יניר יגנה

כחודש ועשרה ימים לאחר שנעלם, נעצר בשבוע שעבר עלי אמטיראת, אביהן של הילדות אוסנאד דנדיס, בת שנתיים, ורימאס דנדיס, בת שלוש וחצי, שנרצחו בכפר הבדואי אל פורעה, כך הותר לפרסום היום (ראשון). את המעצר ביצעו בלשי ימ"ר נגב. האב נתפס במערות סמוך לים המלח, שם ככל הנראה הסתתר מאז הרצח. במשטרה מעריכים כי המניע לרצח הילדות הוא הקרב על חזקתן. האב מכחיש את החשדות נגדו וטוען שהרצח לא בוצע על ידו אלא על ידי גורמים המסוכסכים עם אם בנותיו.

ביום שלישי שעבר בשעות הבוקר המוקדמות הצליחו שוטרי מחוז דרום לעצור את האב, לאחר שהגיע אליהם מידע מודיעיני לפיו האב מסתתר במערות סמוך לים המלח. כפי הנראה, לאחר הרצח ירד האב אל אזור ירידות ים המלח ושהה במספר מקומות בסביבה כמו נחל יהודה. המצוד אחריו נמשך כבר למעלה מחודש בהשתתפות אנשי שב"כ וכוחות מיוחדים. במשטרה חושדים כי שלושה בני משפחה של אמטיראת ידעו היכן הוא מסתתר וסיפקו לו מזון ושתיה. בין היתר, קיימה המשטרה מעקב אחריהם.

על פי החשד, בעבר חטף האב את הילדות, הבנות המשותפות לו ולגרושתו אביר, כמה פעמים אחרי שהתגרשו. אשתו הנוכחית סייעה לגרושתו לראות את ילדיה כמה פעמים בערד ובסמוך לה, ללא ידיעתו של האב. לאחר שנודע לו על המפגשים, הוא לקח מאשתו ומילדיה את הטלפונים הניידים שלהם ואף היכה אותם. בהמשך חזרו הבנות לאביר, אז חטף האב את ילדיה של אשתו הנוכחית, במטרה להפעיל לחץ על אביר כדי שתחזיר לו את הבנות. 

האב החשוד ברצח בנותיו, היום בבאר שבעצילום: אליהו הרשקוביץ

לפני כשבועיים עצרה המשטרה את אחד מתושבי לוד בחשד לרצח, אך לאחר זמן קצר הוא שוחרר והחיפושים אחר האב נמשכו. המשטרה אף בדקה חשד שהאב נמלט אל שטחי הרשות הפלסטינית, אך האפשרות הופרכה אחרי כמה ימים בעקבות מידע מודיעיני שהגיע אל חוקרי הימ"ר. בעקבות רצח האחיות החליט מפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו להדיח שלושה קצינים בכירים מתחנת ערד, לאחר שהתברר כי אם הבנות הגישה יום קודם לרצח תלונה בתחנת המשטרה, שטופלה ברשלנות.

מפקד מחוז דרום ניצב יורם הלוי הסביר כי המשטרה התמודדה עם חשוד שפעל בזהירות והסתתר במערות ובנקיקים: "נוהל מצוד מורט עצבים סביב השעון אחר מי שחשוד ברצח בנותיו, רצח מזעזע ולא אנושי שזעזע מדינה שלמה. מדובר במצוד לא שיגרתי, מורכב וסבוך, של חשוד מסוכן ביותר שנקט בכל אמצעי הזהירות. חקירת הרצח והמצוד אחר החשוד ברצח הוגדרו על ידי כמשימה הראשונה בסדר העדיפויות של המחוז לטיפול. מעצרו של החשוד אינו סוף פסוק ולא מהווה סגירת מעגל, אין זה הזמן לצאת בהצהרות והבטחות ומוקדם מדי לשמוח. מרגע המעצר עלינו לעבוד בשקט וביסודיות רבה ולנהוג בצניעות מקצועית. אנו עסוקים במאמצים אדירים לאסוף את מיטב ומירב הראיות על מנת שתהיה תשתית ראויה ומוצקה לפרקליטות מחוז דרום להגשת כתב אישום. כולי תקווה כי נוכל במהרה להעביר את חומר הראיות שנאסוף לידי הפרקליטות לצורך הגשת כתב אישום", אמר מפקד המחוז.

בשיחה שקיים החשוד עם פרקליטו, עו"ד תומר אוריינוב מהסנגוריה הציבורית, הוא הכחיש את המיוחס לו. "הוא כופר בהאשמות נגדו. לדבריו, מבצע הרצח היה מישהו שמסוכסך עם אישתו מהרשות הפלסטינית, אשר לדבריו ריצתה מאסר ברשות הפלסטינית בחשד לגנבה של כבשים ורכבים. לדברי החשוד, הוא כלל לא נמלט אלא יצא אל אזור ים המלח כדי להתבודד ב-40 ימי האבל שלו", אמר סניגורו.

עביר דנדיס, אימן של שתי הבנות, יודעת מזה כמה ימים על מעצרו של האב, לאחר שקיבלה דיווח מהמשטרה. בשיחה עם הארץ אמרה היום דנדיס כי שום דבר לא יחזיר את בנותיה, אבל יש סוג של נחמה במעצר :"אני יודעת שהבנות שלי נחות עכשיו בקברן. כשהודיעו לי על המעצר הרגשתי סוג של הקלה, אני חייבת להודות בו למי שפעל למעצר ולא הרפה. עכשיו אני מקווה שלא ימצאו סיבה להקל איתו, המפלצת הזו תכננה הכל. אני מקווה שבית המשפט לא יגלה שום רחמים כלפיו ויגזור עליו העונש הכבד ביותר".

הבנות שנרצחו, רימאס ואוסנאד דנדיס

דנדיס ציינה כי בכוונתה ללוות את המשפט ולהתעמת עם האב :"אני אגיע לישיבות, אסתכל לו בעיניים ואשאל איך רצחת את הבנות שלך, את שתי הנשמות הקטנות שלא עשו כלום חוץ משהן רצו לחיות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ