העונש על ביצוע לינץ' בנער ערבי: עד 8 חודשי מאסר

בית המשפט המחוזי י-ם גזר עונשים של פחות משנת מאסר על 3 קטינים שפצעו אנושות את ג’מאל ג’ולאני: "החליטו שהוא אינו אדם אלא חפץ”

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

בית המשפט המחוזי בירושלים גזר היום (שני) עונשי מאסר של בין חודש לשמונה חודשי מאסר על שלושה קטינים יהודים שהורשעו בתקיפת ערבים ממניעים גזעניים במרכז העיר ירושלים בקיץ שעבר. "כאשר הפעילות העבריינית היא המונית, משלהבת ולכאורה סוחפת, היא הופכת מסוכנת ואלימה לפרט ולחברה", קבע יעקב צבן, סגן נשיא בית המשפט.

שלושת הקטינים, יחד עם ארבעה נוספים, הואשמו בסדרת תקיפות של ערבים שהתרחשו במרכז העיר בשעות הערב של ה-16 באוגוסט אשתקד. השבעה הודו בהסדרי טיעון עליהם חתמו בחלק מהאישומים נגדם. לפי הודאתם, במהלך האירועים, הם תקפו וגירשו ערבים מכיכר החתולות שבמרכז העיר, סמוך לגן העצמאות, לאחר מכן חיפשו באזור ערבים במטרה להכות אותם; שיאם של האירועים היה כשאיתרו קבוצה של ארבעה ערבים, בהם ג'מאל ג'ולאני, אז בן 17, תושב מזרח העיר. ההמון הסתער על הארבעה רק משום שנקלע למרכז העיר, במה שהשופט כינה "לינץ' ממניע גזעני".

הנאשם הראשון, שהיה בן 16.5 בעת התקיפה, בעט בבטנו של ג'ולאני, שהותקף באופן החמור ביותר גם אחרי שהוא נפל ארצה, ציין השופט. ג'ולאני איבד הכרה, נשימה ודופק, נזקק להחייאה ופונה במצב קריטי באמבולנס. בבית חולים הוא אובחן כסובל מחבלות בריאות ובצקת, והוא אושפז למשך שבוע. במהלך המשפט התברר כי ג'ולאני לא שב עדיין לאיתנו והוא נמצא במעקב נוירולוגי ופסיכולוגי.

ג'מאל ג'ולאני בבית החולים אחרי התקיפהצילום: מיכל פתאל

צבן מתאר את מסעה של החבורה שרדפה אחרי ג'ולאני וחבריו מכיכר החתולות אל כיכר ציון, מרחק כמה מאות מטרים, "שם החליטו המתפרעים כי אותו ג'ולאני אינו אדם אלא חפץ שניתן לעשות בו כרצונם". השופט הבחין בגזר הדין בין השתתפות הנאשמים במעגל הראשון של התוקפים ובין "המעטפת" ההמונית שהסתפחה אליהם.

בגזר הדין התייחס השופט לתסקירים של שירות המבחן וגילה התחשבות ברקע המשפחתי ובניסיונות השיקום של הנאשמים. הוא הטיל שמונה חודשי מאסר על הנאשם הראשון, עליו כתב כי "ביחד עם עשרות נערים, הלך לחפש צעירים ערבים על-מנת להכותם. בדרך צעקו צעקות גזעניות וכאשר הקבוצה התעצמה לידי 50 נערים, הבחינו בערבים, הקיפו אותם, וכאשר החלו להכות בג'ולני לא הותירו לו סיכוי. הנאשם רדף, השיג ובעט בג'ולני, וגם כאשר זה כרע ונפל המשיך לבעוט בבטנו מספר פעמים, כפי שעשו גם אחרים". הוא הורשע בחבלה בנסיבות מחמירות ובסיוע לתקיפה בנסיבות מחמירות מתוך מניע גזעני.

הנאשם השני הורשע בהסתה לאלימות ובאיסור פרסום הסתה לגזענות. אף הוא השתתף באירוע בו תרו הצעירים היהודים ערבים במטרה לתקוף אותם, ועליו נגזרו שלושה חודשי מאסר. נאשם שלישי שהשתתף רק במה שכינה השופט "המעטפת", הורשע בסיוע לתקיפה בנסיבות מחמירות מתוך מניע גזעני. הוא קיבל 30 ימי מאסר בפועל ועוד 60 יום על תנאי.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ