בית המשפט המחוזי בירושלים הרשיע הבוקר (שני) את דניאל מעוז ברצח הוריו, נח ונורית מעוז לפני כשנתיים וגזר עליו שני מאסרי עולם מצטברים וחמש שנות מאסר בגין השמדת ראיות. מעוז הורשע בכל האישומים שיוחסו לו.

השופטים - אב בית הדין צבי סגל, משה דרורי ובן ציון גרינברגר, כתבו בהכרעת הדין: "הנאשם דקר הוריו המנוחים עשרות דקירות סכין בכל חלקי גופם דקירה אחר דקירה, אחת ועוד אחת, כאשר הם מתגוננים - עד שנפחו את נשמתם ומתו. הנאשם לא הסתפק בכך אלא החל, בסמוך לאחר הרצח לנסות לטשטש את עקבותיו".

"הנה כי כן", כתבו השופטים, "הוכחה לפנינו מסכת עובדתית שאין בה כדי לבייש תסריט אימים קולנועי, אלא שהפעם, ולמגינת הלב - התרחש הדבר במציאות... זעקה הארץ ורעשו השמים; דם אם חולת סרטן, דם אב דם זוג הורים שנשפך סתם כך באכזריות שאין דומה לה, על ידי בנם הנאשם". עוד נכתב כי "לפנינו טרגדיה משפחתית קורעת לב, שרגשות אנושיים הומים כרוכים בה מכל עבר. למיצער היה אמור הנאשם לחוש רגשות נורמליים של כאב, אשמה וחרטה. דא עקא שהנאשם לא ניחם על מעשיו וניסה לפגוע בשמו הטוב של אחיו התאום, גרסה זו נדחתה מכל וכל". השופטים ציינו עוד כי המניע למעשי מעוז היה ככל הנראה "חפצו לקבל את חלקו בעיזבון הוריו המנוחים על רקע חובות ההימורים אותם צבר".

דניאל מעוז בבית המשפט, הבוקרצילום: אמיל סלמן

מעוז אמר בבית המשפט במהלך הדיון: "לא רצחתי את הורי, זכרם לברכה. מגיע להורי שהאמת תצא לאור. צר לי של כך קרה". מעוז שב והאשים את אחיו ניר במעשה: "בשורה השלישית (באולם) יושב הרוצח ובואו לכאן הוא וידוא הריגה. הוא רצח את הורי".

בצאתו מהאולם לאחר מתן גזר הדין אמר דניאל לאחיו: "ניר, אני לא שוכח ולא סולח". אחותו, תמר מעוז ענתה "גם אנחנו". ניר, אמר בתום הדיון כי "הכרעת הדין לא מקילה על ההתמודדות עם האובדן הקשה מנשוא, אבל לפחות היום נעשה צדק". לדבריו, "בית המשפט שם קץ להתעללות האכזרית על ידי הרוצח הארור והשפל. צפויה לנו התמודדות ארוכה מבחינה משפטית ואנחנו עדיין חוששים מהרוצח, מהמחשבה של מה שהוא עלול לעשות לנו מתוך הכלא ולאחר השחרור שלו".

התובע במשפט, עו"ד יובל קפלינסקי, אמר כי ההרשעה אינה מפתיעה. "המהלכים החריגים של הנאשם במהלך המשפט היו הדקירה ה-71 בנפשם של הנרצחים שהפכה את הטרגדיה כפולה ומכופלת".

עו"ד דוד ברהום המייצג את דניאל מעוז יחד עם עו"ד ארז בר צבי אמר בתום הדיון כי "נלמד את הכרעת הדין ונשקול אם להגיש ערעור. לשיטת ההגנה מדובר בהחלטה שגויה".

הפרשה החלה באוגוסט 2011, עם מציאת גופות ההורים בביתם שבשכונת רמות בירושלים. כחודש לאחר הרצח נעצר בנם דניאל כחשוד ברצח, וכעבור חודש נוסף הוגש נגדו כתב אישום. מעוז הואשם כי רצח את הוריו לאחר ששקע בחובות כבדים בשל התמכרותו להימורים, משום שקיווה כי ירושתם תאפשר לו לכסות את החובות. בכתב האישום נטען כי דניאל דקר את אביו ואמו עשרות פעמים, ולאחר מכן שב לדירתם כדי לטשטש ראיות ולנקות את הזירה. בחקירה גילו השוטרים כי לפני הרצח גלש מעוז לאתרי אינטרנט שעסקו בטשטוש ראיות וברצח הורים.

משפטו של מעוז היה רווי תהפוכות ודרמות משפטיות ומשפחתיות. בתחילה טען כי אינו יודע דבר על הרצח, אך בהמשך שינה את גרסתו והודה כי היה בדירה בזמן הרצח, והעיד כי התחבא ואף נאבק עם הרוצח.

מאוחר יותר מסר מעוז גרסה נוספת, כשהאשים את אחיו התאום ניר ברצח הוריהם. בעת המשפט אף צץ מכתב אנונימי שכותבו העיד כי ראה את ניר יוצא מבית הוריו בליל הרצח, והמשטרה עצרה את שותפו של דניאל לתא בבית המעצר כחשוד בשיגור המכתב.

בשלב הסיכומים כבר נטשו סנגוריו של מעוז, עו"ד דוד ברהום וארז בר צבי, את הגרסה לפיה ניר הוא הרוצח, אך לאחר מכן הצליחו הסנגורים לדחות את הכרעת הדין, לאחר שגילו כי האח ניר שירת ביחידה המשטרתית שעסקה בפענוח הרצח. בפרקליטות טענו שפרט זה היה ידוע כבר מתחילת הדיונים.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ