משטרת מחוז חוף מחרימה רכוש משב”חים ללא כל תיעוד

בית המשפט מתח ביקורת חריפה על “הקלות הבתי נסבלת בה נשלל קניינו של אדם, ולו לזמן קצר”. המשטרה: מונה קצין לבדיקת הנושא

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

תלונה של שוהה בלתי חוקי (שב”ח) גילתה כי במשטרת מחוז חוף לא מתעדים החרמות של מכשירים סלולאריים או חפצים אחרים - במידה והחפץ אינו משמש כמוצג או ראיה בהליך פלילי. סגנית נשיא בית משפט השלום בחיפה, אורית קנטור, קיימה בירור בנושא ובסופו מתחה ביקורת על "הנוהל הפסול הנוהג בטיפול ברכושם של עצורים, כגון שוהים בלתי חוקיים".

הסוגייה התעוררה לפני שבועיים וחצי, לאחר שבית המשפט גזר עונש מאסר של 4 חודשים על שב”ח פלסטיני שנעצר בשוק הסיטונאי בחיפה. מיד לאחר מתן גזר הדין טען הנאשם, באמצעות עורכת דינו מונא אבו אליונס מהסנגוריה הציבורית, כי בעת מעצרו נלקח ממנו הטלפון הנייד שלו. הוא תיאר אותו במדויק ואף הסביר למי מסר אותו ובאילו נסיבות, אך מנגד הצהירה התובעת כי בתיק החקירה אין כל אינדיקציה לכך שמכשיר כזה אכן נלקח ממנו.

השופטת הורתה לתביעה לברר את הטענות, וקבעה שאם התשובות שיתקבלו לא ישביעו את רצונה – תורה לקיים דיון בעניין. בתום הבירור, שארך מספר דיונים, הצהירה התביעה כי אמנם נתפסו מכשירים סלולאריים באירוע בו נעצרו הנאשם ואדם נוסף, אך הם לא היו מהסוג לו טען הנאשם, וממילא הוחזרו לחשוד השני, ששוחרר. בית המשפט לא התרצה והורה על קיום דיון בעניין. השוטר שעצר את הנאשם והחוקר שחקר אותו זומנו לבית המשפט, ונחקרו הן על ידי השופטת והן על ידי הסניגורית. למרות הבירור, המכשיר האבוד לא נמצא.

מעצר שב"חים בלוד, 2002צילום: ניר כפרי

לאחר שמיעת העדויות פסק בית המשפט שלא ניתן לקבוע בוודאות שבמקרה הספציפי אכן נלקח מכשיר סלולארי מהנאשם, "הגם שסביר להניח שהדבר אכן קרה", וזאת לאור דברי השוטר שביצע את המעצר: אותו שוטר אישר שכנוהל, כאשר עוצרים שב”ח, מכשיר הטלפון המצוי בידו נתפס. לדבריו, תפיסת המכשיר אינה מתועדת, כעניין שבשגרה, בדו"חות הפעולה של הסיירים ולא בדו"חות החוקרים שלטיפולם מועבר העצור. לאור העובדה שלא ניתן היה לקבוע חד-משמעית שהמכשיר נלקח קבעה השופטת שבמקרה הנוכחי לא ניתן להטיל סנקציות על המשטרה, אך מתחה ביקורת על "הנוהל הפסול”, כלשונה.

השופטת קבעה שמדובר בנוהל "שאינו ראוי", והוסיפה כי "הקלות הבלתי נסבלת בה נשלל קניינו של אדם, ולו לזמן קצר, ללא כל תיעוד או רישום – אינה מקובלת עליי. היעדר תיעוד או רישום של תפיסה שכזו מוביל, מטבע הדברים, לתקלות - לרבות אבדן החפץ ושלילתו בפועל מבעליו”. במקרים הנוגעים לשב”חים, הדגישה השופטת, מקבלים הדברים משנה תוקף. "על המשטרה לקבוע נוהל ברור כיצד יש לטפל במוצגים כגון אלה, ובמכשירי טלפון נייד בפרט”, כתבה, “על מנת שלא תפגע זכותם הקניינית של השוהים הבלתי חוקיים, שרובם סובלים מחסרון כיס ובאים למדינת ישראל על מנת להתפרנס".

השופטת הורתה על העברת החלטתה למפקד מחוז חוף של המשטרה ולמפקד התחנה בחיפה "על מנת שיתנו דעתם למצב הדברים הנוכחי, שאינו תקין, ויעשו לתיקונו". היא אף קצבה להם זמן לתגובה - עד היום (ראשון). ממחוז חוף נמסר כי בהתאם לבקשת בית המשפט הורה מפקד המחוז על מינוי קצין בודק לבחינת הנושא.

לדברי עו"ד אבו אל יונס לא מדובר במקרה בודד, ולאחרונה מספר שב"חים העלו טענות דומות. היא הוסיפה כי ישגם מקרים בהם תפיסת הטלפון דווקא כן מתועדת והוא נרשם כפיקדון, אולם כאשר השב"ח משוחרר הוא נלקח לאחד המעברים לשטחי הרשות הפלסטינית, ולעתים הטלפון נשאר בתחנת המשטרה. כדי לקבלו בחזרה, על העצור המשוחרר לגשת למנהלת התיאום והקישור או לצלב האדום, ושם להגיש בקשת להשבת פיקדון. לטענתה מדובר בהליך ארוך ומסורבל.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ