השופט לשעבר דן כהן חתם על הסדר טיעון: יישלח ל-6 שנות מאסר

טרם הסגרתו, ניהלו עורכי דינו מו"מ להסדר טיעון שכלל 4 שנות מאסר בלבד. פרשת השוחד מעזרא הראל תימחק. הוא לא התחייב למסור מידע על מעורבים נוספים

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל

פרקליטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה) הגיעה היום (שלישי) להסדר טיעון עם השופט לשעבר דן כהן, על בסיסו יודה הנאשם בכתב אישום מתוקן המייחס לו עבירת שוחד, עבירת מרמה והפרת אמונים ושיבוש מהלכי משפט. על פי הסדר הטיעון, כהן יישלח למאסר של שש שנים, ממנו תנוכה חצי שנה – שלושה חודשים בהם ישב מאחורי סורג ובריח בפרו ועוד שלושה חודשים בכלא הישראלי מאז שהוסגר. התקופה בה שהה במעצר בית בפרו, כשנה וחצי, לא תנוכה מעונשו. הפרקליטות תחלט ארבעה מיליון שקלים וכהן ישלם קנס בסך שישה מיליון שקלים. כמו כן תבקש הפרקליטות להטיל על כהן מאסר על תנאי לתקופה שתיקבע בהתאם לשיקול דעת בית המשפט. הסדר הטיעון לא כולל התחייבות של כהן למסור מידע על מעורבים אחרים בפרשה, כפי שהפרקליטות קיוותה.

בטרם הסגרתו מפרו במארס האחרון ניהלה פרקליטות המדינה משא ומתן מתקדם עם עורכי דינו של כהן שעיקריו: שובו של המבוקש הנמלט לישראל, הודאה שלו בקבלת שוחד של מיליוני שקלים וריצוי של עד ארבע שנות מאסר מאחורי סורג ובריח. בחודש וחצי האחרונים חזרו הצדדים לנהל מגעים. בין הצדדים התנהל הליך גישור בפני השופט דוד רוזן, כאשר הפרקליטות הקשיחה את עמדתה ודרשה שהעונש לא יפחת משש שנות מאסר. כהן התעקש ובאחרונה הפערים בין הצדדים עמדו על שישה חודשים בלבד. רק היום נתן כהן את הסכמתו להסדר הטיעון שכולל שש שנות מאסר. 

ביום חמישי יוגש כתב האישום המתוקן שבו יודה כהן בקבלת שוחד בסך מיליון אירו (כגובה החילוט) בפרשת סימנס, כאשר אישום השוחד בפרשת רוגוזין יימחק מכתב האישום המתוקן. הוא יודה במרמה והפרת אמונים בגין פרשת רוגוזין, על כך שלא דיווח לדירקטוריון על הקשרים שיש לו עם בעלי תעשיות רוגוזין, עזרא הראל, וכן יודה בשיבוש מהלכי חקירה על בריחתו מישראל.

דן כהן בבית המשפט המחוזי בתל אביב לאחר הסגרתו במארס האחרוןצילום: דניאל בר און

לאחר שהוסגר לישראל במארס האחרון, מעצרו של כהן הוארך עד תום ההליכים על ידי בית המשפט המחוזי בתל אביב. ערעור שהגיש כהן בעניין נדחה. השופט חאלד כבוב שנבחר לדון בתיק קבע את ההוכחות בתיק לספטמבר. הצדדים עדכנו היום את השופט כבוב בדבר הסדר הטיעון.

כתב האישום שהוגש נגד כהן בינואר 2009 מייחס לו קידום זכייה של סימנס במכרז של חברת החשמל לרכישת שלוש טורבינות בעלות של 370 מיליון דולר. על פי כתב אישום, כהן שלשל לכיסו כמיליון אירו בתמורה לסיוע שהגיש לסימנס בזכייה במכרז, בו התמודדה נגד חברת ג’נרל אלקטריק.

פרשה אחרת המוזכרת בכתב האישום מייחסת לו גם קבלת שוחד מאיש העסקים עזרא הראל. על פי כתב האישום, בשנת 1996 פעל כהן בשבתו כיו”ר ועדת הנכסים של חברת החשמל לרכישת קרקע באשדוד של חברת רוגוזין, שנשלטה על ידי הראל. הוא דיבר בלהט בישיבות הדירקטוריון של החברה על כך שאם הקרקע לא תירכש, ישראל עלולה למצוא את עצמה ללא הספקת חשמל סדירה. עלות העסקה למשלם המסים עמדה על כ-62.5 מיליון דולר. על פי כתב האישום שהוגש נגדו, כהן קיבל עבור קידום רכישת הקרקע שוחד בשווי מיליוני דולרים. עד היום, 16 שנה אחרי שהקרקע נרכשה במחיר מופקע בכספי ציבור, אין היא משמשת לייעודה המקורי - הקמת תחנת כוח. כתב האישום המקורי ייחס לכהן גם קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ורישום כוזב במסמכי תאגיד - שיימחקו מכתב האישום המתוקן.

כהן, כיום בן 71, נמלט ללימה באוגוסט 2005, שם התגורר עד שהוסגר לישראל במארס האחרון. הוא בחר להימלט דווקא לפרו מכיוון שלישראל לא היה באותה תקופה הסכם הסגרה עם פרו, אולם לאורך השנים השקיעה ישראל מאמצים רבים בניסיונות להסגיר את השופט לשעבר, שלבסוף צלחו לפני כארבעה חודשים.

סניגורו של כהן, עו"ד איתן מעוז מסר כי "הסדר הטיעון הושג בעקבות משא ומתן ממושך מאוד עם פרקליטות המדינה בדרגים הבכירים ביותר ולאחר הליך גישור אצל השופט דוד רוזן. ההסדר מבטא תיקון משמעותי להאשמות שהופיעו בכתב האישום הנרחב שהגישה הפרקליטות לפני מספר חודשים. נוכל להתייחס למגעים שהתקיימו ולשיקולים שהובילו להשגת ההסדר לאחר שנציגו בפני השופט כבוב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ