לבני הגישה תלונה בעניין השופטים שביקשו מנערה להדגים אונס

לדברי עורכת דינה של הנפגעת, אז בת 14, סניגורם של הנאשמים והשופטים שאלו אותה שאלות חודרניות בנוגע לתקיפה שחוותה

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

תלונה שהוגשה למנהל בתי המשפט נגד שופטי בית המשפט המחוזי בירושלים מעלה טענות קשות בנוגע להתנהלות השופטים צבי סגל, משה דרורי ויורם נועם. על פי התלונה, במשפט אונס שניהלו השלושה נדרשה הנפגעת, בת 14, להדגים בפני בית המשפט את מעשה האונס - תוך שהיא נחקרת על ידם ועל ידי סניגורם של הנאשמים.

בעקבות הפרסום היום בגלי צה"ל, הגישה שרת המשפטים ציפי לבני תלונה לנציב תלונות השופטים וציינה כי "ככל שיש אמת בדברים, הרי מדובר בסיטואציה קשה מאוד ומשפילה עבור קרבן האונס. אין חולק כי תפקידו של בית המשפט להגיע לחקר האמת, אך על השופטים מוטלת החובה לוודא כי בביצוע תפקידם אין הם פוגעים פגיעה נוספת בקורבן העבירה באופן שאינו מתחייב מניהול המשפט והוצאת האמת לאור".

כתב האישום שהוגש בפרשה ייחס לארבעה קטינים פלסטינים ביצוע אונס בנערה, וזו העידה בשלב ההוכחות. על פי התלונה שהגישה עורכת דינה, רוני אלוני סדובניק, עורך דינם של שלושה מהקטינים, מנחם בלום, ביקש מהנערה להדגים כיצד נאנסה, תוך ניסיון להפריך את גרסתה. הפרוטוקול שהותר לפרסום לצורך ההליכים המשפטיים האזרחיים חושף כי גם השופטים פנו למתלוננת וביקשו ממנה להדגים את שאירע לה, בנוכחות האנסים.

כך שאל השופט סגל את הנערה היכן היה אגן הירכיים של אחד האנסים והיכן היה איבר המין שלו, וכשלא הבינה את שאלתו חזר ושאל באיזה מצב היה אזור המפשעה של האנס ביחס לאזור המפשעה שלה. במהלך הדיון שאל השופט דרורי האם "הטוסיק שלו היה באוויר", ועורך הדין בלום עצמו הדגים כיצד לכאורה ישב האנס. לטענת עורכת הדין, בלום התעלל בנערה נפשית, כינה אותה "שקרנית פתולוגית" ושאל אם היתה רטובה בעת האונס, בעוד השופטים אינם מתערבים. אלוני סדובניק הגישה תלונה גם נגד בלום לוועדת האתיקה של לשכת עורכי הדין, ובכוונתה להגיש תביעת נזיקין נגד הנהלת בתי המשפט בעקבות הנזקים הנפשיים שנגרמו לטענתה למרשתה מהמפגש הטראומטי, כלשונה, עם מערכת הצדק.

בתצהיר המצורף לתלונה תיארה הנערה את הנזק שנגרם לה: "עשיתי מאמץ עליון להתחיל תהליך שיקום, התגייסתי לצה"ל ושירתי ככל יכולתי את המדינה, אך אט אט הלך ונפער בנפשי חור ענק של כאב ותחושה שבית המשפט והמערכת המשפטית בגדו בי. אירועי יום חקירתי בבית המשפט, שרועה על ארבע על הרצפה ונאלצת לגלם את תפקיד האנס בעת שהוא אונס אותי - המעמד המשפיל הזה, השני בעוצמתו בחיי לאחר ההשפלה שחוויתי באונס הקבוצתי הראשון, נחווה ונצרב בתודעתי והפך להיות פצע פעור בנפשי".

ב-2010 הגיעה הפרקליטות להסדר טיעון עם שלושת הקטינים, שהורשעו בעבירות של מעשה מגונה בכוח בקטינה ותקיפה הגורמת חבלה ממשית בנסיבות מחמירות ונשלחו לעונשי מאסר של בין 15 ו-24 חודשים. הקטין הרביעי נשפט בבית המשפט לנוער, הורשע בהסדר טיעון באונס ונשלח לרצות 800 שעות שירות למען הציבור.

סיפורה של הנערה המתלוננת מוכר מפרשה אחרת שעוררה סערה לאחרונה: אלוני סדובניק ביקשה ממשרד הביטחון להכיר בה כנפגעת פעולות איבה, בהיות הנאשמים פלסטינים. הבקשה נדחתה והערר על הדחייה נידון בפני השופט בדימוס ניסים ישעיה, שאמר כי "יש בנות שנהנות מאונס" - התבטאות שאילצה אותו לפרוש מתפקידו.

מהנהלת בתי המשפט נמסר כי "מדובר בתיק עבירות מין אשר התנהל בבית המשפט המחוזי בירושלים בדלתיים סגורות וחל עליו איסור פרסום לפי דין. בשל כך, אנו מנועים מלהתייחס למקרה הקונקרטי. למותר לציין שבתי המשפט מנהלים את ההליכים המשפטיים לפי סדרי הדין הקבועים בחוק ומתוך מטרה להגיע לחקר האמת מצד אחד ולשמור על שלום המתלוננת מהצד האחר".

עו"ד מנחם בלום מסר בתגובה ל"הארץ": "החוק מאפשר לי לחקור את האמת. ואכן דווקא בגלל ההתעקשות שלי האמת התגלתה והאמת היא שלא בוצע בה מעשה אינוס. ההבדל בין מעשה מגונה לאונס זה ההבדל בין רצח לתקיפה בנסיבות מחמירות. מחובתי לשאול אותה שאלות. הנערה הדגימה מרצונה את האנס ולא את הנאנסת, והתבקשה להסביר את טענתה שישבו לה על החזה. ההדגמה הראתה מול העיניים שאין אנסים באולם. אם לא הייתי שואל את השאלה, מרשיי היו מורשעים בעבירת אינוס והיו נשלחים ל 10-14 שנות מאסר".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ