יאיר אטינגר

המירוץ לרבנות הראשית מגיע לפתחו של בג”ץ. בית המשפט העליון יצטרך ככל הנראה לדון בתוך שבוע בשאלה אם למנוע מהרב שמואל אליהו להתמודד לתפקיד הרב הראשי הספרדי, על רקע התבטאויותיו כלפי ערבים, תושבים לא-יהודים וחילונים. הבוקר (שלישי) הגיש ח"כ עיסאווי פריג' (מרצ) את העתירה הראשונה נגד אליהו, ובהמשך ייתכן שיוגשו עתירות נוספות שאולי גם יאוחדו. הדיון בעתירה של ח"כ פריג' נקבע ל-22 ביולי, יומיים לפני הבחירות לרבנות. ההרכב שידון בעתירה: נשיא בית המשפט העליון אשר גרוניס והשופטים דנציגר וזילברטל.

הרב אליהו הוא אחד משלושה הנחשבים בעלי סיכויים להיבחר כרב ספרדי. למרות חוות הדעת של היועץ המשפטי לממשלה, שהודיע אתמול כי לא יוכל להגן על מינויו בבג"ץ אם ימונה לתפקיד, הוא ממשיך גם היום בעבודתו, בעיקר בתוך האסיפה הבוחרת שאמורה להתכנס ביום רביעי הבא לבחור את שני הרבנים. עמדת היועץ לא מעכבת את מטה הבחירות של אליהו אלא דווקא מדרבנת אותו להמשיך בקמפיין.

בסביבתו של הרב אליהו אומרים כי הודעת היועץ עשויה דווקא לשרת אותו ולהוסיף לו קולות בתוך הגוף הבוחר. הרב אליהו החליט, בעצת פרקליטו ד"ר אביעד הכהן, שלא להגיש עתירה לבג"ץ מיוזמתו משום שהודעת היועץ אינה מונעת ממנו להתמודד. עם זאת, הכהן נערך להשיב לעתירות שבדרך.

הרב שמואל אליהוצילום: מוטי מילרוד

הכהן, דיקן מכללת "שערי משפט", שייצג בעבר את הרב אליהו בשתי עתירות שקראו להעמדתו לדין פלילי ומשמעתי ונדחו בבג"ץ, אמר כי "על פניה, העתירה אינה כל מגלה כל עילה להתערבות בבג"ץ. היא נסמכת על קטעי עיתונות, ולמרבה הצער העותר לא טרח לברר את העובדות קודם שהגיש את עתירתו. הרב ימסור לבג"ץ את תגובתו המפורטת, כמקובל, כראוי וכנכון".

וינשטיין הסביר במכתבו כי התבטאויותיו של הרב אינן ראויות ולכן מועמדותו אינה ראויה. יחד עם זאת, היועץ המשפטי לממשלה לא יכול לפסול מועמדות של אדם לתפקיד, שכן בסופו של דבר לא מדובר במינוי של הממשלה אלא של גוף בוחר המורכב מ- 150 נציבי ציבור. משמעות הודעתו של וינשטיין היא כי אם אליהו אכן ייבחר ותוגש עתירה לבג”ץ נגד המינוי, המדינה לא תוכל להגן על המינוי.

מטה הרב אליהו הגיב אתמול בחריפות להודעת וינשטיין. "ערב ט’ באב בחר היועץ להסיר את מסיכת הצביעות הממלכתית ולדרוס את הדמוקרטיה", נמסר, "מסתבר שהיועץ שהכשיר מעשים חמורים של חברי כנסת נגד חיילי צה”ל, ונתן גיבוי לראשי התנועה האיסלאמית לקיים משפט שדה לרב אליהו, הפך את עצמו לתובע, לשופט ולתליין".

עוד נמסר כי "וינשטיין, אשר הבין שרוב גדול בקרב הגוף הבוחר עומד לבחור ברב אליהו לרב ראשי, החליט לשבור את הכלים ובצעד חסר תקדים, ללא סמכות, ללא שימוע וללא אימות הטענות, יצר מציאות חדשה ולפיה מועמד שאינו מוצא חן בעיני האליטה המשפטית לא יקבל את הגנת הרשויות. היועץ יצטרך להסביר כעת לציבור כולו מדוע חנין זועבי ושייח’ ראאד סלאח זכאים להגנתו התקיפה, בעוד שרב עיר מוערך ומועמד מוביל לתפקיד מותקף על ידו בחריפות”.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ