שופט המחוזי: לא יהיה נכון להפריע לצבי בר להתמודד בבחירות

השופט, צבי גורפינקל, דחה את הדיונים במשפט ראש העיר ר"ג עד לאחר הבחירות והסביר שבחירת ראש רשות היא "עניין לציבור". בר מואשם בקבלת שוחד

רויטל חובל
רויטל חובל
רויטל חובל
רויטל חובל

שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, צבי גורפינקל, קבע היום (שני) כי דיוני ההוכחות ושמיעת העדים בתיק נגד , צבי בר, יחלו רק בנובמבר, לאחר הבחירות לרשויות המקומיות בסוף אוקטובר. זאת על מנת שלא להפריע ברמת גן.

בפתח הדיון פנה השופט גורפינקל לבר עצמו ולא לעורך דינו ושאל אם בכוונתו להתמודד בבחירות. בר השיב בחיוב, ובתגובה אמר השופט כי בכוונתו לקבוע מועדי דיונים לאחר הבחירות כדי לאפשר לבר להתכונן למשפטו כראוי. בעוד שבועיים ידון הרכב מורחב של שבעה שופטי בעתירה שהוגשה נגד המשך כהונתו של בר. השופטים עשויים לקבוע הלכה חדשה לעניין שאלת כהונתם של ראשי ערים המואשמים בפלילים.

"לא נעלם מעיני בית המשפט כי אמור להתקיים דיון בפני בית המשפט העליון בשבתו כבג"ץ בעניין עתירה שראש העיר יחדל לכהן בתפקידו, עקב הגשת כתב האישום נגדו", כתב גורפינקל בהחלטתו, "אולם בהליך הנוכחי, בשבתי כבית משפט פלילי ולא כבית משפט מנהלי, חזקת החפות עדיין שרירה וקיימת, ועל כן משהודיע ראש העיר כי בכוונתו להתמודד גם בבחירות הבאות, לא יהיה זה נכון מצד בית המשפט כי יפריע לו לנהל את מערכת הבחירות באופן שיקבעו מועדים בתוך תקופת מערכת הבחירות, דבר שעלול לקפח זכותו להתמודד כראוי".

צבי בר, בבית המשפט העליון, אפרילצילום: אמיל סלמן

השופט הוסיף כי "שאלת בחירת ראש רשות היא עניין לציבור הבוחר בו, ולא לבית המשפט הפלילי, כל עוד לא ניתנה הכרעת דין. לפיכך, המועדים שיקבעו יהיו רק אחרי הבחירות שנקבעו על פי החוק לרשויות המקומיות". גורפינקל הוסיף כי הוא אינו מתכוון להתערב במערכת הבחירות. "אני לא חושב שזה הוגן", אמר.

ב- 14 ביולי, בהתאם , יתקיים דיון בהרכב מורחב של שבעה שופטים בראשות הנשיא גרוניס, לאחר שבג"ץ הוציא צו על תנאי שמחייב את מועצת עיריית רמת גן ואת צבי בר לנמק מדוע לא יתפטר מתפקידו. השופטים שידונו בסוגיה המורכבת הם הנשיא גרוניס והשופטים מרים נאור, עדנה ארבל , אליקים רובינשטיין, סלים ג'ובראן, אסתר חיות ועוזי פוגלמן. במסגרת תשובתם לבג"ץ טענו עורכי הדין של בר, נבות תל- צור וירון ליפשס, כי מתקיימת בסוגיה מחלוקת פוסקים והם מחלקים את השופטים המכהנים לשני מחנות: הנשיא גרוניס והשופטים הנדל וזילברטל מצד אחד ומן הצד השני, השופטים ארבל וג'ובראן. על כן, ביקשו שהנושא יידון בהרכב מורחב.

בתמורה לקידום ענייניהם. כמו כן, מופיעות בכתב האישום נגדו עבירות מרמה, הפרת אמונים, הלבנת הון ושיבוש מהלכי משפט. בתשובתו לכתב האישום טען בר שזה הוגש נגדו בחוסר סמכות לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין לא השיב לבקשתו כי השימוע בעניינו ייערך בפניו. לבר נערכו שתי ישיבות שימוע בפני פרקליט המדינה משה לדור. בר מכחיש את המיוחס לו בכתב האישום וטוען שכתב האישום כולל טענות שלא הועלו במסגרת השימוע שנערך לו, טענות שהועלו במסגרת השלמות החקירה לאחר שהפרקליטות מכתב האישום שהגישה נגד עמנואל ארביב וחתמה עמו על הסכם עד מדינה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ