גוף הפיקוח על הפרקליטות יכלול גם ביקורת על המשטרה

שרת המשפטים והיועמ”ש הודיעו כי הגיעו להסכמות באשר לאופיו של הגוף שיפקח על כל גופי התביעה בישראל. בראשו צפוי לעמוד שופט בדימוס

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל

שרת המשפטים, ציפי לבני, והיועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, הודיעו היום (שני) לוועדה לביקורת המדינה בכנסת על ההסכמות אליהן הגיעו במסגרת הקמת גוף הביקורת החדש על הפרקליטות. במסגרת ההסכמות בין השניים הוחלט כי גוף הביקורת החדש יחול על כלל גופי התביעה ובאי כוח היועמ”ש. בין הגופים יחידת התביעות המשטרתית שעד כה התנגדה למהלך, תובעים עירוניים ברשויות המקומיות, וכן תובעים במשרדי הממשלה השונים המייצגים את המדינה, כגון המשרד להגנת הסביבה ומשרד התמ"ת. שינוי מרכזי נוסף הוא שגוף הביקורת יוכל לקבל פניות ותלונות מהציבור באופן בלתי אמצעי.

עוד נקבע כי הבדיקות יבוצעו לאחר סיום ההליכים המשפטיים, אלא אם יתקיימו נסיבות מיוחדות שיצדיקו סטייה מכלל זה. על אף ששרת המשפטים אמרה שהבסיס הרעיוני להפעלת גוף הביקורת זהה לעקרונות הפעולה של נציבות תלונות הציבור על שופטים, פעילות גוף הפיקוח לא תעוגן בחקיקה, אלא תתבסס על החלטת ממשלה. מה שנותר משותף למודל נציבות תלונות השופטים הוא שגוף הביקורת יהיה עצמאי ולא יעסוק בביקורת על שיקול הדעת של הפרקליטות והתובעים, אלא בהתנהלות, והמפקח ידווח על החלטותיו לשרת המשפטים וליועץ המשפטי לממשלה, כפי שנציב תלונות השופטים מדווח לנשיא בית המשפט העליון ולשרת המשפטים.

וינשטיין אמר בדיון היום ש”הגוף שיקום אל לא לפגוע בעבודתו המקצועית של הפרקליט. אל לו לפגוע בשיקול דעתו ובהפעלתו ללא מורא וללא חשש. טמון אינטרס ציבורי רב חשיבות כיוון שיש לנו חשיבות לקיומה של פרקליטות עצמאית, ללא מורא, אוכפת את החוק מתוך שוויון שאין בעיניה דל ואין בעיניה רם וכולם שווים כלפיה”.

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטייןצילום: ניר קידר

בראש גוף הביקורת על הפרקליטות יעמוד משפטן בכיר, ככל הנראה שופט מחוזי בדימוס שכשיר היה לכהן כשופט עליון. ועדת האיתור לבחירת מי שיעמוד בראש גוף הביקורת כבר נקבעה, אולם פעילותה הוקפאה בשל הבחירות לכנסת. על פי החלטת הממשלה, יושב ראש ועדת האיתור הוא היועץ המשפטי לממשלה ויחד איתו חברים בה מנכ"ל משרד המשפטים גיא רוטקופף, נציב שירות המדינה משה דיין, נציג אקדמיה ונציג ציבור.

השינויים שהוצגו היום מרחיבים את סמכויות גוף הביקורת שעליו החליט היועמ”ש כבר באפריל 2012. תחילה הוחלט שבשלב הראשון המפקח לא יקבל תלונות על מערכת התביעה מהציבור אלא יתמקד בבדיקת תופעות מערכתיות כמו ניהול תקין, יישום נהלים אחיד, שקיפות תהליכי העבודה, יעילות ואתיקה מקצועית. החלטה זו זכתה לביקורת רבה, בעיקר מצד חברי כנסת. המודל הראשוני של וינשטיין דיבר על גוף ביקורת ייעודי במשרד, שיהיה כפוף ליועץ עצמו ולא גוף עצמאי נפרד שידווח ליועץ. עמדת פרקליט המדינה, משה לדור, לפיה גוף הביקורת צריך לקום כמחלקה נפרדת במשרד מבקר המדינה לא התקבלה.

לדור הדגיש בדבריו בדיון בכנסת, כי בניגוד לפרסומים כאילו הוא מתנגד להקמת גוף הביקורת, "אמון הציבור הוא הנכס החשוב ביותר בעבור רשויות התביעה והפרקליטות, והוא שמאפשר את פעולתן התקינה". לדור היה בין אלה שסברו שיש להרחיב את גוף הביקורת גם על פעילות יחידת התביעות במשטרה שבמבנה פעילותה יש פחות מערכות סינון ובקרה. לדור הוסיף כי הוא תמך ותומך בהקמת גוף הביקורת, והוא מסכים לפתוח את הגוף לפניות מן הציבור. כן הוסיף כי גוף הביקורת צריך לעסוק בהתנהלות, להבדיל משיקול דעת.

במהלך הדיון מתחו חברי כנסת ביקורת על כך שהיועץ המשפטי לממשלה הוא זה שימנה את המבקר עליו ועל כך שהסמכויות הגוף המתהווה לא יעוגנו בחקיקה. ח"כ אורית סטרוק הגיבה למהלך ואמרה כי "הקמת הגוף על ידי משרד המשפטים הוא מהלך חשוב ומבורך. עם זאת, אסור להתעלם מליבת הויכוח הציבורי שבעטיו נדרש הגוף המבקר: השאלה אם אנו חיים בדמוקרטיה או בפקידוקרטיה, והאם שיקול הדעת של פרקליטים בכירים עומד מעל שיקול הדעת של נבחרי הציבור". 

"לכן חובה לעגן את המהלך בחקיקה, כדי לאפשר לשיקול הדעת של נבחרי הציבור לעצב את הגוף המבקר ואת כללי הביקורת, באופן שיחולו גם על שיקול הדעת של הפרקליטות ושל היועץ המשפטי לממשלה. רק כך נקים גוף שישרת את האינטרס הציבורי ויבטיח את אמון הציבור במערכת", הוסיפה סטרוק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ