עתירה: להפסיק כהונת ראש עיריית רמת השרון בעקבות כתב האישום נגדו

ראש העיר, יצחק רוכברגר, נאשם המרמה והפרת אמונים ורישום כוזב במסמכי תאגיד. ביום ראשון ידון בג”ץ בעתירה דומה, נגד ראש עיריית רמת גן צבי בר

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

תנועת אומ"ץ, לירן זילברמן המועמד לראשות העיר רמת השרון וחבר תנועתו צביקה צמח עתרו היום (שלישי) לבג"ץ כדי שיורה לראש עיריית רמת השרון, יצחק רוכברגר, להתפטר מתפקידו - או לחילופין יחייב את מועצת העירייה לכנס ישיבה מיוחדת ולהדיחו.

עתירה דומה שהוגשה בעניינו של צבי בר צפויה להידון ביום ראשון בפני הרכב של שבעה שופטים בראשות נשיא בית המשפט העליון ועשויה להכריע בשאלה האם בדומה לשרים, גם ראשי ערים שהוגש נגד כתב אישום בעבירות חמורות, ייאלצו להתפטר מתפקידם. בר ורוכברגר הודיעו כי הם מתכוונים להתמודד בבחירות לרשויות המקומיות שיתקיימו באוקטובר הקרוב.

נגד רוכברגר הוגש במאי האחרון כתב אישום המייחס לו עבירות של מרמה והפרת אמונים ורישום כוזב במסמכי תאגיד, בגין חשבוניות פיקטיביות שהגיש לקרן השתלמות עובדי הרשויות המקומיות שעמד בראשה, שהעניקה לו 118 אלף שקל. העותרים מציינים כי "מעלליו של רוכברגר טבולים בהרבה מאד מעשי מירמה וזיוף, תוך קבלת כספים שלא כדין".

במסגרת העתירה שהוגשה על ידי עו"ד חיים משגב, מבקשים העותרים מבג"ץ להורות לרוכברגר לנמק מדוע לא יתפטר ביוזמתו מתפקידו כראש עיריית רמת השרון וכן להורות למועצת העיר לנמק מדוע לא תכנס ישיבה מיוחדת שבה תחליט להדיח את רוכברגר מתפקידו כראש העירייה. בעתירה נטען כי פניות לרוכברגר לכנס את מליאת מועצת העיר לא נענו ומועצת העיר לא התכנסה מאז הגשת כתב האישום.

רוכברגר, בפברואר השנהצילום: עופר וקנין

"התנהגותו של ראש העיר אינה הולמת את מעמדו כראש רשות מקומית", נכתב בעתירה, “חזקת החפות אינה יכולה להילקח בחשבון בשעה שאיש מרכזי במערכת השלטון עומד לדין. זכות זאת, עומדת לנאשם העומד לדין, בטרם ייגזר דינו, אולם אין היא יכולה לעמוד למכשול בפני הדרישה להפסקת כהונתו של מי שמשמש נדבך מרכזי במערכת שלטונית”.

העותרים נשענים על עמדתו של היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין שהוגשה במסגרת העתירה לבג"ץ בעניינו של צבי בר, לפיה החלטת מועצת העיר שלא להעביר את בר מתפקידו אינה סבירה באופן קיצוני. לאחר שמועצת העיר החליטה שלא להעביר את בר מתפקידו, והתקבלה עמדת היועץ המשפטי לממשלה, הוציא לאחרונה בג”ץ צו על תנאי המורה לבר ולמועצת העיר לנמק מדוע לא יתפטרו מתפקידם. העותרים נגד רוכברגר נשענים על החלטה זו וטוענים כי בית המשפט כבר הביע את עמדתו באשר לדרך שבה על רשות מקומית לפעול בנסיבות דומות.

רוכברגר עשוי לטעון כי כתב האישום נגדו קל יותר מזה הוגש נגד צבי בר, שכן הוא אינו עוסק בעבירות שוחד וקבלת דבר מרמה, והאישומים נגדו לא מתייחסים לתפקידו כראש עיר - ועל כן עניינו שונה. ביום ראשון, כאמור, צפוי להיערך דיון בעתירה.

בשנות ה-90 קבע בית המשפט, במה שנודע כהלכת דרעי ופנחסי, כי שרים וסגני שרים שהוגש נגדם כתב אישום בעבירות חמורות ייאלצו להתפטר מתפקידם או שראש הממשלה יפטר אותם. עם הזמן השתרש הנוהג לפיו שר שמוגש נגדו כתב אישום מתפטר, במנותק מהשאלה האם העבירות שבהן הוא מואשם הן חמורות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ