וינשטיין יערוך שימוע לרב אליהו אם יחליט להתמודד על תפקיד הרב הראשי

היועץ המשפטי לממשלה טוען כי מדובר במועמדות בלתי ראויה, נוכח ההתבטאויות הגזעניות של הרב והאופי הממלכתי של משרת הרב הראשי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, הודיע היום (שלישי) כי אם רב העיר צפת שמואל אליהו יתמודד לתפקיד הרב הראשי הספרדי - הסוגיה תיבחן במשרדו, ובטרם כך אליהו אף יזומן לשימוע. וינשטיין מסר את הודעתו בתגובה לפניות של חברי כנסת שביקשו לפסול את מועמדות הרב אליהו בשל התבטאויותיו בעבר.

ממשרד המשפטים הובהר הערב כי "בעקבות פניות שונות שהגיעו ליועץ המשפטי לממשלה בנושא מועמדותו של הרב אליהו לתפקיד הרב הראשי, הוחלט שככל שהנושא יהיה אקטואלי הרי שיתאפשר לרב שימוע בעניין זה". היועץ הביע את דעתו בישיבות שנערכו בעניין וטען כי מדובר במועמדות בלתי ראויה, נוכח ההתבטאויות הגזעניות של הרב והאופי הממלכתי של המשרה. יחד עם זאת, לא ברור תחת איזו סמכות ובאיזה הליך יוכל היועץ להתערב ולפסול את מועמדותו.

הודעתו של וינשטיין מגיעה גם לאחר ששרת המשפטים ציפי לבני פנתה אליו בחודש שעבר, בבקשה לקבל את חוות דעתו באשר לאפשרות לפתוח בהליכים משמעתיים כנגד הרב אליהו - בעקבות ההתבטאויות המיוחסות לו. שרת המשפטים לבני הסבירה היום כי "הרב הראשי איננו רק סמכות הלכתית, הוא גם פניה של המדינה היהודית על ערכיה הן כלפי הציבור בישראל והן כלפי העולם כולו. רב ראשי בישראל מייצג לא רק את מוסד הרבנות, אלא את ישראל כמדינה. לפיכך, פסיקותיו והתבטאויותיו התומכות באפליה לאומנית ואשר עולה מהן ניחוח גזעני, עלולים לפגוע במרקם היחסים העדין ממילא, להגביר את האיבה והשנאה ולהעמיק השסע הפנימי בינינו לבין אזרחי ישראל הערבים״.

הרב שמואל אליהוצילום: ירון קמינסקי

אך בעוד לבני מתבטאת נגד מינויו של הרב אליהו לתפקיד הרב הראשי, בימים האחרונים גובר הלחץ על שותפה לקואליציה - יו"ר הבית היהודי, השר נפתלי בנט - להתייצב מאחורי מועמדותו של הרב אליהו כרב הספרדי לצד הרב דוד סתיו כמועמד לרב האשכנזי. בתוך סיעתו תומכים ברב אליהו מספר חברי כנסת, בהם אלי בן דהן, שולי מועלם ואבי וורצמן. חברת הכנסת עליזה לביא (יש עתיד) פנתה לבנט בדרישה שלא לתמוך במועמדות הרב אליהו, בעקבות מכתב הרבנים שיזם נגד מכירה והשכרה של נדל"ן למי שאינם יהודים.

אליהו, הרב של העיר צפת, הוא בנו של הרב המנוח מרדכי אליהו, לשעבר הראשון לציון (הרב הראשי הספרדי). הרב ידוע בעמדותיו הקיצוניות, ובעבר אף הוגש נגדו כתב אישום בגין הסתה לגזענות, בין השאר לאחר שקרא להרחיק את כל הסטודנטים הערבים מהמכללה בצפת, בעקבות פיגוע האוטובוס במירון.

הרב אליהו טען בעבר, בין השאר, כי יש להקים מכללה נפרדת בצפת לסטודנטים ערבים, כך שבמכללה בצפת ילמדו רק סטודנטים יהודים. בראיון ב-2004 לגבי כרוזים שהופצו בצפת, בהם נכתב על "בנות יהודיות ששבויות בידי ערבים בכפר עכברה", אמר הרב כי "זה עוד סוג של מלחמה שהפלסטינים נלחמים בנו, ואנחנו חייבים לדעת כיצד להתגונן. מדובר בבחורות יהודיות בנות 25-15 שפותו בידי ערבים צעירים... אני גם יודע שבמרבית המקרים מדובר בגברים ערבים הנשואים לנשים ערביות, ואותן בחורות יהודיות נלקחות כמעין שפחות, והן אינן יכולות לברוח".

בראיון נוסף קרא אליהו שלא להשכיר ולמכור דירות לערבים. באותו ראיון אמר אליהו: "תגיד את המלה גזעני עשרים פעם, אני לא מתרשם מהמלים האלה. זה אגב גם איסור הלכתי. אסור למכור דירה לערבים, אסור להשכיר דירה לערבים". בשנת 2006 בוטל כתב האישום נגדו בעקבות הסדר לפיו התחייב הרב לפרסם מודעה שתבהיר את דבריו.

ח"כ עיסאוי פריג' (מרצ), שפנה כבר לפני מספר שבועות בנושא ליועץ המשפטי לממשלה, בירך על הכוונה לערוך שימוע לרב אליהו. "אני שמח שאחרי חודשיים בהם היועץ המשפטי לממשלה מרח והתחמק מלתת תשובה לפנייתי, נפל האסימון בלשכתו של וינשטיין. כבר לפני חודשיים דרשתי מהיועמ"ש שלא ישאיר פתח קטן שדרכו יוכל להשתחל הגזען אליהו לתפקיד בכיר כמו הרב הראשי. מספיקה המבוכה הנוכחית למדינת ישראל, שגזען חשוך, שונא ערבים והומופוב מכהן בתפקיד רשמי של רב העיר צפת. אני מקווה שהשימוע הזה יהיה סוף פסוק למועמדות הפסולה של 'הרב' אליהו למשרה הבכירה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ