם את חיים אבירם, ששימש כיועץ חיצוני, בעבירות מרמה והפרת אמונים ונטילת שוחד, בכך שפעל בניגוד עניינים כשעבד עבור משכ"ל כיועץ ובמקביל עבד עבור חברת בניה כפרית, כשהתמודדה במכרזים, וקיבל ממנה משכורת בסתר בגובה 7,000 שקל בכל חודש על שם אשתו. בתמורה, הוא העביר מידע ונתונים על מכרזים לחברת כפרית. על אף שהוא היה יועץ חיצוני, הפרקליטות רואה באבירם עובד ציבור.

מזרחי מסר בתגובה ל"הארץ" כי "מדובר בחקירה שהחלה בקול תרועה רמה לפני יותר משלוש שנים. כזכור, כותרות העיתונים דיברו אז על הפרשה הכלכלית החמורה ביותר בתולדות המדינה ועל הטיית מכרזי ענק, שוחד במליוני שקלים והלבנת הון. כל הטענות הללו הוכחשו באופן מוחלט על ידי יו"ר החברה למשק וכלכלה. כעת ברור כי לא היתה כל מעורבות של החברה למשק וכלכלה של השלטון המקומי וכי לא היו רגליים וידיים לטענות אלה. כל שנותר הם טענות בדבר ניגוד עניינים לכאורה של יו"ר החברה כאיש ציבור. טענות אלה מוכחשות בתוקף. יו"ר החברה למשק וכלכלה שיתף פעולה בכל הנושאים שנחקרו ובכוונתו להתייצב מול הגורמים הרלוונטיים על מנת לשכנעם כי לא דבק בו רבב ולא נפלו פגמים כלשהם בתנהלותו. יו"ר החברה ימשיך לפעול תוך כיבוד גורמי אכיפת החוק ותקינות ההליכים המתנהלים מולם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ