וינשטיין לרב אליהו: מועמדותך לרבנות הראשית לא ראויה

היועמ"ש הודיע לרב העיר צפת כי מינויו עלול לעורר "קשיים משפטיים", בשל התבטאויותיו הגזעניות. המשמעות היא כי הוא לא יגן עליו בבג"ץ

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, הודיע הערב (שני) לרב שמואל אליהו כי מועמדותו לתפקיד הרב הראשי הספרדי אינה ראויה, וכי הוא "הגיע למסקנה שמינויו האפשרי מעורר קשיים משפטיים". זאת, חרף ההסברים שמסר הרב במסגרת שימוע בכתב שנערך לו בעקבות התבטאויותיו הגזעניות.

וינשטיין הסביר במכתבו כי התבטאויותיו של הרב אינן ראויות ולכן מועמדותו אינה ראויה. יחד עם זאת, וינשטיין לא יכול לפסול מועמדות של אדם לתפקיד, שכן בסופו של דבר לא מדובר במינוי של הממשלה אלא של גוף בוחר המורכב מ- 150 נציבי ציבור. משמעות הודעתו של וינשטיין היא כי אם אליהו אכן ייבחר ותוגש עתירה לבג"ץ נגד המינוי, המדינה לא תוכל להגן על המינוי.

על המכתב חתום עו”ד ארז קמיניץ, ראש תחום אזרחי במחלקת יעוץ וחקיקה, שהסביר כי ישנה בעיה בממצאים העולים מחקירותיו בשתי פרשות שונות. חקירה שנפתחה בעבר בגלל אמירותיו הסתיימה בהגשת אישום שבוטל, אך בכל זאת, כך נטען, לראיות בפרשה יש משקל ציבורי.

*****צילום: מוטי מילרודצילום: מוטי מילרוד

החקירה השנייה היתה ב-2006, אז נחקר הרב במסגרת פרשה הנוגעת למתן תעודות השכלה תורנית גבוהה כוזבות למעל אלף אנשי כוחות הביטחון, לצורך קבלת גמול כספי. בתום החקירה הוגשו כתבי אישום נגד גורמים ברבנות הראשית שבמסגרת תפקידם חתמו על תעודות השכלה תורנית גבוהה, על אף שאלה כלל לא עמדו בדרישות הרבנות.

בחקירתו במשטרה הודה הרב אליהו כי בחן תלמידים לצורך מתן אישורים לתעודה, שהיא תנאי סף לקבלת תעודת השכלה תורנית, ובמקביל פעל במועצת הרבנות הראשית להפחית את הדרישות הרשמיות לקבלת תעודה. היועץ טען במכתבו כי "עובדות אלה מלמדות לכאורה על פעולה בניגוד עניינים וכן על פעולה בדרך לא ראויה בנושא שיש לו משמעות רחבה מבחינת המדינה. כל אלה, בתחום הקשור למילוי תפקידך". יחד עם זאת, לא הוגש נגד אליהו כתב אישום בפרשה.

בעקבות הדברים, יועציו המשפטיים של הרב אליהו דנים במשמעות הודעת היועץ, ובשאלה אם היא מונעת את ההתמודדות. אם המסקנה תהיה שזו אכן מונעת את המהלך, ייתכן שאליהו ואנשיו יבחרו להגיש עתירה לבג”ץ. אפשרות אחרת היא התעלמות מהודעת היועץ והמשך הקמפיין.

בינתיים, מטה הרב הגיב בחריפות לדברים: "ערב ט’ באב בחר היועץ להסיר את מסיכת הצביעות הממלכתית ולדרוס את הדמוקרטיה. מסתבר שהיועץ שהכשיר מעשים חמורים של חברי כנסת נגד חיילי צה"ל, ונתן גיבוי לראשי התנועה האיסלאמית לקיים משפט שדה לרב אליהו והפך את עצמו לתובע, לשופט ולתליין. וינשטיין, אשר הבין שרוב גדול בקרב הגוף הבוחר עומד לבחור ברב אליהו לרב ראשי, החליט לשבור את הכלים ובצעד חסר תקדים, ללא סמכות, ללא שימוע וללא אימות הטענות, יצר מציאות חדשה ולפיה מועמד שאינו מוצא חן בעיני האליטה המשפטית לא יקבל את הגנת הרשויות. היועץ יצטרך להסביר כעת לציבור כולו מדוע חנין זועבי ושייח’ ראאד סלאח זכאים להגנתו התקיפה, בעוד שרב עיר מוערך ומועמד מוביל לתפקיד מותקף על ידו בחריפות".

אליהו, הרב של העיר צפת, הוא בנו של הרב המנוח מרדכי אליהו, לשעבר הראשון לציון (הרב הראשי הספרדי). הרב ידוע בעמדותיו הקיצוניות, ובעבר אף הוגש נגדו כתב אישום בגין הסתה לגזענות, בין השאר לאחר שקרא להרחיק את כל הסטודנטים הערבים מהמכללה בצפת. 

בין הציטוטים ניתן למצוא דברים שאמר הרב בראיון לערוץ 7 ב-2002, בעקבות פיגוע האוטובוס במירון. "צריך לזרוק את כל הסטודנטים הערבים ממכללת צפת. כן, אני אומר את זה במפורש ולא מפחד מאף אחד", אמר. "רק מי שהופך את הנאמנות שלו למדינות ישראל יש לו זכאות ללמוד. מה יש?". בראיון לקול ישראל ב-2004 אמר שמואל אליהו כי "גם אם תגיד את המילה גזענות 20 פעם, אני לא מתרשם מהמילים האלה.. אסור למכור דירה לערבי, אסור להשכיר לערבי. שהם יחיו באזור שלהם, אנחנו באזור שלנו". עוד מצוטטות אמירות של המועמד הפוטנציאלי לרבנות הראשית ממוסף "הארץ" ב- 2010, שם אמר ביחס לערבים "אני לא מצפה שירגישו שייכים. הם אורחים".

בתשובתו לווינשטיין טען הרב אליהו כי חלק מהציטוטים המיוחסים לו הוצאו מהקשרם, וחלק אחר לא נאמר על ידו מעולם. כמו כן הוסיף כי "לא הבנתי מה הבעיה בחלק מהמוצגים עליהם ביקשתם תשובה. האם עליי כרב להסביר למה אני מתנגד לנישואים בין יהודים לנכרים? האם עלי להשיב למה אני מתנגד לנישואים חד-מיניים או בעד חזרה בתשובה?"

באשר לציטוטים עצמם כתב הרב אליהו כי "חלקם כלל לא נאמרו על ידי מעולם וחלקם נאמרו בהקשרים אשר הוקצנו והוצגו במנותק מההקשר התורני שבו נאמרו". כך, לדוגמא, טען הרב כי קיימת "סבירות יותר מגבוהה" שתשובות לשאלות שהובאו בשמו באתר האינטרנט "כיפה" כלל לא ניתנו על ידו, שכן התשובות הועלו בשנת 2006 בעוד הוא, לטענתו, הפסיק לענות על שאלות באתר עוד ב-2002.

לפני שבועיים הודיע וינשטיין כי אם אליהו יחליט להתמודד, הוא יערוך לו שימוע נוכח האופי הממלכתי של משרת הרב הראשי. הדבר בוצע אחרי פניית שרת המשפטים ציפי לבני אל היועץ המשפטי, בבקשה לקבל את חוות דעתו בנושא, בעקבות פניית ארגונים חברתיים אליה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ