נפתח שלב הסיכומים במשפט ליברמן - משפט ופלילים - הארץ

נפתח שלב הסיכומים במשפט ליברמן

הפרקליטות צפויה להציג את הסתירות שהועלו במהלך המשפט בין העדויות במשטרה לבין אלה שניתנו בבית המשפט. עדכונים שוטפים באתר “הארץ”

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
רויטל חובל
רויטל חובל

בבית משפט השלום בירושלים נפתח הבוקר (שלישי) שלב הסיכומים במשפטו של שר החוץ לשעבר, אביגדור ליברמן. הפרקליטות צפויה להציג היום את סיכומיה וב-25 ביולי תציג ההגנה את דבריה בפני בית המשפט, לקראת הכרעת הדין בפרשה.

ליברמן מואשם שפעל לקידומו של השגריר זאב בן אריה הן לתפקיד יועצו של שר החוץ במטה המדיני, והן לתפקיד השגריר בלטביה, זאת על אף שידע כי השגריר ביצע לכאורה עבירה פלילית כאשר גילה לליברמן על חיקור דין סודי שהועבר לרשויות בבלרוס והגיע לידיו במסגרת תפקידו כשגריר ופעל בניגוד עניינים. ליברמן אמנם אינו מואשם בכך שלא גילה על כך לרשויות החוק בישראל, אלא בכך שעל אף כל מה שידע על השגריר הוא פעל לקידומו. כך שאם בן אריה לא היה ממונה בסופו של דבר לתפקידים, ליברמן לא היה מואשם בדבר.

הפרקליטות תציג היום את הסתירות שהועלו במהלך המשפט בין החקירות במשטרה לבין העדויות שניתנו בבית המשפט. בחקירתו במשטרה סיפר בן אריה כי בחדר במלון הוא סיפר לליברמן ברוסית על הבקשה לחיקור דין. בן אריה נתן לליברמן פתק צהוב ועליו רשם פרטים מרכזיים מהבקשה, אולם ההגנה טוענת כי ליברמן לא ידע שמדובר במידע סודי שהועבר אליו במסגרת תפקידו כשגריר, אלא חשב שקיבל שבן אריה קיבל אותו בזכות קשריו עם השלטונות בבלרוס, ועל כן לא מדובר בעבירה פלילית.ליברמן אף מכחיש שהתקיימה ביניהם שיחה בעל פה אודות הבקשה לחיקור דין וטוען כי לאחר שקיבל את הפתק השליך אותו לאסלה, מבלי שהתלוותה לאירוע שיחה בין השניים. בן אריה חזר בו מעדותו במשטרה לפיה התקיימה ביניהם שיחה וכן מדברים נוספים, והפרקליטות ביקשה להכריז עליו עד עוין. הפרקליטות תטען בהקשר זה כי כפי שבן אריה אמר במשטרה, ליברמן הבין ממנו כי מדובר בבקשה לחיקור דין שהועברה דרך השגרירות ותבקש בסיכומים להעדיף את עדותו של בן אריה במשטרה על פני עדותו בבית המשפט. בין היתר נוכח דבריו לפיהם הוא מעריץ את ליברמן ומאמין שמנסים להפליל אותו, וזו הסיבה שהביאה אותו לגלות לליברמן על חיקור הדין.

ליברמן אמנם טען כי האירוע במלון שבו הועבר אליו הפתק היה "שטויות", אך מנגד תטען הפרקליטות כי בעדותו במשטרה הודה ליברמן כי חש מוטרד אחרי הפגישה עם בן אריה ואמר לפאינה קירשנבאום מיד אחרי הפגישה עם בן אריה ש"האידיוט הזה יסבך את כולנו". בנוסף, הפרקליטות תדגיש את דבריו של ליברמן שהודה בבית המשפט שאם היה מספר לוועדת המינויים על הפתק, הם לא היו ממנים את בן אריה "ויתרה מכך". הוא גם אמר שהדבר היה "קובר את בן אריה".

ליברמן בבית המשפט בירושלים, היוםצילום: אוהד צויגנברג

לגבי סגנו של ליברמן, דני אילון, תטען הפרקליטות כי אילון לא חזר בו מדבריו בראיון לגאולה אבן בערוץ 1 באשר למעורבותו של ליברמן ובקשתו מאילון לפעול למינוי בן אריה בוועדת המינויים במשרד החוץ. אילון השיב שלא זכור לו הדבר, ניסה להתחמק ולא הכחיש את הדברים ולכן לא מדובר בשינוי גרסה. בנוסף תטען הפרקליטות שנגד ליברמן הוגש כתב אישום עוד בטרם אילון מסר את עדותו במשטרה וזו רק החמירה את מעורבותו של ליברמן במינוי בן אריה, בכך שלא רק שהביא את המינוי בפני הממשלה. אלא שלטענת אילון, ליברמן עצמו ביקש ממנו לפעול למינויו של בן אריה.

לגבי גרסתו של אילון כי שמע ממנכ"ל משרד החוץ וחבר ועדת המינויים (וכיום השגריר בצרפת), יוסי גל, שליברמן דיבר עמו על מינוי בן אריה, חרף הכחשתו של גל עצמו בבית המשפט, תטען הפרקליטות כי לאילון לא היה אינטרס לשקר וכי עדותו של גל עשויה להיות מושפעת מכך שליברמן צפוי לחזור לתפקידו במשרד החוץ.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ