הפרקליטות סגרה את התיק נגד החשודים בפיצוץ הגז בנתניה, בו נהרגו ארבעה

למרות החשדות הראשוניים לרשלנות טכנאי פזגז ולגניבת מתכות בידי אדם שלכאורה חיבל בצינור, הפרקליטות לא מצאה קשר סיבתי בין מעשיהם לפיצוץ

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל

פרקליטות המדינה הודיעה השבוע לשני החשודים בגרימת פיצוץ גז בבניין מגורים בנתניה לפני כשנתיים, בו נהרגו ארבעה בני אדם, כי החליטה לסגור את התיק נגדם מחוסר אשמה ומשום שלא מצאה קשר סיבתי בין מעשיהם לאירוע. משפחות ההרוגים ביקשו לקבל את חומר הראיות בתיק כדי לבחון אפשרות להגיש ערר על ההחלטה, שתידון במחלקת העררים בפרקליטות.

השניים, שנעצרו מיד אחרי התקרית, הם טכנאי חברת "פזגז" ישראל דניאל שנחשד ברשלנות וכן רחמים גואטה, שנחשד בגניבת מתכות. חומר הראיות בתיק הראה כי שני עובדי מסעדה חדשה בשם "מאמיז פלייס", שעמדה להיפתח באזור כיכר העצמאות בנתניה, שבה התגלה המקור לתקלת הגז, הריחו גז ויצאו לבדוק את הבעיה. הם הבחינו בגואטה מתעסק עם צינור הגז וקראו לעברו, אולם הוא פתח במנוסה. אחד העדים שזיהה את גואטה נהרג בפיצוץ, אולם המשטרה עצרה את גואטה, שטען כי הגיע למקום כדי לאסוף מתכות, הכחיש שבא לגנוב ושוחרר. 

במקביל לכך, העובדים שזיהו את התקלה במערכת הגז הזעיקו את צוות "פזגז", ודניאל הגיע למקום ותיקן את החבלה שנעשתה. בסביבות 19:00 סיים דניאל את עבודתו במקום והמסעדה נסגרה. בסביבות חצות התקבלו דיווחים נוספים על דליפת גז וכוחות הצלה הוזעקו למקום. אז אירע הפיצוץ, בו נהרגו ארבעה בני אדם ו-91 נפצעו. 

הבניין בנתניה, זמן קצר לאחר הפיצוץצילום: איציק בן מלכי

במשטרה הקימו צוות חקירה מיוחד לפרשה ושיתפו בו מומחים שבחנו את העבר של העסקים במקום. תחילה חשדו שדניאל התרשל בתפקידו ושגואטה נשא באחריות לאירוע, ולכן מעצר השניים הוארך. אולם כשהפרקליטות בדקה את התיק היא הגיעה למסקנה כי לא הוכח קשר סיבתי בין המעשים של דניאל ושל גואטה לבין הפיצוץ עצמו. ביחס לגואטה, לא נמצאו בכלים שנשא ציוד המתאים לגניבת מתכות, ולכן הוא לא יואשם בגניבה ולא תיוחס לו אחריות כלשהי לפיצוץ. צוות החקירה התקשה להגיע לממצאים בין השאר כיוון שהתקשה למצוא שרידים באזור בשל עוצמת הפיצוץ. 

מפרקליטות מחוז מרכז נמסר כי "הפרקליטות הודיעה למשפחות ההרוגים ולנפגעי האסון על סגירת התיק. תיק זה נבחן ביסודיות ובעומק, ובוצעו בו מספר סבבים של השלמות חקירה מתוך מחויבות למיצוי חקר האמת ומתוך מודעות עמוקה לגודל האסון ולעניין הציבורי הרב. בסופו של יום, לאחר שמוצו כל אפיקי החקירה, לרבות התייעצות במומחים רבים ושונים הוחלט כי אין תשתית ראייתית על מנת להעמיד לדין מי מהחשודים. הפרקליטות משתתפת בצער המשפחות ובכאב הנפגעים". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ