עתירה נגד לפיד: לא ניתן ייצוג הולם לנשים בוועדת ששינסקי

ארגוני נשים עותרים נגד בחירתן של שתי נשים בלבד לוועדה, לצדם של 10 גברים. מלשכת לפיד נמסר כי "חברי הוועדה נבחרו בהתאם לתפקידם, ולא בכפוף לזהותם"

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל

מספר ארגוני נשים עתרו היום (רביעי) לבג"ץ נגד שר האוצר יאיר לפיד וועדת ששינסקי 2  בדרישה שינמקו מדוע לא ניתן ייצוג הולם לנשים בוועדה. ועדת ששינסקי 2 מונתה לבחינת חלק המדינה במשאבי הטבע הלאומיים. לטענת הארגונים, בניגוד לעקרון השוויון המגדרי, מתוך 12 חברי vוועדה בראשות פרופ' ששינסקי, רק שתי נשים.

העותרים טוענים ששר האוצר הפר את חובותיו לפי חוק שיוויון זכויות האישה הקובע לתת ביטוי הולם לנשים בוועדות ציבוריות ובצוותים לעיצוב מדיניות לאומית. חוק שיווין זכויות האישה קובע ש"בוועדת בדיקה ממשלתית, בוועדה ציבורית ובצוות שמינו הממשלה, ראש הממשלה, שר, סגן שר או מנהל כללי של משרד ממשלתי, יינתן ביטוי הולם, בנסיבות העניין, לייצוגן של נשים ממגוון קבוצות האוכלוסייה".

את העתירה הגישו עורכות הדין ענת טהון אשכנזי והזאר אלחאדי בשם עמותת איתך-מעכי משפטניות למען צדק חברתי, מרכז מוסאווא לזכויות האזרחים הערבים בישראל, שדולת הנשים, אחותי, מרכז מהות, נעמ"ת, ויצ"ו וגופים נוספים. עמותת איתך -מעכי היתה גם זו שהגישה עתירה נגד היעדר ייצוג נשים בוועדת טירקל שבחנה את אירועי משט המרמרה. בפסק הדין הורה בג"ץ לממשלה למנות אישה לוועדה.

הארגונים פנו לשר האוצר לפיד בטרם הגישו את העתירה וזה השיב כי "השיקול המנחה באשר לזהות חבריה של הוועדה הוא בהתאם לתפקידים הנדרשים ולא בכפוף לזהות ממלאי התפקידים". לפיד הוסיף כי "לצערנו, המציאות כפי שקיימת היום במרבית משרדי הממשלה, היא כזו בה רוב התפקידים הבכירים מוחזקים על ידי גברים. לאור זאת, בוועדה חברות 2 נשים ו- 8 גברים, לצד העומד בראשה (על פי כתב המינוי בוועדה חברים 10 גברים). את מציאות זאת פועל שר האוצר יאיר לפיד לשנות".

כזכור, לפיד הוא זה שאמר במהלך מסע הבחירות שלו בנובמבר האחרון כי הוא פמיניסט וכי "הפמיניזם הוא המהפכה החברתית החשובה ביותר". במסיבת עיתונאים מיוחדת שכינס הוא הבטיח שברשימת יש עתיד לכנסת יכהנו ארבע נשים בכל עשירייה ותקף את רשימת הליכוד לכנסת כשאמר, "בעשירייה הראשונה של מפלגת השלטון הישראלית, יש רק אשה אחת. נשים הן 51% מהאוכלוסייה, והם מצאו רק אשה אחת להציב בעשירייה הראשונה שלהם".

ועדת ששינסקי הראשונה כלל לא כללה נשים. ועדת ששינסקי השנייה בראשות פרופ' איתן ששינסקי צפויה להגיש את מסקנותיה עד יוני 2014, וחברות בה החשבת הכללית מיכל עבאדי בויאנג'ו ומנכ"לית המשרד להגנת הסביבה הפורשת אלונה שפר קארו.

מלבדן יכהנו בוועדה ראש המועצה הלאומית לכלכלה פרופ' יוג'ין קנדל, ממונה על כלכלה והכנסות המדינה במשרד האוצר ד"ר מיכאל שראל, מנהל אגף מקרו-כלכלה ומדיניות בחטיבת המחקר בבנק ישראל ד"ר עדי ברנדר, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (כלכלי-פיסקלי) עו"ד אבי ליכט, מנכ"ל המשרד האנרגיה והמים שאול צמח, מנהל אגף רישוי אוצרות הטבע במשרד האנרגיה יוסי וירצבורגר, מנכ"ל משרד הכלכלה עמית לנג, ראש אגף התקציבים אמיר לוי ומנהל רשות המסים משה אשר.

"הותרת הרכב הוועדה על כנו תותיר את תמונת המציאות לפיה דרישת הביטוי ההולם לנשים והחובה לשילוב נשים ממגוון קבוצות האוכלוסייה בוועדה הינה בגדר הצהרה בלבד", נכתב בעתירה.

העותרות הדגישו כי לאור ההתעלמות השיטתית מהוראות החוק, אין להסתפק בריפוי הפגם שנפל בהרכבה של ועדת ששינסקי בלבד, אלא לחייב את שר האוצר לערוך נוהל המגבש תכנית פעולה מדויקת ליישום החוק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ