שופטי אולמרט: "קבלת סכומים גדולים במזומן ללא תיעוד אינה הפרת אמונים?"

יום הדיונים השני בערעור על זיכוי רה"מ לשעבר הסתיים בביקורת מצד השופט הנדל, לאחר שאולמרט טען כי הכסף שקיבל מטלנסקי שימש לצרכים פוליטיים

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הרכב מורחב של חמשת שופטי בית המשפט העליון, בראשות הנשיא אשר גרוניס דן הבוקר (חמישי) בערעור שהגישה המדינה על זיכוי ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט בפרשות “ראשונטורס” ו”מעטפות הכסף”, על הרשעתו בפרשת “מרכז ההשקעות”, וכן על זיכוי מנהלת לשכתו לשעבר שולה זקן בפרשת “ראשונטורס". היום התקיים יום הדיונים השני והאחרון בערעור, במהלכו הגיבה המדינה לטענות ההגנה שהושמעו בדיון הקודם. 

נציגת המדינה, נעמי גרנות, הזכירה בדיון כי גרסתו של אולמרט השתנתה מאז נחשפה הפרשה. לדבריה, טענת ההגנה לפיה הכסף שקיבל אולמרט מטלנסקי שימש לצרכים פוליטיים, "לא נותנת מענה לשתיקות הסלקטיביות שלו, לכך שבמשך שלוש חקירות ארוכות, אולמרט לא אמר מה הייעוד של הכסף, ורק בחקירתו הרביעית, כפי שקבע בית המשפט, הוא אמר לראשונה שמבחינתו הכל היה לצרכים פוליטיים". גרנות אמרה שגרסתו של אולמרט היא "גרסה כבושה שבכבושות" והוסיפה כי "היא נטענת אחרי שנים בהן טען שמעולם לא קיבל את הכסף הזה".בדיון הקודם שהתקיים שלשום, נשאל סנגורו של ראש הממשלה לשעבר, עו"ד נבות תל צור, מדוע הוחזק במזומן הכסף שעבר. תל צור ענה כי התורמים ביקשו לשמור אנונימיות והעבירו כסף מזומן, וכי "מה שניתן במזומן, נשאר במזומן". לדברי נציגת המדינה, תשובה זו לא נשמעה קודם לכן בבית המשפט המחוזי והנאמר בפסק הדין אף סותר אותה.

בפסק הדין נכתב ש"אולמרט לא נתן הסבר מדוע הכספים הוחזקו בצורה זו בלא רישום גלוי ומסודר (למעט רישום שנעשה על ידי שולה זקן ושטיבו לא הוחוור), כאילו כספי תרומות הם הפקר". גרנות הציגה סתירה מדבריו של אולמרט לגבי שמירת הכספים במזומן, שכן בבית המשפט העיד כי סבר שמסר פתח חשבון בנק והזכירה את קביעת בית המשפט כי אולמרט "לא חפץ בחשיפת קיומה של קופת המזומנים". גרנות הוסיפה כי כשמסר ניהל את הכספים במערכות בחירות של אולמרט, הוא פתח עבורם חשבונות בנק ייעודיים.

אולמרט בבית המשפט העליון, היוםצילום: פלאש 90

גרנות ציטטה בדיון היום את התורמים שהעידו בבית המשפט מטעם ההגנה. אחד מהם העיד כי "נענה לבקשותיו של אולמרט", כלומר, לפי גרנות, התורם הסכים לתת כסף במזומן ולא העביר כסף מזומן ביוזמתו שלו. תורם אחר סיפר בעדותו כי באחד הימים שוחח עם אולמרט בלשכתו בעיריית ירושלים, ובאותו יום קיבל התורם סכום של 85-90 אלף דולר במזומן. בעת הפגישה החליט לתרום את הכסף לקידום הקריירה של אולמרט. טענת גרנות היא שתרומה זו במזומן הייתה ספונטנית ולא בהכרח דרישה של התורמים.

השופטים ביקשו מהמדינה לחדד את שאלת מהות הכספים - האם נועדו לצרכים פרטיים או לשימושים פוליטיים. המחוזי קבע כי המדינה, שעליה מוטל נטל ההוכחה במשפט פלילי, לא הצליחה להוכיח שמדובר בכספים פרטיים ועל כן לא ניתן לשלול שמדובר בכספים פוליטיים. נשיא בין המשפט העליון, השופט אשר גרוניס, אמר בדיון כי "יש כנראה הוכחה ש-23 אלף דולר שקיבל שימשו לצרכים פוליטיים" וביקש את התייחסות המדינה. בדבריו התכוון לכך שבמחשבה של שולה זקן נמצא פתק על כנס בארגונו של אברהם הירשזון שהכסף שימש עבורו. היומן של זקן לא שימש כראיה קבילה בבית המשפט המחוזי והמדינה טענה כי הירשזון לא הובא לעדות.

גרנות טענה כי "עצם קבלת הכספים מבחינתנו היא זו שעולה לידי עבירה מרמה והפרת אמונים". היא הוסיפה ש"כאשר מדובר בהתנהלות חשאית רק הוכחה ברורה וניצחת, ואין הוכחה כזאת, לכך שכל שקל ושקל וכל דולר ודולר הוצא באמת לצרכים פוליטיים, הייתה מביאה לכך שלא היינו מגישים כתב אישום". גרנות פסלה את הטיעון לפיו אולמרט לא חשב שהוא צריך לדווח על הכספים.

השופט הנדל ביקש לקבל את תגובת ההגנה לשאלה האם קבלת סכומים גדולים במזומן וניהולם ללא תיעוד, במנותק מהשאלה למה שימש הכסף, אינה מעידה על הפרת אמונים? סנגורו של אולמרט, נבות תל צור, הודה ש"ההתנהלות אכן אינה אסתטית. אבל השאלה היא האם נחצה הרף הפלילי, האם נעברה עבירה. לא קל להגיד לחוקרי משטרה בכירים, 'החזקתי עשרות אלפי דולרים במזומן בלי דיווח'. זה לא מתקבל טוב אבל זה לא פלילי".

הנשיא גרוניס הקציב למדינה חמש דקות בלבד להתייחס לפרשת ראשונטורס וביקש מנציגיה להתמודד עם קביעת בית המשפט המחוזי שלא הוכחה שיטה למימון היתר של נסיעותיו של אולמרט. בתגובה טען נציג המדינה כי בית המשפט כן קבע שהייתה "דרך פעולה", אולם לא השתמש במונח "שיטה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ