אחרי 9 חודשים: נעצר חשוד בריסוס כתובות הנאצה במנזר השתקנים בלטרון

החשוד, בן 22 מבני ברק, הורחק משטחי יהודה ושומרון בצו מנהלי על ידי אלוף פיקוד מרכז. מעצרו הוארך עד ליום חמישי

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים5
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

תשעה חודשים לאחר הצתת דלתות מנזר השתקנים בלטרון וריסוס כתובות נאצה במקום, נעצר הבוקר (שני) משה אורבך, תושב בני ברק בן 22 בחשד לביצוע המעשים. האיש הוא פעיל ימין המוכר היטב למשטרה ולכוחות הביטחון. בית המשפט האריך את מעצרו עד ליום חמישי.

אורבך הורחק משטחי יהודה ושומרון בצו הרחקה מנהלי על ידי אלוף פיקוד מרכז, ניצן אלון, בחשד למעורבות במקרי "תג מחיר". אולם עד כה לא נמצאה הוכחה למעורבותו במקרים.

מדיון הארכת המעצר של החשוד, שהתקיים בצהריים בבית משפט השלום בראשון לציון עלה כי נגד אורבן התקיימה חקירה סמויה במשך מספר חודשים. באחרונה הפכה החקירה לגלויה. השופטת אמרה כי "קיים חשד סביר לביצוע העבירות המיוחסות לחשוד. יש עדין פעולות חקירה רבות אשר יש לבצע וחלקן מחייב את המשך מעצרו". החשוד בחר לשמור על זכות השתיקה בחקירה.

משה אורבך, החשוד בהצתת המנזר בלטרוןצילום: תומר אפלבאום

עורך הדין עדי קידר, שמייצג את אורבך, אמר כי "החשוד מכחיש את כל המיוחס לו. הוא שמע על האירוע אבל אין לו קשר אליו. יכול להיות שהוא נפגש עם כל מיני גורמים והמשטרה מפרשת את זה לא נכון". קידר הוסיף כי " אנחנו מדברים על אירוע שהיה לפני שנה, מדוע המשטרה נזכרה רק היום לצאת למעצר הזה? המשטרה שוב נתנה לעצמה גול עצמי כי הוא ישתחרר בקרוב".

בספטמבר האחרון נתגלו בבוקר כתובות נאצה נגד הדת הנוצרית, יומיים לאחר פינוי המאחז מגרון. הנזירים הבחינו לפנות בוקר באש שאחזה בדלת העץ, כיבו אותה והזעיקו את המשטרה. בין היתר נכתב על קירות המנזר: "מגרון", "מעוז אסתר", "ערבות הדדית" ו"ישוע קוף". חקירת האירוע הועברה בהחלטה של ראש אגף חקירות במודיעין, ניצב יואב סגלוביץ', לידי היחידה הארצית לחקירות פשיעה בינלאומית, אולם כאמור הבוקר נעצר חשוד ראשון במעשה.

המעשה הביא לגינויים חריפים בארץ ובעולם. ראשי הכנסייה הקתולית בישראל פרסמו לאחר המקרה הודעה ובה נכתב בין היתר כי "מה שקרה בלטרון הוא רק עוד מקרה בשורה של התקפות נגד נוצרים ומקומות הפולחן שלהם". הם קראו לרשויות בישראל "להשקיע בחינוך לערכים", שימנע הישנות של פשעי שנאה.

רק בחודש שעבר (יוני) התרחשו באזור ירושלים ארבעה פשעי שנאה. בבית חנינא שבצפון העיר נוקבו צמיגי 21 מכוניות ורוססה הכתובת "לא שותקים על זריקות האבנים"; כמה ימים טרם לאירוע בבית חנינא, נוקבו צמיגיהם של 29 כלי רכב בכפר אבו גוש ועל הקירות רוססו כתובות גזעניות. 

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ