הצעת חוק: אסיר ביטחוני ששובת רעב יוזן בכפייה באישור בית משפט

על פי ההצעה שמקדם משרד המשפטים, הפנייה לבית המשפט תגיע אחרי חוות דעת רפואית הקובעת כי אם האסיר ימשיך לשבות רעב - קיים חשש לחייו

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל

בעקבות ריבוי המקרים של אסירים ביטחוניים ששבתו רעב בניסיון להפעיל לחץ לשחרורם, מגבש משרד המשפטים הצעת חוק שתאפשר להזין בכפייה אסירים ביטחוניים, בכפוף לאישור בית המשפט. על פי המתווה המתגבש, הפנייה לבית משפט תהיה אחרי חוות דעת רפואית שתקבע כי אם האסיר ימשיך בשביתת הרעב קיים חשש לחייו. הוא יהיה מיוצג על ידי עורך דין בהליך המשפטי ותינתן לו הזכות להשמיע את עמדתו.

בשנה האחרונה פרצו מספר אסירים ביטחוניים בשביתות רעב ממושכות. בעקבות זאת פנו משרדי הממשלה ליועץ המשפטי לממשלה לעניינים פליליים, עו"ד רז נזרי, שערך סדרת דיונים בעניין עם נציגי מערכת הביטחון והבריאות. בדיונים הוצגה השוואה למדינות אחרות בעולם, שהעלתה כי נוהל של הזנה בכפייה קיים בחלק מהמדינות המערביות. הצעה לפיה גורם מינהלי בשב"ס יוכל לאשר הזנה בכפייה במקרה של סכנה לחיי האסיר נפסלה משפטית.

בניסיון למצוא הסדר מידתי הוחלט שבמקרה של חוות דעת רפואית שתקבע כי אם תימשך שביתת הרעב קיימת סכנה ממשית לבריאותו של האסיר, הסוגיה תובא לפתחו של בית המשפט שיכריע האם להזין אותו בכפייה.

בית משפט ישמע את האסיר ותיקבע לו בחוק חובת ייצוג. במשרד המשפטים סבורים כי במקרה של האסירים הביטחוניים לא ניתן יהיה לחכות למצב של סכנת חיים ולשאת באפשרות שלא ניתן יהיה להצילו. טיוטת החוק תובא בקרוב לבחינת היועץ המשפטי לממשלה, הדרג המדיני ושרת המשפטים.

האסיר שובת הרעב סאמר אל-עיסאווי, ארכיוןצילום: אורן נחשון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ