הרב אברהם יוסף נחקר בחשד להפרת אמונים

הרב יוסף, רב העיר חולון, נחשב עד כה למועמד המוביל של אביו - הרב עובדיה יוסף - לתפקיד הרב הראשי הספרדי. מקורביו האשימו כי בוצע בו "סיכול ממוקד"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הרב אברהם יוסף, בנו של הרב עובדיה יוסף והמועמד המועדף על ידו לתפקיד הרב הספרדי הראשי לישראל, נחקר היום (שלישי) בחשד להפרת אמונים במסגרת תפקידו כרב העיר חולון - כך אישרה המשטרה בעקבות דיווח בגלי צה"ל. הרב יוסף חשוד בניגוד עניינים הנוגע למתן הכשר לכשרות מהדרין. הוא נחקר במשך כשמונה שעות במשרדי יחידת להב 433, ובתום החקירה שוחרר לביתו בתנאים מגבילים.

חקירת המשטרה נגד הרב יוסף מתנהלת כבר מספר חודשים, אך התפרסמה בעיתוי דרמטי, ערב ההכרזה הצפויה של ש"ס על מועמדותו לתפקיד הרב הראשי ושבועיים לפני הבחירות לרבנות. הרב עובדיה כבר קיבל בתום התלבטות ממושכת החלטה כי אברהם, ולא אחיו יצחק יוסף, יהיה נציגו בבחירות, אך ש"ס השתהתה ולא הודיעה על כך רשמית. מלבד זאת זכה אברהם לתמיכתו של אחיו משה יוסף, הגורם הדומיננטי ביותר בניהולה של ש"ס, שבבעלותו הפרטית יש ארגון כשרות ארצי משגשג - בד"צ בית יוסף. הערב הפציר אברהם באביו לדבוק במועמדותו, אך חקירתו עשויה לסייע לאחיו יצחק - המשמש כראש ישיבה, אחראי על כתיבת המפעל ההלכתי של אביו ויועד עד ידו כבר לפני שנים  לתפקיד הרב הראשי של ירושלים - לזכות בתמיכת הרב עובדיה.

כרב עיר מחויב הרב יוסף מחויב למערכת הכשרות הממלכתית, אך שורת תחקירים בעניינו העלו שאלה אם כך הדבר. ב"הארץ" פורסם כי הוא מקדם את ענייניה של ש"ס בעירו, ותחקיר של ישראל רוזנר ורביב דרוקר ששודר לפני מספר חודשים בתוכנית "המקור" בערוץ 10 חשף כי הוא מפעיל לחץ על בתי עסק בחולון לרכוש כשרות של בד"ץ בית יוסף, עסק פרטי של אחיו שהוא עצמו ממייסדיו. המשטרה ניזונה בחקירתה ממקורות רבים, ובחוגי ש"ס הפנו אתמול אצבעות מאשימות למתנגדי הרב שניסו לערוך בו "סיכול ממוקד", פחות משבוע לפני המועד האחרון להגשת מועמדות לרבנות הראשית.

הרב אברהם יוסף. תחקירים גילו כי פעל לקידום עסק הכשרות הפרטי של אחיוצילום: ניר כפרי

לרב יוסף, המכהן כחבר מועצת הרבנות הראשית וכיו"ר ועדת הכשרות הארצית, יש מתנגדים גם בתוך הרבנות. גורם המקורב לרבנות אמר ל"הארץ" כי "ברבנות ידעו שהוא מבכר את האינטרסים של בד"ץ בית יוסף על פני אלה של הכשרות הממלכתית, וידעו כי זה יהיה המצב גם אם ייבחר כרב ראשי לישראל".

מבין מתנגדי הרב יוסף, הנעלם הגדול הוא יו"ר ש"ס, אריה דרעי, שהסתייג בשיחות פנימיות מהכוונה להריץ את אברהם לרבנות וטען כי "יהיה קשה לנצח אתו" בהתמודדות באסיפה הבוחרת. עוד קודם לכן סיכל דרעי את חוק עמאר, שנועד לאפשר לרב הראשי המכהן כהונה שנייה. כעת לא ברור את מי יו"ר ש"ס באמת רוצה לראות בתפקיד הרב הראשי הבא. ברור כי הוא מעדיף את הרב יצחק יוסף על פני אחיו אברהם, אבל הוא לא מונע גם מאחיו, הרב יהודה דרעי, לאסוף חתימות. גם הרב בנימין אטיאס, רבה של פתח תקווה ואחיו של ח"כ אריאל אטיאס, עדיין מוזכר כמועמד. לכאורה, האינטרס של דרעי סותר כעת את זה של מיטיבו, הרב משה יוסף, הבעלים של העסק הפרטי בד"ץ בית יוסף.

לפני פחות מחודש נחקר באזהרה הרב הראשי האשכנזי המכהן, יונה מצגר, בחשד לעבירות שוחד, מרמה, והלבנת הון. בעקבות החקירה השעה מצגר את עצמו מכמה מתפקידיו, בין היתר תפקידו כדיין בבית הדין הרבני הגדול.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ