שופט בכיר זיכה רופא מביצוע מעשה מגונה בנערה, אף שמצא את גרסתה אמינה

סגן נשיא ביהמ"ש המחוזי בי-ם לא מצא דופי בעדותה, לפיה בוצעו בה מעשים מיניים בוטים, אך קבע ש"קשה להניח" שהרופא יסכן את מעמדו במעשים כאלה

גידי וייץ
גידי וייץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גידי וייץ
גידי וייץ

ב-9 בדצמבר 2012 בשעה 10:30 בבוקר הגיעה למרפאת קופת חולים מאוחדת בתל-ציון נערה בת 13 ממשפחה חרדית בשל כאבים באוזניים. היא הגיעה לבדה, ללא ליווי הורה. ד"ר אלכסנדר רוטנמר ביקש ממנה לעלות על מיטת הטיפולים.

כששבה לביתה סיפרה הנערה לאמה כי הרופא לא הסתפק בבדיקת אוזניה אלא נגע בבטנה ומישש אותה עד סמוך למפשעתה. לאחר מכן, על פי גרסתה, הורה לה הרופא לשכב על גבה, הכניס את ידו מתחת לחצאית, לגרביונים ולתחתונים, נגע באיבר מינה ושאל אותה "זה מדגדג? זה כואב? זה כיף?". הנערה השיבה במבוכה: "זה כיף". "לקופת חולים באים גם כדי לכייף" הסביר לה הרופא תוך שהמשיך במעשיו.

המעשה הזה, שהפך אף לקשה יותר, נמשך דקות ארוכות במהלכן אמר הרופא לנערה: "אם את באה עם אמא, אני לא יכול לעשות לך, אמא תיבהל. אל תספרי לה שעשיתי את זה, אל תספרי לאף אחד. אף אחד לא צריך לדעת מזה. אם את רוצה עוד פעמים, תגידי לאמא שאת חולה ותבואי. זה רשות לא חובה".

הנערה חזרה הביתה, התקשרה בוכייה לאמה וביקשה ממנה לחזור מהר לבית. האם חשבה שבתה זקוקה לתמיכה בשל כאבי האוזניים מהם סבלה והציעה לה לקחת משכך כאבים, אך משהמשיכה בתה לבכות וחזרה וביקשה כי תגיע בדחיפות, התעורר חשדה של האם ולאחר שידולים סיפרה הבת מה אירע בחדרו של הרופא.

השופט יעקב צבן. ספק סביר, למרות שכל הגורמים מצאו את עדות הנערה מדויקת צילום: אתר בתי המשפט

האם ההמומה מיהרה להגיש תלונה נגד הרופא ובתום חקירת המשטרה החליטה פרקליטות מחוז ירושלים להגיש כתב אישום. המשפט התנהל בפני השופט הוותיק יעקב צבן, סגן נשיא בית המשפט המחוזי בירושלים . המשפט נגד הרופא החשוד במעשה מגונה היה מהיר. לפני שבוע פרסם השופט את פסק הדין. זהו טקסט קצר, 27 עמודים סך הכל' ומומלץ לכל אחד לקרוא אותו. לקרוא ולהיבהל.

כמו כל אנשי המקצוע ששמעו את גרסת הנערה, גם צבן מצא אותה אמינה ומדויקת. "יש לומר כבר עתה, כי גרסתה העובדתית של המתלוננת לאירוע, חקירותיה אצל חוקרת הילדים ועדותה בבית המשפט, הותירו כולן רושם חיובי ומהימן למדי" כתב בפסק הדין. "הגרסה העובדתית שמסרה המתלוננת הן בעת חקירותיה אצל חוקרת הילדים והן בעת עדותה בבית המשפט, והגרסה שמסרה לאימה, הינן גרסאות עקביות, אשר זהות כמעט לחלוטין זו לזו בכל הנוגע להשתלשלות העניינים ולפרטים המרכזיים והחשובים. מעדותה של המתלוננת בפני בית המשפט, כמו גם מצפייה בתיעוד חקירותיה אצל חוקרת הילדים, מתקבל הרושם שמדובר בילדה-נערה אינטליגנטית והגונה, המעידה בשטף ובביטחון".

אלא שחרף קביעותיו הנחרצות, השופט צבן החליט לזכות מאשמה את הרופא בשל ספק סביר. "על אף הרושם המהימן שהותירה עדות המתלוננת והתימוכין שנמצאו לה בעדות הוריה (שהותירו גם הם רושם חיובי), החלטתי לזכות את הנאשם, מאחר שהגרסה שמסר באשר להשתלשלות האירועים היתה אמינה ועדותו הותירה רושם חיובי" .

איך יתכן שהשופט מצא את שתי הגרסאות, של הקורבן והתוקפן לכאורה, אמינות? הרופא אישר במהלך חקירתו כי נגע בשיפולי בטנה של הנערה ושלל מגע מתמשך באברי מינה. את הקשר הרופף בין כאבי אוזניים לבין מגע בבטנה הסביר בכך שהיה זה ביקורה הראשון של הנערה אצלו, ולכן ערך לה בדיקה של רפואה מונעת.

צבן גם האמין לרופא בנקודה החשודה הבאה. ביום בו טיפל הרופא בנערה הוא טרח להתקשר לבית הוריה מספר פעמים. בשיחה שניהל עם אם הנערה אמר לה כי ניפק לה מרשם של תרופת מוקסיפן אך הוא רוצה להחליפה בשל מחסור בבית המרקחת. הפרקליטות זיהתה בשיחה הזו חיזוק לגרסת הנערה ורמז לכך שהרופא מגשש ובודק אם הנערה סיפרה משהו לאמה. צבן האמין לרופא כיוון שנמצא כי התרופה המדוברת אכן לא היתה בבית המרקחת באותה עת. 

בסוף הכרעת הדין המשונה הזאת מגיע טיעון המחץ של השופט צבן שבינו לבין הבנת המין האנושי אין דבר. "בנוסף, עולות מספר שאלות, שיש בהן כדי לחזק את הספק", קובע צבן, "על אף שהדבר הינו אפשרי מבחינה תיאורטית ומעשית, קשה להניח כי הנאשם, שהינו איש משפחה ורופא מכובד בקהילתו, ייקח על עצמו סיכון כה גדול מבחינת חייו המקצועיים והאישיים בדמות נגיעות מיניות אסורות בילדה בת 13, המשולבות בשיחה בעלת אופי מיני, וזאת במהלך בדיקה ממושכת המתנהלת בשעות היום במרפאה ציבורית הומה אדם".

על פי ההבנה של צבן, הפשע והאדם הן גלקסיות נפרדות שהרי כולנו בנויים על היגיון בריא ושולט ולא על מאבק נואש ומתיש בין יצרים למצפון. עם השאלה המרכזית מכולן: מדוע נערה אינטליגנטית והגונה בעלת אמינות גבוהה תספר סיפור מפחיד שלא יתקבל בסופו של יום על ידי בית המשפט, צבן מתקשה להשיב.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ